Sisukord
Arter
Postimees
28.03.2020
Eesti Postimehe analüüs: kriisi juhtimise esimesed kaks nädalat (34) Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (6) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele (2) Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (9) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest (1) Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga (11) Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada (3) KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (2) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas (1) Terve mõistuse kehastaja Aarne Seppel: mis on inimese hind? (4) Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk (3) Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (38) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (6) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile (1) See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Sõiduproov. Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku

See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem

3 min lugemist
Oculus Questi sisseelamiskeskkond. FOTO: tootja

Kui VR-tehnoloogia oleks standard, oleks see võinud ära hoida palju ohtlikku ja arutut rahvakogunemist spordi- ja mänguväljakutel. Oculus Quest on konkreetne samm selle standardi saabumise suunas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Selles loos ei hakka ma tehnoloogiasse süvenema. Praegu tundub mõttekam vahendada puhast isiklikku kogemust. Ehk siis, mis tunne on olla nägemise ja kuulmise kaudu simuleeritud tegelikkuses. Füüsiliselt oled oma igapäevases kolmemõõtmelises ruumis, teadvuses oled kusagil hoopis mujal.

Tegelikult on see kahestumine väga lihtne. Ma ei märganud mingeid probleeme ühest tegelikkusest teise libisemisel. Oculus Questi kontrollerid olid vähemalt minu jaoks äärmiselt intuitiivsed. Eriti hästi hakkas intuitiivsus tööle rahvusvahelise kosmosejaama simulatsioonis (ISS), kus liikumiseks tuli haarata käepidemetest ja ennast kaaluta olekus hõljudes edasi tõmmata. Kui teha kontrolleriga liigutus, nagu sirutaksid käe käepideme järele, haarasid ja tõmbasid, siis üldjoontes sarnasele füüsilisele tegevusele vastav lihasekoordinatsioon töötas ka virtuaalses ISSis. See oli ootamatult täpne ja veenev – mida täpsemalt kattub virtuaalreaalsuses tegutsemine realistliku kehadünaamikaga, seda valutumaks üleminek ja kohanemine kujuneb.

Oculus Quest hakkab ka ostetavuse poolest ligi pääsema sellele lävele, mis eraldab eriettevalmistusega tehnoloogiafriiki inimesest, kes tahaks lihtsalt mõnda toredat VR-mängu mängida. Kui sa pead toreda VR-mängu mängimiseks kulutama tuhandeid eurosid varustusele, siis jäävad need mängud mängimata. Aga kui hinnaklass on 500 euro kandis, elutuba pole vaja täis installeerida sensoreid ja mängimiseks piisab peakomplektist, kontrolleritest ja isiklikust telefonist, on olukord juba hoopis lootustandvam.

Sisuliselt on William Gibsoni «Neuromandis» kirjeldatud andmetornide vahel küberruumis ringilendamine nüüd juba peaaegu võimalik. Ainult et need tornid ei sisalda riiklikke krüpteeritud andmeid ja neid ei ümbritse teadvust söövitav must jää. Need kutsuvad sind sõpradega koos peitust mängima ja pilvede vahel ringi lendama.

Muidugi ei ole virtuaalruumide insenerid ehitanud ainult sõbralikke ümarvormidega peitusesimulaatoreid. Võid sattuda ka kosmosesõtta, vanast kolast kokku laotud low-tech prahilaeva komandöritooli.

27.03.2020 30.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto