Sisukord
Maa Elu
Postimees
26.03.2020
Eesti Otsuste tegemine läks ametnikelt arstide kätte (2) Hooldustöötaja: «Hea öelda, et jääge koju. Kes siis eakate juures käib? Linnaosavanem?» (12) Koroonaviirus nõudis Eestis esimese elu Šoti mägiveised kolivad Tallinnas Pirita jõe saarele Aias puhkes õitsele kaunis eksootiline üllatus Majandus Eesti Panga halb ja väga halb stsenaarium (68) Bussifirmad soovivad kriisi üleelamiseks riigi tuge Soome riigiamet aitab Tallinki laevadel nullkasumis püsida (1) Välismaa Eestlased põgenesid Ameerikas pandeemia eest (1) Valgevene eelistab koroonale vutti ja traktoreid Kohalik vaade ⟩ Hispaania kihutas nukras viirusestatistikas Hiinast mööda «Me oleme venelased! Meiega on Jumal!» (50) Arvamus Juhtkiri: selgem siht distsiplineerib (1) Karel Reisenbuk: nakatunud raibe (8) Tõnis Lukas: isolatsiooni valu ja võlu Neeme Raud: New York – uuesti Ground Zero? (2) Heli Tiirmaa-Klaar: küberriigina ÜROs Kultuur Uus teletrend: lõbus koroonasaade Eesti filmide säravamad pärlid Kumu vajab videokooli Sport Taliala medalid pole tänu Värska neiule enam utoopia Eesti maratoonar keerulisest ajast Keenias: inimesed võivad agressiivseks muutuda ja kividega visata Tallinn Šoti mägiveised kolivad Tallinnas Pirita jõe saarele Maa Elu Kriisis juustufarm pani e-poe püsti paari päevaga (2) Elu karantiinis ⟩ Hobusekasvataja: praegu on hirm suurem, kui vähidiagnoosi saades Elu karantiinis ⟩ Õhtujuhte ootab ees pikk puhkus Elu karantiinis ⟩ Saare lukku pannud Kihnu kaitseb oma eakaid Elu karantiinis ⟩ Äri ja koduõpet ühendada pole kerge Elu karantiinis ⟩ Varnja külas tervituseks ei kätelda Elu karantiinis ⟩ Kaugsõiduautojuht jäi koju naisele abiks Elu karantiinis ⟩ Õpetaja tööpäevad venivad südaööni Elu karantiinis ⟩ Lelle raamatukogu ja postipunkt püsib avatuna Transpordifirmad pole eelmisestki kriisist kosunud Muuda aed vastupidavaks ja saagikaks Tartu Esimene doktorant kaitses väitekirja videosilla vahendusel Maarjamõisa kriisikomisjoni juht Joel Starkopf: see on ränk töö, me näeme, et haigus taandub visalt (1) Pooled vältimatule hambaravile pöördujad võiksid tulemata jätta Kliinikumi plaaniline ravitöö lükkub aprilli lõpuni edasi Majandus langeb, aga pangad ei ulata abikätt e-residentidest tulutoojatele (1) Haiguspuhangutest hilisminevikus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Elu karantiinis ⟩ Varnja külas tervituseks ei kätelda

1 min lugemist
Mesi Tare perenaine Herling Mesi soovitas inimestel üles otsida Sibulatee ettevõtjad, kellelt saab e-kirjaga tellida näiteks ivan tšai’d, käsitööveine, koduleiba, voblat ja moose. Kaup pannakse teele postipakiga. FOTO: Margus Ansu/Tartu Postimees

Peipsi ääres Varnja külas on elu üsna vaikne. „Inimesed veedavad rohkem aega kodus ja hoovis, vajadusel käiakse külapoes. Kätlemist, mis kohalikel tervitusena kombeks, ka ei ole,” kirjeldas Mesi Tare kodumaja perenaine Herling Mesi.

Ükski pandeemia või force majeure ei juhtu tema sõnul kunagi sobival ajal. „Praegune koroonaviirus sattus sooja talve lõppu, mistõttu talvehooaeg Peipsi järvel jäi meie pereettevõttel ära. Olime sellega leppinud ning meelestanud end aktiivsemaks kevad- ja suvehooajaks, et sissetulekut tasakaalustada.”

Enamasti ongi märts ja aprill vaiksed, kuid praegu on tühistatud needki broneeringud ning küsimärgi alla kuu aega tagasi tehtud äriotsused. „Samuti ei toimu ­kevadlaadad, mida korraldame. Paistab, et käivet ei tule mitu kuud. Kui uskuda mõne välisarsti hinnangut, et koroonaviirus kestab sügiseni, siis paneb muretsema küll,” sõnas ta.

Mesi tõdes, et paljudel maaturismi väikeettevõtetel on vaja uue olukorra kohaneda, tegeleda tootearendusega. „Suureks abiks oleks, kui riik võimaldaks mitmesuguseid fonde ja meetmeid, kus arendus­tegevuseks saab toetusi taotleda nii, et omaosalus on ettevõtjale minimaalne, näiteks 10 või 20 protsenti. Praegu on see niiviisi mõnes fondis üksnes MTÜdel, muudel äriühingutel on omaosalus tavaliselt 50–60 protsenti. Selline riigi vastutulek aitaks ettevõtjaid jälle jalule,” pakkus ta.

Kuidas saavad aga Eesti elanikud aidata? Herling Mesi hinnangul saavad inimesed looduses viibida ja tarbida teenuseid ka praegu, teiste inimestega kokku puutumata. „Interneti teel saab tellida igasugust söögi-joogikaupa ja käsitööd väikeettevõtetelt. Ka meil Sibulateel on ettevõtjaid, kes pakuvad ivan-tšai’d, käsitööveine, ­koduleiba, voblat, moose ja muud, mida saab e-kirjaga tellida ja postipakiga teele panna.”

Seotud lood
25.03.2020 27.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto