P, 28.05.2023

Nädala mõte: anname tööd üksteisele

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Kartulikoti(d) võib paluda endale näiteks ukse taha tuua.
Kartulikoti(d) võib paluda endale näiteks ukse taha tuua. Foto: Arvo Meeks

Nüüd on käes aeg, mil sõnapaar „eelista eestimaist” võiks meie kõigi eesmärgiks saada. Nii aitame üksteisel leiva laual hoida. Sõna otseses mõttes.

Imevähe on ameteid, mida koroonaviirusepuhang praegu ei puuduta. Enamiku eestimaalaste sissetulek kannatab suuremal või vähemal määral. Paljud meist istuvad sootuks teenistuseta ­kodus, teised teevad oma tööd, teadmata, kas tootele hiljem ostjat on.

Levimas on üleskutsed osta talunike toodangut. Maa Elu toetab seda mõtet ja aitab omalt poolt info jagamisega kaasa. Tänases lehes kirjutame, et järsk klientide ärakukkumine on sundinud talunikke mõtlema, kuidas edasi. Kel vähegi IT-oskust, on endale e-poe teinud. Nüüd, mil nagunii suure osa oma ajast ekraanide taga istume, tasuks internetiavaruses poodeldes need üles otsida.

Tegelikult pole vaja isegi e-poodi sisse astuda. Nagu ütleb kõrval olevas loos Peipsi ääres tegutsev Mesi tare perenaine, siis näiteks Sibulateel pakuvad ettevõtjad ivan tšai’d, käsitööveine, kodu­leiba, voblat ja moose, mida saab kasvõi e-kirja teel tellida ja tellimus pannakse postipakiga teele.

Otse talunikelt saab tooteid tellida ka Ehtsa Talutoidu veebilehe talutoit.ee abil. Mõelge, mida süüa soovite, otsige lähikonnast, kes seda toodab, ja kirjutage või helistage ning uurige, kuidas kauba koju saaks. Näiteks kartulikoti ukse taha.

Kevadel lööb tavaliselt keerlema lõputu laadakarusell, kus taimekasvatajad ja toidutootjad oma kaubale ostja leiavad. Mis saab tänavu, kas mais on karantiinipiirangud maas? Mitte keegi ei tea. Võib vaid oletada, milline teadmatus ja hirm tootjate südames on.

Ühel hetkel pääseme aga taas liikvele ja tarbima. Siiski võib arvata, et alalhoidlik eestlane püsib suvelgi rohkem kodus. Seega võiks panustada oma aia õdusaks muutmisele. Ostke otse meie aianditest palju suvelilli ja õppetunnina käesolevast ajast soetage kasvuhoone, viljapuid ja tehke mõni peenar lisaks. Väike vitamiinitagavara võiks igaks juhuks ­olla.

Loodetavasti on suveks riigipiirid taas reisimiseks avatud, aga terve mõistus hoiab ikka turvaliselt kodumaal. Kuid ega reisiselli hing paigal istudes rahu saa. Siis tasubki Eesti turismitaludele, mõisatele, teemaparkidele, spaadele ring peale teha. Endal on tore ning anname kaasmaalastele tööd ja teenistust.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles