Sisukord
Arvamus
Postimees
04.04.2020
Arteri intervjuu ⟩ Minister Tanel Kiik: aprilli keskpaik tuleb kõige raskem (4) Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (10) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (6) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (3) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (6) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (16) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (6) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu EÜS 150: inime on mõõt! (1) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (6) Kõik lõpeb kord... aga millal? Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (4) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (1) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhani Jaeger: majanduse päästerõngaid ei või huupi pilduda

2 min lugemist
Juhani Jaeger FOTO: Margus Ansu

Tartu linnavalitsuse ja Tartumaa ettevõtjate ettepanekud valitsusele (TPM, 23.3) koroonakriisis ettevõtlussektori toetamiseks ei aita ühiskonnal toime tulla kriisijärgses maailmas.

Alanud kriis paneb kogu majanduse vaieldamatult raskesse olukorda. Mitmete teenuste ja kaupade nõudlus ja pakkumine muutub, mis tähendab ettevõtlussektorile uusi kaotajaid ja uusi võitjaid. Riigi toetuse järele tunnevad puudust nii inimesed kui ka ettevõtted. Allpool keskendun ettevõtetele.

Riigi ülesanne kujunenud olukorras peaks olema minimeerida kriisieelsetest majandussuhetest kriisijärgsetesse ülemineku ühiskondlikku mõju. Seejuures tuleb vältida ühe või teise kauba- või teenuseliigi eelistamist. Nende positsiooni määrab turg. Linnavalitsuse ja ettevõtjate ettepanekud seevastu lähevad mööda kõige olulisemast: kuidas tulla toime kriisist välja tuleval turul.

Linnapea Urmas Klaas põhjendab tehtavaid ettepanekuid asjaoluga, et mitmed ettevõtjad on nõudluse puudumise pärast teenuse pakkumise peatanud. Toetada ettevõtlussektorit nõudluse puudumise tõttu on olemuslikult vale. Selline toetus­mudel on suunatud  k r i i s i e e l s e t e  tarbimiseelistuste ja neist tulenevate majandussuhete taastamisele. Koroonapuhangu tekitatud ühiskondlik raputus muudab aga tarbimiseelistusi tõenäoliselt pikaks ajaks. Lühinägelik lootus vana taastamisele tuleb asendada elujõulisuse tagamisega  k r i i s i j ä r g s e s  maailmas.

Kui majanduses toimuvad struktuursed muutused, saab ka kõige kõhukam riigikassa enne tühjaks, kui suudab kunstlikult ennistada kriisieelse turu.

Mingite kaupade ja teenuste tarbimine kriisi tagajärjel väheneb ja mingite osa jääb samaks või isegi suureneb. Sellest asjaolust läheb Tartu linnavalitsuse ja Tartumaa ettevõtjate üleskutse mööda.

Kui majanduses toimuvad struktuursed muutused, saab ka kõige kõhukam riigikassa enne tühjaks, kui suudab kunstlikult ennistada kriisieelse turu. Probleemide põhjused aga jäävad.

Toetada tuleb inimesi, et hoida ühiskonna turvatunnet ja tuleviku töökäsi. Toetada tuleb ettevõtjaid, kes pakuvad kriisi järel konkurentsivõimelist kaupa ja teenust.

Just need on ettevõtjad, kes hakkavad andma tööd inimestele, kes kaotasid töö väheneva nõudlusega sektorites. Nende ettevõtete töötajaskond loob tarbimise kaudu uut raharinglust ning sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi ülevalpidamiseks hädavajalikku maksutulu.

Milliseks kujuneb tarbijate nõudlus mitmesuguste kaupade ja teenuste järele, me praegu ei tea. Selle paneb turg paika tulevikus. Siit lähtuvalt peab meetmete pakett olema piisavalt paindlik ja lähtuma ettevõtja äriplaanist, mis teeb eelistatuimaks toetusviisiks riiklikud garantiid ja laenud (neid käsitleb Tartu linnavalitsuse ja ettevõtjate ettepaneku punkt 3).

Inimesed ootavad praegu turvatunde taastamist. Sellele ei aita kaasa petlike piltide loomine, et kriisijärgne ja -eelne elukorraldus on üks ühele samastatavad ja küsimus on ainult rahasüstis. Turvatunde taastab taastuv turumajandus.

Seotud lood
03.04.2020 04.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto