Sisukord
AK
Tänane leht
28.03.2020
Eesti Postimehe analüüs: kriisi juhtimise esimesed kaks nädalat (34) Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (6) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele (2) Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (9) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest (1) Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga (11) Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada (3) KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (3) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas (1) Terve mõistuse kehastaja Aarne Seppel: mis on inimese hind? (4) Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk (3) Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (38) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (6) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile (1) See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Sõiduproov. Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk

8 min lugemist
Koroonapaanikaga kaasnenud pealtnäha arusaamatu tualettpaberi hulgiostmise taga võib olla kompensatoorse maagia mehhanism: nakkushaigus ja mäss on erinevad ebapuhtuse väljendused, neid tuleb kompenseerida kas sümboolsete või materiaalsete puhastusvahenditega. FOTO: TYRONE SIU/REUTERS

Nüüdisaja suurimal pandeemial on keskaja sümboliks kujunenud musta surmaga küll palju ühist, alates kahtlase taustaga ekspertide ilmumisest ja lõpetades süüdlaste otsimisega. Masside käitumist jälgides võib aga täheldada, et esmapilgul ebaratsionaalne paanitsemine võib olla tegelikult täiesti põhjendatud käitumine, kirjutab semiootik Mihhail Lotman.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Epideemiate, loodusõnnetuste ja muude kataklüsmidega kaasneb tavaliselt kuulujuttude ja vandenõuteooriate laviin, kusjuures nii mõnigi kord on tegu omakasupüüdlike aktsioonidega, ning Covid-19-pandeemia ei ole erand. Nii internetis kui ka telefoni teel pakutakse koroonaviiruse vaktsiine või imerohtu. Aktiveerunud on parateadlased; kui uusi ennustusi ei tule, otsitakse välja vanad prognoosid, mis ennustavad «täpselt» tekkinud olukorda. Näiteks võis lugeda, et Igor Mang on erakordse täpsusega kirjeldanud praegusi sündmusi; kirjeldust lugedes aga selgub, et selles pole ühtegi sõna viiruse kohta. Igor Mangi prognoosid sisaldavad pea igal aastal ebamääraseid kataklüsmiennustusi, minu mälu järgi on ta vähemalt kaks korda maailmalõppu ette kuulutanud. Siia lisanduvad muidugi ka Vanga ja Nostradamus, kelle ennustustes näiteks katku kohta võib nüüdse olukorra kirjeldust näha vaid väga suure soovi korral. Praegust olukorda on igasugu ettekuulutajatest palju paremini «ennustanud» mitmed ulmekirjanduse teosed, aga ka filmid ja arvutimängud. Need on küll lihtsalt narratiivid, aga ka ennustajate tekstidesse tuleb suhtuda kui narratiividesse.

Muide, Nostradamust ja katku on tõepoolest põhjust meenutada, kuna esiteks on Covid-19 ja musta surma epideemia vahel paralleele juba tõmmatud ning teiseks olid tal endal katkuga kõige otsesemad suhted. Mis puutub aga paralleelidesse katku ja Covid-19 vahel, siis on need osaliselt õigustatud – mõlemal juhul on tegu pandeemiaga ja kummagi epideemia ajal ei olnud nendele haigustele toimivat ravimit. Mõlemal juhul on tegemist ülimalt nakkava ja kiiresti leviva haigusega. Kuid on ka selged erinevused. Neist kõige tähtsam on, et Covid-19 pole katk. Selle suremus on suurusjärgu võrra väiksem kui katkul (suremus kõigub riigiti ja regiooniti, alla ühe protsendi Lõuna-Koreas ja kümme protsenti Iraanis ja veel mõnes regioonis, kus andmetesse tuleb suhtuda ettevaatlikult: võimalik, et diagnoositakse üksnes raskes seisundis haigeid). Teiseks on teadmised haiguste leviku ja vältimise kohta kõvasti edasi arenenud.

Nostradamuse ennustajakuulsus on postuumne, tema tsentuuriaid eriti ei ostetud, küll aga olid populaarsed tema teised teosed meditsiini, kosmeetika ja kulinaaria vallast. Nii oli ta oma eluajal kuulus eri valdkondades ja muuseas ka tuntud katkuarst. Tagantjärele võib öelda, et kui oma ennustustes esineb Nostradamus visionääri ja müstiku rollis, siis arstina oli ta oma ajastu kohta üllatavalt ratsionaalne.

27.03.2020 30.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto