Sisukord
Maa Elu
Postimees
26.03.2020
Eesti Otsuste tegemine läks ametnikelt arstide kätte (2) Hooldustöötaja: «Hea öelda, et jääge koju. Kes siis eakate juures käib? Linnaosavanem?» (12) Koroonaviirus nõudis Eestis esimese elu Šoti mägiveised kolivad Tallinnas Pirita jõe saarele Aias puhkes õitsele kaunis eksootiline üllatus Majandus Eesti Panga halb ja väga halb stsenaarium (68) Bussifirmad soovivad kriisi üleelamiseks riigi tuge Soome riigiamet aitab Tallinki laevadel nullkasumis püsida (1) Välismaa Eestlased põgenesid Ameerikas pandeemia eest (1) Valgevene eelistab koroonale vutti ja traktoreid Kohalik vaade ⟩ Hispaania kihutas nukras viirusestatistikas Hiinast mööda «Me oleme venelased! Meiega on Jumal!» (50) Arvamus Juhtkiri: selgem siht distsiplineerib (1) Karel Reisenbuk: nakatunud raibe (8) Tõnis Lukas: isolatsiooni valu ja võlu Neeme Raud: New York – uuesti Ground Zero? (2) Heli Tiirmaa-Klaar: küberriigina ÜROs Kultuur Uus teletrend: lõbus koroonasaade Eesti filmide säravamad pärlid Kumu vajab videokooli Sport Taliala medalid pole tänu Värska neiule enam utoopia Eesti maratoonar keerulisest ajast Keenias: inimesed võivad agressiivseks muutuda ja kividega visata Tallinn Šoti mägiveised kolivad Tallinnas Pirita jõe saarele Maa Elu Kriisis juustufarm pani e-poe püsti paari päevaga (2) Elu karantiinis ⟩ Hobusekasvataja: praegu on hirm suurem, kui vähidiagnoosi saades Elu karantiinis ⟩ Õhtujuhte ootab ees pikk puhkus Elu karantiinis ⟩ Saare lukku pannud Kihnu kaitseb oma eakaid Elu karantiinis ⟩ Äri ja koduõpet ühendada pole kerge Elu karantiinis ⟩ Varnja külas tervituseks ei kätelda Elu karantiinis ⟩ Kaugsõiduautojuht jäi koju naisele abiks Elu karantiinis ⟩ Õpetaja tööpäevad venivad südaööni Elu karantiinis ⟩ Lelle raamatukogu ja postipunkt püsib avatuna Transpordifirmad pole eelmisestki kriisist kosunud Muuda aed vastupidavaks ja saagikaks Tartu Esimene doktorant kaitses väitekirja videosilla vahendusel Maarjamõisa kriisikomisjoni juht Joel Starkopf: see on ränk töö, me näeme, et haigus taandub visalt (1) Pooled vältimatule hambaravile pöördujad võiksid tulemata jätta Kliinikumi plaaniline ravitöö lükkub aprilli lõpuni edasi Majandus langeb, aga pangad ei ulata abikätt e-residentidest tulutoojatele (1) Haiguspuhangutest hilisminevikus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kriisis juustufarm pani e-poe püsti paari päevaga

2 min lugemist
Eriline aeg muudab poeskäimise harjumusi. Otsige siis uudsel poodlemisretkel internetiavarustest üles ka meie talude e-poed. FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Koroonaviiruse tõttu karantiinis istuvad inimesed väldivad suuri kaubanduskeskusi, aga süüa on ikka vaja. Toitu tootvad talud on aga hädas kadunud klientide pärast. Kõik see on loonud soodsa pinnase e-kaubanduse läbimurdeks.

Juba mõneminutiline internetiotsing näitab, et e-poodide vahendusel võib praegu pakiautomaati või kulleriga koju tellida juustu ja teisi piimatooteid, samuti lihatooteid, köögivilju, maitseaineid, taimeteed, jahu ja mett.

Omniva meediasuhete juht Mattias Kaiv kinnitas, et pakiautomaatidest saadetavate pakkide maht on eriolukorras märkimisväärselt kasvanud. „Ühtlasi oleme täheldanud mitme maapiirkonna pakiautomaadi väga suurt populaarsuse kasvu viimasel ajal,” lisas ta.

Häda ajab härja kaevu

Väiketootjate arvestatava sissetuleku moodustab laadamüük, kuid laadahooaeg on teadamata ajaks edasi lükatud.

Tartumaal Nõo kandis asuv Viinamärdi juustufarm näeb ­e-kanalites peaaegu ainsat võimalust, kuidas kriisis ellu jääda. „Läinud esmaspäeva õhtul otsustasime, et tuleb e-pood teha, kolmapäeva õhtuks oli pood valmis,” rääkis perenaine Annemari Polikarpus.

Otsuse tegemise ajaks oli selge, et Viinamärdil kadus kogu HoReCa sektor (hotellid, restoranid, catering), mis moodustas käibest umbes poole. Jaepoodide esimese kriisinädala tellimused olid kolmandiku võrra väiksemad. „Näis, kuidas järgmistel nädalatel läheb,” muretses Annemari.

Väiketootjate arvestatava sissetuleku moodustab laadamüük, kuid laadahooaeg on teadamata ajaks edasi lükatud. Isegi kui laatade korraldamine suvel taastub, on müük ilmselt nigelam, sest rahvas on vaesem.

Agroturismiga on samuti seis null. Kevadesse plaanitud lasteaia- ja kooliekskursioonid jäävad toimumata. Suviste avatud talude päevade osas valitseb teadmatus.

Samas loomad vajavad toitu ja hoolt, paljudel on pangalaenud, lisaks püsikulud tootmisele, palgale jm, kuid nišitooteid kriisi ajal kuigivõrd ei osteta.

„Katsume kuidagi ellu jääda, seetõttu proovimegi e-poodi. Kliendid saavad e-poest tellimuse kokku panna ja ülekandega maksta,” selgitas Annemari. Laagerdunud lambajuustusid saadetakse Omnivaga üle Eesti. Värskeid Viinamärdi tooteid, mis on temperatuuritundlikud, saab praegu ainult kohapealt või kontaktivaba kohaletoomisega Tartusse, Elvasse ja Otepääle. Kaubad jõuavad tellijateni 3–5 päeva jooksul. „Koostöös Harju OTTiga saavad loodetavasti peagi meie tootevalikut koju tellida ka Tallinna ja Harjumaa juustusõbrad,” lootis Annemari.

Kanepikasvatajal tellimuste laviin

Läänemaal Suure-Lähtru külas Tammejuure talus kestab mahetoodete hooaeg tavaliselt oktoobrist aprillini, kui inimestel on vaja toetada kanepiõliga immuunsüsteemi ja küpsetamiseks ostetakse rohkem jahu.

„Märtsis on olnud tegelikult juba rahulikum,” sõnas peretütar Karin Tiit. Enamasti müüme üle Eesti kauplustes ja mõni aasta tagasi püsti pandud veebipood pakkus tagasihoidlikku müügilisa, olles pigem infokanal, kus näeb tooteid ja leiab retsepte.

Mahetalule saabus suur tellimus Amazoni veebipoest, lisaks kopsakas tellimus välismaalt.

Aga viimase nädalaga muutus kõik. Kaupluselettidelt kadusid Tammejuure õlid, jahud ja mannad, lisaks telliti Tammejuure e-poe kaudu viie kilo kaupa kiviveski rukkijahusid, nisujahu, kilode viisi kanepiseemneid ja kanepiõli. „Osteti tõesti hulgikoguseid,” tõdes Karin.

Veel saabus mahetalule suur tellimus Amazoni veebipoest, lisaks kopsakas tellimus välismaalt. „Tore, et saime hakkama, aga mõistame, et köögikapid varuti täis ja nüüd võib järgneda vaikus. Loodame, et müügitõus kompenseerib lähituleviku väiksemad tellimised,” ütles Karin.

Aja jooksul tehtud e-pood tasus nüüd end ootamatult ära. „Usun, et e-poest paki­automaati tellimine saab inimestele harjumuseks ka tulevikus,” lausus Karin.

Seotud lood
25.03.2020 27.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto