Sisukord
Arvamus
Postimees
25.03.2020
Eesti Toidupoed ja apteegid jäävad avatuks, aga hoida tuleb kahemeetrist vahet (1) Spordi- ja mänguplatside sulgemine ei peata mänguhimulisi noori (11) Terviseameti strateegia on olnud tipu vältimine (18) «Miks ei võiks me lihtsamaidki asju ise teha? Eriti kriisiajal» (41) Riigikogu vana juhatus tõenäoliselt jätkab (3) Ettevõtja küsib kriisilõpuplaani (2) Lennusalk päästis allveelaevalt liitlasväelase 71 aastat märtsiküüditamisest ⟩ Meie tõrjumatutest mälestustest (28) Eraklik punarind naaseb rändelt üksinda Majandus Koroonakriis lõi ärikinnisvara turu vankuma (1) Riigi nõue surub toidutootja põlvili Reisifirmad paluvad reise mitte tühistada Välismaa Viiruseoht võib Kolumbias vange koju aidata Nobeli laureaat: pandeemia möödub arvatust varem Euroopa riigid karmistavad koroonaviirusega võitlemiseks piiranguid Peeter Raudsik Süüria ülesehitamisest: kui lõhud ära, siis maksad kinni (3) Arvamus Juhtkiri: viirusega ei mängita (1) Erkki Koort: röster ründas südamestimulaatorit (1) 71 aastat märtsiküüditamisest ⟩ Lapsepõlv Siberis: ainus, mis ma kartsin, olid hundid Simo Soolo: suhtluskord lapsega – mida teha eriolukorras? Andres Herkel: poliitikatöö iseärasused kriisis (1) Sergei Metlev: määri käsi, lillelaps! (3) Kultuur Koroonaviirus võttis muusikalegendi Noorte elu: narko, porno ja loomulilkult ka vägivald Sport Suvine spordipidu lükkub edasi Henry Lääne kolumn. ROKi presidendi näitel: kuidas endale kaks korda jalga tulistada (1) «Äkki nüüd, kui spordis on võimas mõõn, saaks selle plaani uuesti ellu äratada» Tartu Koolilaste koduõpe jätkub tõenäoliselt vähemalt maini Karantiin paneb inimesi aiatöid ja remonti tegema (2) Kodusistumist sisustab pilguheit laias valikus museaalide sekka (1) Lugusid Nipernaadi riugaste autorist Meelelahutus Koomiks Sudoku

71 aastat märtsiküüditamisest ⟩ Lapsepõlv Siberis: ainus, mis ma kartsin, olid hundid

5 min lugemist
  • Nälg seadis inimesed Siberis mõeldamatute valikute ette
  • Rasketel aegadel jäid ellu need, kes toetasid üksteist
  • Armastavas peres on õnnelik lapsepõlv ikka võimalik
Küüditatute pere Siberis Ižuli külas suvel 1954. Sündmuste meenutaja Vilma on isa Evaldi süles, vasakult vend Ott, õde Ene ja ema Salme Mallega. FOTO: Erakogu FOTO: Erakogu

Elu ja surm omandasid küüditatutele hoopis teise, meile mõeldamatu tähenduse. Siberis sündinud Vilma Tikerpuu mälestusi pere ühtehoidmisest raskusaastatel ja Eestisse tulekust vahendab filmimees Vahur Laiapea.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Armastuse nimel on tehtud suuri tegusid. Ilusaid ja koledaid. Oma lastega 1949. aastal Siberisse küüditatud kooliõpetaja Aili Viitar (1904–2000) kirjutab oma mälestusteraamatus «Siberi raamat», et hapupiim ja näsiniineleotis olid vahendid, millega saadeti lapsekesi, keda ei jõutud toita, armastava Jumala juurde.

... Nesteri sõna maksis nii elu kui surma küsimuses... selle õiguse võtsid endale kui mitte kõik, siis ometi paljud Siberi mehed. Ja sellest oli kujunenud tava... Ühel hommikul tuli Vassenini Ninka (Nesteri tütar – V. L.) meile... Tüdrukukene oli erutatud nagu inimene, kellel on riskantne asi õnnestunud. Seekord polnud temal endal mingit ohtlikku asja käsil olnud, küsimus oli ta äsjasündinud õekeses. – Tädi Alja, meie mamka tõi öösel tüdruku. Papa ütles – las jääb elama! Ja me jätame ta endale! Lapse jutt oli ängistav oma lihtsuses: lehm tõi vasika, kass pojad, mamka tüdruku. «Siberi raamat», lk. 61–62.

24.03.2020 26.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto