Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.03.2020
Eesti Toidupoed ja apteegid jäävad avatuks, aga hoida tuleb kahemeetrist vahet (1) Spordi- ja mänguplatside sulgemine ei peata mänguhimulisi noori (11) Terviseameti strateegia on olnud tipu vältimine (18) «Miks ei võiks me lihtsamaidki asju ise teha? Eriti kriisiajal» (41) Riigikogu vana juhatus tõenäoliselt jätkab (3) Ettevõtja küsib kriisilõpuplaani (2) Lennusalk päästis allveelaevalt liitlasväelase 71 aastat märtsiküüditamisest ⟩ Meie tõrjumatutest mälestustest (28) Eraklik punarind naaseb rändelt üksinda Majandus Koroonakriis lõi ärikinnisvara turu vankuma (1) Riigi nõue surub toidutootja põlvili Reisifirmad paluvad reise mitte tühistada Välismaa Viiruseoht võib Kolumbias vange koju aidata Nobeli laureaat: pandeemia möödub arvatust varem Euroopa riigid karmistavad koroonaviirusega võitlemiseks piiranguid Peeter Raudsik Süüria ülesehitamisest: kui lõhud ära, siis maksad kinni (3) Arvamus Juhtkiri: viirusega ei mängita (1) Erkki Koort: röster ründas südamestimulaatorit (1) 71 aastat märtsiküüditamisest ⟩ Lapsepõlv Siberis: ainus, mis ma kartsin, olid hundid Simo Soolo: suhtluskord lapsega – mida teha eriolukorras? Andres Herkel: poliitikatöö iseärasused kriisis (1) Sergei Metlev: määri käsi, lillelaps! (3) Kultuur Koroonaviirus võttis muusikalegendi Noorte elu: narko, porno ja loomulilkult ka vägivald Sport Suvine spordipidu lükkub edasi Henry Lääne kolumn. ROKi presidendi näitel: kuidas endale kaks korda jalga tulistada (1) «Äkki nüüd, kui spordis on võimas mõõn, saaks selle plaani uuesti ellu äratada» Tartu Koolilaste koduõpe jätkub tõenäoliselt vähemalt maini Karantiin paneb inimesi aiatöid ja remonti tegema (2) Kodusistumist sisustab pilguheit laias valikus museaalide sekka (1) Lugusid Nipernaadi riugaste autorist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Herkel: poliitikatöö iseärasused kriisis

4 min lugemist
Andres Herkel. FOTO: Mihkel Maripuu

Milliste aspektide kaalumist eeldab kriisiaeg poliitikutelt, kirjutab kolumnist Andres Herkel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pean õigeks täita eriolukorra juhi korraldusi ja juhtnööre ning kutsun ka teisi sellele üles. Suhelda saab telefoni ja arvuti abil, väljas tuleb kõndida rahvarohkeid kohti vältides ja poeskäike saab plaanida nii, et lähema nädala või paari jooksul ei tule uuesti minna. See on vähim, mida me saame teha.

Rääkisin Prantsusmaa tuttavaga, kes kirjeldas sürrealistlikku maskimatust piiratud arvu lähedastega. Seisid seal kuuekesi lahkunu ümber, ise omavahel meetrist vahet hoides. Ta arvas, et me pole veel Eestis aru saanud, mis hakkab päriselt toimuma. Kõik võib karmimaks minna.

Sellepärast oleks parem, rahustavam ja tõhusam, kui kriisikomisjon ja terviseamet kaasaks enam eksperte, praegu jääb mulje, et teadjad kirjutavad artikleid, kuid otsustajad ei kuule. Kohati on ühiskonna usaldus isegi tähtsam kui meetme tõhusus.

Kõige arulagedam on hakata kriisi käigus juhte umbusaldama, nõuda kellegi väljavahetamist või keerata kogu valitud tegevuskava altpoolt tuleva kriitikaga pea peale. Kindlasti tehakse vigu, kindlasti on vaja otsuseid olukorra järgi muuta ja paljude lahenduste õigsus selgub hulga aja pärast. Võimalik, et tuleb rohkem testida, aga kuidas, kui vahendeid napib ja me ei tea, millal juurde saab? Võib-olla homme on olukord selgem, aga äkki ei ole.

Jättes kõrvale tagantjäreletarkused kiiremast reageerimisest või kaitsevarustuse vähesusest, ei pea ma õigeks valitsusele etteheiteid teha. Suurtes piirides tehakse operatiivjuhtimisel seda, mida tuleb teha ja mida ka teised riigid teevad.

24.03.2020 26.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto