P, 11.06.2023

Elu karantiinis ⟩ Varnja külas tervituseks ei kätelda

Kadri Suurmägi
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Mesi Tare perenaine Herling Mesi soovitas inimestel üles otsida Sibulatee ettevõtjad, kellelt saab e-kirjaga tellida näiteks ivan tšai’d, käsitööveine, koduleiba, voblat ja moose. Kaup pannakse teele postipakiga.
Mesi Tare perenaine Herling Mesi soovitas inimestel üles otsida Sibulatee ettevõtjad, kellelt saab e-kirjaga tellida näiteks ivan tšai’d, käsitööveine, koduleiba, voblat ja moose. Kaup pannakse teele postipakiga. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Peipsi ääres Varnja külas on elu üsna vaikne. „Inimesed veedavad rohkem aega kodus ja hoovis, vajadusel käiakse külapoes. Kätlemist, mis kohalikel tervitusena kombeks, ka ei ole,” kirjeldas Mesi Tare kodumaja perenaine Herling Mesi.

Ükski pandeemia või force majeure ei juhtu tema sõnul kunagi sobival ajal. „Praegune koroonaviirus sattus sooja talve lõppu, mistõttu talvehooaeg Peipsi järvel jäi meie pereettevõttel ära. Olime sellega leppinud ning meelestanud end aktiivsemaks kevad- ja suvehooajaks, et sissetulekut tasakaalustada.”

Enamasti ongi märts ja aprill vaiksed, kuid praegu on tühistatud needki broneeringud ning küsimärgi alla kuu aega tagasi tehtud äriotsused. „Samuti ei toimu ­kevadlaadad, mida korraldame. Paistab, et käivet ei tule mitu kuud. Kui uskuda mõne välisarsti hinnangut, et koroonaviirus kestab sügiseni, siis paneb muretsema küll,” sõnas ta.

Mesi tõdes, et paljudel maaturismi väikeettevõtetel on vaja uue olukorra kohaneda, tegeleda tootearendusega. „Suureks abiks oleks, kui riik võimaldaks mitmesuguseid fonde ja meetmeid, kus arendus­tegevuseks saab toetusi taotleda nii, et omaosalus on ettevõtjale minimaalne, näiteks 10 või 20 protsenti. Praegu on see niiviisi mõnes fondis üksnes MTÜdel, muudel äriühingutel on omaosalus tavaliselt 50–60 protsenti. Selline riigi vastutulek aitaks ettevõtjaid jälle jalule,” pakkus ta.

Kuidas saavad aga Eesti elanikud aidata? Herling Mesi hinnangul saavad inimesed looduses viibida ja tarbida teenuseid ka praegu, teiste inimestega kokku puutumata. „Interneti teel saab tellida igasugust söögi-joogikaupa ja käsitööd väikeettevõtetelt. Ka meil Sibulateel on ettevõtjaid, kes pakuvad ivan-tšai’d, käsitööveine, ­koduleiba, voblat, moose ja muud, mida saab e-kirjaga tellida ja postipakiga teele panna.”

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles