Sisukord
Sport
Tänane leht
25.03.2020
Eesti Toidupoed ja apteegid jäävad avatuks, aga hoida tuleb kahemeetrist vahet (1) Spordi- ja mänguplatside sulgemine ei peata mänguhimulisi noori (11) Terviseameti strateegia on olnud tipu vältimine (18) «Miks ei võiks me lihtsamaidki asju ise teha? Eriti kriisiajal» (41) Riigikogu vana juhatus tõenäoliselt jätkab (3) Ettevõtja küsib kriisilõpuplaani (2) Lennusalk päästis allveelaevalt liitlasväelase 71 aastat märtsiküüditamisest ⟩ Meie tõrjumatutest mälestustest (28) Eraklik punarind naaseb rändelt üksinda Majandus Koroonakriis lõi ärikinnisvara turu vankuma (1) Riigi nõue surub toidutootja põlvili Reisifirmad paluvad reise mitte tühistada Välismaa Viiruseoht võib Kolumbias vange koju aidata Nobeli laureaat: pandeemia möödub arvatust varem Euroopa riigid karmistavad koroonaviirusega võitlemiseks piiranguid Peeter Raudsik Süüria ülesehitamisest: kui lõhud ära, siis maksad kinni (3) Arvamus Juhtkiri: viirusega ei mängita (1) Erkki Koort: röster ründas südamestimulaatorit (1) 71 aastat märtsiküüditamisest ⟩ Lapsepõlv Siberis: ainus, mis ma kartsin, olid hundid Simo Soolo: suhtluskord lapsega – mida teha eriolukorras? Andres Herkel: poliitikatöö iseärasused kriisis (1) Sergei Metlev: määri käsi, lillelaps! (3) Kultuur Koroonaviirus võttis muusikalegendi Noorte elu: narko, porno ja loomulilkult ka vägivald Sport Suvine spordipidu lükkub edasi Henry Lääne kolumn. ROKi presidendi näitel: kuidas endale kaks korda jalga tulistada (1) «Äkki nüüd, kui spordis on võimas mõõn, saaks selle plaani uuesti ellu äratada» Tartu Koolilaste koduõpe jätkub tõenäoliselt vähemalt maini Karantiin paneb inimesi aiatöid ja remonti tegema (2) Kodusistumist sisustab pilguheit laias valikus museaalide sekka (1) Lugusid Nipernaadi riugaste autorist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suvine spordipidu lükkub edasi

3 min lugemist
Doha maailmameistrivõistlustel hõbemedali võitnud odaviskaja Magnus Kirt FOTO: Erik Tikan

Tokyo olümpiamängude korraldajad teatasid 24. juulil algama pidanud mängude edasilükkamisest aasta võrra, nõusoleku andis sellele ka Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK). Tegemist on küll erakordse otsusega, kuid praegu maailmas valitsevas keerulises olukorras poleks suurvõistluse toimumine ühegi OMiga seotud inimese suhtes õiglane.

Õnneks ei purustata sellega 11 000 sportlase unistusi, kes pidid just tänavu suurimal spordipeol osalema. Seda kinnitas ka Jaapani peaminister Shinzō Abe. «Palusin ­ROKi presidendil Thomas Ba­chil mängud aasta võrra edasi lükata ja ta oli 100 protsenti nõus,» sõnas Abe. Sellega välistatakse võimalus, et korduks Esimese ja Teise maailmasõja olukord, kus jäid kolmed mängud sootuks pidamata.

Võistluste korraldajate ja ROKi ühises teates seisis: «Haiguspuhangu ettearvamatu ja väga suure leviku tõttu on olukord maailmas muutunud kriitiliseks. Esmaspäeval teatas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), et Covid-19 pandeemia kasvab üha. Viirusega on nakatunud üle 375 000 inimese ja see arv kasvab iga minutiga.

Praeguses olukorras jõudsid ROKi president ja Jaapani peaminister järeldusele, et olümpia tuleb edasi lükata. Mängud peavad toimuma hiljemalt 2021. aasta suvel. Kõige tähtsam on kaitsta sportlaste ja kõigi teiste OMiga seotud inimeste tervist.»

Võib-olla mõni noorem sportlane jõuab vahepeal natuke turja kasvatada!

EOK president Urmas Sõõrumaa

Tokyo mängude edasilükkamist nõudsid juba varem mitme riigi olümpiakomiteed, alaliidud, atleedid ja paljud teised sporditegelased. Kõige jõulisemalt avaldas meelt Kanada olümpiakomitee, kinnitades, et OMi toimumise korral nad boikoteerivad seda. Nüüd, kus otsus tehtud, peavad sportlased oma tegemised kindlasti ümber mängima.

Nende seas ka üheksa Eesti sportlast. Tegu pole küll lõpliku arvuga, sest OM-normi täitmine veel kestis ja nimekirja pole lukku pandud. EOK president Urmas Sõõrumaa avaldas lootust, et see uudis annab nii mõnelegi sportlasele veel uue võimaluse normatiive täita. «Võib-olla mõni noorem sportlane jõuab vahepeal natuke turja kasvatada või keegi, kes paraneb vigastusest, saab aega juurde,» selgitas Sõõrumaa.

Kirt sai hädavajalikku aega juurde

Suveolümpia Eesti üks suuremaid medalilootusi Magnus Kirt tunnistas, et võttis Tokyo mängude edasilükkamise vastu külma kõhuga, ent iga lisaks tulnud päev tuleb talle kasuks.

Sügisesel Doha MMil õlga vigastanud Kirdi taastumine läheb edukalt ja plaanipäraselt, kuid garantiisid pole. Seega saab ta Tokyo mängude järgmisse aastasse lük­kamisega puhvri, et valutult spordimaailma naasta.

«See uudis ei tekitanud otseselt emotsioone. Vastavalt otsusele tuleb edasi tegutseda,» sõnas Kirt telefonitsi Postimehele.

Vähemalt mõneks ajaks jääb odaviskaja koju Tõrvasse. Esialgu plaanis ta märtsi lõpus välislaagrisse minna, ent koroonaviiruse pandeemia tõttu on piirid suletud. Õnneks saab Kirt ka praegu Eesti väikelinnas trenni ja taastusravi jätkata.

«Täiesti nelja seina vahele pole jäänud. Tõrvas on olemas koht, kus saame privaatselt treenida ja taastuda,» selgitas MMi hõbemedalist. «Üldiselt saab kõik täpselt nii ära teha nagu vaja. Pole midagi hullu.»

Nabi: tegemist on tagasilöögiga

Eesti Kreeka-Rooma maadlejal Heiki Nabil ei teinud olümpiamängude lükkumine meelt heaks. «Valmistusin ikkagi selleks aastaks. Kahjuks nõudis olukord sääraseid otsuseid ja nüüd pean kindlasti tehtud plaanid ümber seadma,» alustas Hiiumaalt pärit Nabi vestlust Postimehega. «Tegin eelmise aasta lõpus treeninguid selle nimel, et olla tänavu parimas vormis, kuid nüüd sai kõik nullitud.»

Nabi on mängude toimumise ajal juba 36-aastane. Kogenud sportlane ei tähtsusta vanuse kasvu üle, sest tähtis on tippvormi õigesti ajastada. «Tuleb olla terve ja jälgida hoolega treeninguid. Reaalset maadlemist veidi vähendada ja teisiti kava üles ehitada,» selgitas ta.

Olgugi et Eestis on praegu eriolukord, ei nurise Nabi treeninguvõimaluste üle.

«Saan jõusaalis käia ja metsas kõvasti toimetada. Meeletult kannatanud kindlasti pole,» kostis maadleja. «Aprilli alguses pidi olema laager Austrias, mis jääb ära, kuid sellega poleks olnud enam midagi peale ka hakata.»

Seotud lood
24.03.2020 26.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto