Kui Postimees peaks end terviseametist targemaks, kui oleksime ise kriisi paremini ette näinud, kirjutanuks me sellest juba mõnes veebruarikuises juhtkirjas.
Me näeme peataolekut ja pandeemiaks valmisoleku puudujääke suures osas maailma riikides, ka kõige rikkamates ja mõjuvõimsamates. USA president Donald Trump alguses pisendas viirusohtu ega kaotanud ka pärast kriisi puhkemist optimistlikku meelt, avaldades lootust, et lihavõttepühadeks ehk kahe nädalaga saavad ameeriklased taas kodust välja tulla.
«Ravi ei tohi olla hullem kui haigus,» kirjutas Trump hiljuti Twitteris, viidates sellele, kuidas kriis majandust laastab. Valimiste aastale rekordheade majandusnäitajatega vastu läinud riigipea on kahtlemata ärevil, sest valimiskaotused käivad majanduslangustega käsikäes ning mitte miski pole Trumpile nii vastik kui kaotamine. Kui vastutustundetut suhtumist kliimakriisi saab ta endale lubada seepärast, et suurem kahju avaldub alles pärast tema presidendiaega, siis praegu ilmnevate faktide eiramise ja valede otsuste tagajärjed on näha kohe.
Ükskõik kes on õigeimad inimesed juhtima meie kriisihaldust alates homsest, peaksid seda ka tegema, olgu nad praegused või uued inimesed.
Donald Trumpil on nüüd väga keeruline selgitada, miks oli 2018. aastal vaja koondada Valge Maja epideemiapealiku ja terve tema meeskonna ametikohad. Keeruline on selgitada, miks ütleb USA valitsuse allergiate ja nakkushaiguste instituudi juht, et maailma rikkaima riigi testimissüsteem on läbi kukkumas. Testimisvõimekuse puudujääke ei olnud USA pandeemiamudelites arvestatud, mistõttu pole võimalik öelda, kui traagiliseks olukord seal areneb.