Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.03.2020
Eesti Otsuste tegemine läks ametnikelt arstide kätte (2) Hooldustöötaja: «Hea öelda, et jääge koju. Kes siis eakate juures käib? Linnaosavanem?» (12) Koroonaviirus nõudis Eestis esimese elu Šoti mägiveised kolivad Tallinnas Pirita jõe saarele Aias puhkes õitsele kaunis eksootiline üllatus Majandus Eesti Panga halb ja väga halb stsenaarium (68) Bussifirmad soovivad kriisi üleelamiseks riigi tuge Soome riigiamet aitab Tallinki laevadel nullkasumis püsida (1) Välismaa Eestlased põgenesid Ameerikas pandeemia eest (1) Valgevene eelistab koroonale vutti ja traktoreid Kohalik vaade ⟩ Hispaania kihutas nukras viirusestatistikas Hiinast mööda «Me oleme venelased! Meiega on Jumal!» (50) Arvamus Juhtkiri: selgem siht distsiplineerib (1) Karel Reisenbuk: nakatunud raibe (8) Tõnis Lukas: isolatsiooni valu ja võlu Neeme Raud: New York – uuesti Ground Zero? (2) Heli Tiirmaa-Klaar: küberriigina ÜROs Kultuur Uus teletrend: lõbus koroonasaade Eesti filmide säravamad pärlid Kumu vajab videokooli Sport Taliala medalid pole tänu Värska neiule enam utoopia Eesti maratoonar keerulisest ajast Keenias: inimesed võivad agressiivseks muutuda ja kividega visata Tallinn Šoti mägiveised kolivad Tallinnas Pirita jõe saarele Maa Elu Kriisis juustufarm pani e-poe püsti paari päevaga (2) Elu karantiinis ⟩ Hobusekasvataja: praegu on hirm suurem, kui vähidiagnoosi saades Elu karantiinis ⟩ Õhtujuhte ootab ees pikk puhkus Elu karantiinis ⟩ Saare lukku pannud Kihnu kaitseb oma eakaid Elu karantiinis ⟩ Äri ja koduõpet ühendada pole kerge Elu karantiinis ⟩ Varnja külas tervituseks ei kätelda Elu karantiinis ⟩ Kaugsõiduautojuht jäi koju naisele abiks Elu karantiinis ⟩ Õpetaja tööpäevad venivad südaööni Elu karantiinis ⟩ Lelle raamatukogu ja postipunkt püsib avatuna Transpordifirmad pole eelmisestki kriisist kosunud Muuda aed vastupidavaks ja saagikaks Tartu Esimene doktorant kaitses väitekirja videosilla vahendusel Maarjamõisa kriisikomisjoni juht Joel Starkopf: see on ränk töö, me näeme, et haigus taandub visalt (1) Pooled vältimatule hambaravile pöördujad võiksid tulemata jätta Kliinikumi plaaniline ravitöö lükkub aprilli lõpuni edasi Majandus langeb, aga pangad ei ulata abikätt e-residentidest tulutoojatele (1) Haiguspuhangutest hilisminevikus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karel Reisenbuk: nakatunud raibe

2 min lugemist
Karel Reisenbuk FOTO: Konstantin Sednev

Ma olen nakatunud. Võib-olla. Võib-olla oled ka sina nakatunud. Ole julgelt, aga ära ole nakatunud raibe. Vähemasti võiksime kõik end pisut nakatanuna tunda.

Tabasin end meenutamas Jürgen Ligi kullafondi kuuluvat väljaütlemist möödunud masu päevilt, kui trepikojanaaber koridoris minust möödudes tegi võimsa poogna ümber minu ja igaks juhuks pistis näo ka jopepõue. Väga õige, sest ma võin tõepoolest olla nakatunud, ehkki tunnen end tervena. Ma ei solvunud selle peale. Tavaolukorras oleksin lugupeetud naabrit pidanud napakaks, aga ta ei ole.

Me peame endile tunnistama ja iga päev meelde tuletama, et elame praegu uues reaalsuses, olles kõik potentsiaalselt ohtlikud ühiskonnale ja inimestele meie ümber. Esimene inimene on juba surnud. Seda enam vaatan ma kummastusega linnarandadesse ja matkaradadele kogunevaid rahvamasse, kes jalutavad ja grillivad (sic!) ilusal kevadpäeval rannaäärses võsas. Kus on mõistus? Eriolukord on välja kuulutatud põhjusega. Ma tahan samuti kodusest karantiinist pääseda, sest mulle ka ei meeldi vangis istuda, kuid seljatame selle kriisi tunduvalt kiiremini, kui järgime teatud kokkulepitud reegleid. 14 päeva sunnitud karantiini tähendabki seda, et istud kodus. Ametlikud korraldused pole seni töötanud.

Mulle ka ei meeldi vangis istuda, kuid seljatame selle kriisi tunduvalt kiiremini, kui järgime teatud kokkulepitud reegleid.

8

Terved ja tööjõulised inimesed ei istu sellepärast kodus, et riskigruppi kuuluvad vanemaealised saaksid kambakesi hoovi peal käia tuvisid toitmas. Me istume kodus, et eelkõige just teid, tuvisöötjaid, viiruse eest kaitsta. Kui aga inimene ise ennast kaitsta ei taha, siis mis mõttega see üldse kõik? Me keerame majanduse pea peale, teeme vanematena oma närvide arvel üliinimlikke pingutusi, et kodus laste kõrvalt tööd teha, aga teie saalite kambakesi mööda linna ja parke ringi nagu suvitajad muiste?

Selge, et inimesi ei saa täielikult koju lukustada, aga me peame oma mõttelaadi muutma. Kuu aega tagasi irvitasin ma nende üksikute inimeste üle, kes maskidega ringi jalutasid. Nüüd ei naera ammu. Käin ka ise maski ja kinnastega poes, aga näpuga näitajaid ja irvitajaid on ikka veel liiga palju. Ma võin olla nakatunud, aga ma pole raibe, kes ei hooli karvavõrdki tervikpildist ning olukorra lahendusest. Ära ole nakatunud raibe, ole inimene.

Seotud lood
25.03.2020 27.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto