Sisukord
Arvamus
Postimees
04.04.2020
Arteri intervjuu ⟩ Minister Tanel Kiik: aprilli keskpaik tuleb kõige raskem (8) Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (10) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (6) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (5) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (6) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (16) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (10) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (1) EÜS 150: inime on mõõt! (1) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (9) Kõik lõpeb kord... aga millal? Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (5) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (1) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vahur Kollom: aeg ühiselt tegutseda

2 min lugemist
Vahur Kollom FOTO: Mats Õun

Viiruse leviku peatamiseks väljakuulutatud eriolukord on asetanud meid kõiki uude maailma. Eriolukorra väljakuulutamise päevast alates seiskus majandustegevus peale turismiga seotud ettevõtete ka väga paljudes teistes sektorites. Koondamiste laine on alanud. Töö kaotanud inimesed hakkavad end töötuna arvele võtma. Ettevõtted, kel on käibevara rohkem ja kes on võimelised tegutsema, saavad töötukassast abi töötajatele palga maksmisel.

Need esimesedki lahendused olid visad tulema, kuid majanduse elavdamiseks tulevikus on vaja märkimisväärselt komplekssemat lahendust.

Väga paljud ettevõtted on tegutsenud toimetuleku piiril ka aastaid enne kriisi puhkemist. Eriolukord on neile sisuliselt surmahoop. Isegi kui langetatakse kiired otsused, jäädakse võlgu riigile ja lepingupartneritele. Läheneme olukorrale, kus kõik on kõigile võlgu.

Ehkki ettevõtja peabki arvestama riskidega, on ta praegu sundseisus. Kui suurettevõtted, kellel on rohkem käibevara, saavad veel kuidagi hakkama, siis väikeettevõtlus on Eestis tugevasti pihta saanud.

Kui riik ei leia nüüd lahendusi/toetusi ettevõtjatele, pole meil enam ju eestvedajaid, kes siin elavatele inimestele tööd pakuvad. Inimeste toimetuleku tagamine on esimene samm, kuid järgmisena peab tagama, et ettevõtlus Eestis säiliks.

Meil on väga palju tarku inimesi, kelle abiga suudaksime riigi kriisist välja tulla. Riik on igasugustele sihtasutustele uuringuteks eraldanud miljoneid eurosid. Pange need inimesed ja asutused riigi jaoks sisuliselt tööle. Kiireks analüüsiks on materjali piisavalt, alustades varasematest kriisidest ja lõpetades teiste riikide sammudega kriisi ajal.

Inimeste toimetuleku tagamine on esimene samm, kuid järgmisena peab tagama, et ettevõtlus Eestis säiliks.

Sellest analüüsist peab aga sündima lahenduste/toetuste pakett, mis viidaks ka ellu. Ei tohi piirduda sõnavahuga – analüüsime, tegeleme jne.

Tekkinud kriis on vaja ära kasutada muudatuste tegemiseks. Ei taha kasutada sõna reform, kuid on pakutud võimalus asuda muudatuste teele. Vaja on ka poliitikute sisulist koostööd, koalitsiooni ja opositsiooni ühist pingutust. Maailmavaade ei puutu asjasse. Majanduse ergutamine on ülimalt oluline.

Mida saame kõik teha? Keerulisest ajast hoolimata peab säilitama rahu. Oleme mõistlikud ega külva paanikat. Võimaluse korral aitame üksteist. Ettevõtluses on aeg tulla lepingupartnerile vastu: ajatada võlgu, langetada hindu. Pangad peavad olema füüsiliste ja juriidiliste isikute suhtes mõistlikud ning vastutulelikud. Maksepuhkuste vormistamine peab toimuma odavalt, kiiresti ja valutult. Siin saavad pangad ise näidata head eeskuju, ja seda ilma riigi sekkumiseta.

Seotud lood
03.04.2020 04.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto