Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.03.2020
Eesti Endine töötaja: terviseameti ebapädevus hüüdis tulles (62) Rahvamassid Sportlandis: torm enne vaikust (1) Baar asendas alkoholimüügi korgi- ja kohatasuga (1) Piir peab ehk Kuidas tartlased käisid Valgas piiri kaitsmas Kohalikud nõuavad Põlva külje all raudteesillakest tagasi Majandus Riigikontrolör: milleks e-riigile täiskohaga klikkija? Suur osa teenindussektorist jäi hüvitise ukse taha (9) Välismaa New Yorgist võib saada uus Wuhan (32) Brasiilia jõugud võtsid karantiini kehtestamise enda kätte Soome arvestab epideemiaga vähemalt kesksuveni (10) Euroraportöör: Türgi migranditehing oli eluterve lahendus Arvamus Juhtkiri: katseaja lõpp (19) Mihkel Kunnus: kurnav kriisiärevus (12) Riigid ja liidud pandeemias (1) Martin Mölder: viirus mõjutab küsitlustulemusi (2) Priit Sibul: pensionifondide võimalust aktsiaturust võita maksete peatamine ei vähenda (8) Andrus Karnau: kümme kaotatud aastat (7) Kultuur Telepidu raskel ajal (1) Sport «Neid ei huvita mingi surmaviirus, sest neil on tähtsamaidki asju, mille pärast muretseda.» Tartu Üürnikel tuleb ellujäämiseks sõlmida kokkuleppeid (1) ARVAMUS ⟩ Krista Aru: inimene ei ela üksnes leivast (2) ARVAMUS ⟩ Tarmo Punger: rindekaubandusest ja hoolimisest Töötute hulk hakkas kasvama (1) Eestis elab 1,3 miljonit inimest. Kui palju satub haiglasse, kes surevad? (19) Autode hooldus algab ja lõppeb desinfitseerimisega REEDENE RÕÕM ⟩ Kristiina Alliksaar: oleme tunnistajaks väärtuste jõujoonte muutumisele Artur Kuusi karikatuur: töö käib! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Riigid ja liidud pandeemias

5 min lugemist
Grigore-Kalev Stoicescu. FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Läänemaailma vigu kriisi ohjeldamisel kasutavad ära Hiina ja Venemaa, kelle tegutsemine lähtub hoopis teistest eesmärkidest, kirjutab diplomaat Kalev Stoicescu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Koroonaviirus levis aasta algusest saadik Hiinast üle terve maailma ja viiruse põhjustatud äge hingamisteede nakkushaigus Covid-19 laastab praegu just läänemaailma. Nii tundub ametlikke andmeid ja tabeleid vaadates. Hetkel on eriti suurtes raskustes Itaalia ja Hispaania, kus kiiresti leviv nakkus tapab halastamatult vanemaid ja nõrgema tervisega inimesi, kuid ka noori. Ükski riik või inimene pole päriselt kaitstud, sest vigu teevad (sealhulgas pandeemiasse kergekäeliselt suhtudes) nii valitsused kui ka inimesed. Lisanduvad kaitse- ja muude vahendite puudus ning sõltuvus Hiina tootmisest, tarneahelatest ja abivalmidusest. Mitu piirkonda on võib-olla Põhja-Itaaliast ja Hispaaniast mitme nädala võrra lihtsalt maas. Riigid toovad oma kodanikke koju, kuid tihti lubatakse naasnutel analüüsita ja karantiinita kodumaal ringi liikuda. Vaba maailma valitsused pelgavad inimlikkuse peamist aspekti: vabadust ja heaolu nautivad inimesed üldjuhul ei reageeri karmile kriisile enne, kui vikatimees niidab kellegi lähedase või tuttava.

Sellises olukorras on teadmatust mõistagi palju rohkem kui teadmisi, kuid räägime kõigepealt arvude ja statistika keeles. 26. märtsiks oli positiivseid proove Itaalias ja Hispaanias 50 protsenti rohkem kui Hiinas (vastavalt 124 000 ja 81 000), kuid surmajuhtumeid oli seal üle kolme korra rohkem (Itaalias ja Hispaanias kokku 11 150 ning Hiinas 3280). Saksamaal ja Prantsusmaal on poole vähem nakatunuid (62 000) ning ülejäänud 23 Euroopa Liidu liikmesriigis umbes 35 000 (sealhulgas pea pooled Hollandis, Belgias ja Austrias). Surmajuhtumite näitaja võrreldes nakatunute arvuga on eriti suur Itaalias (10,1 protsenti), kuid ka Hispaanias (7,4 protsenti), Hollandis (5,5 protsenti), Prantsusmaal (5,3 protsenti) ja Belgias (3,6 protsenti). Samuti liidust lahkunud Suurbritannias (4,9 protsenti). Saksamaal ja ülejäänud Euroopa Liidus püsib surmajuhtumite protsent õnneks üldiselt küllaltki väike (kuni üks protsent).

26.03.2020 28.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto