Sisukord
AK
Postimees
28.03.2020
Eesti Postimehe analüüs: kriisi juhtimise esimesed kaks nädalat (34) Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (6) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele (2) Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (9) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest (1) Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga (11) Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada (3) KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (3) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas (1) Terve mõistuse kehastaja Aarne Seppel: mis on inimese hind? (4) Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk (3) Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (38) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (6) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile (1) See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Sõiduproov. Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides

3 min lugemist
Corona õlle meem. FOTO: Internet

Viirusepuhang on vallandanud ka internetimeemide leviku, mis olid alguses suures osas universaalsed, viiruse n-ö koduõuele jõudes elavnes kohaliku päritolu ja kontekstiga meemide levik, kirjutab Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika arhivaar-referent Maris Kuperjanov.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Saime uuest koroonaviirusest teada 13 nädalat tagasi. Kuigi puhang on alles alguses ja teadmised viirusest SARS-CoV-2 ja selle põhjustatavast haigusest Covid-19 täienevad iga päevaga, on suur infotulv ja puhangu kiire eskaleerumine olnud viljakaks aluseks temaatilise folkloori levikule. Saame jälgida meeme, nii inimlikust veast või teadmatusest tingitud kui ka pahatahtlike eesmärkidega valeuudiste levikut, vandenõuteooriaid ja muid narratiive, mis tihti epideemiatega kaasas käivad, kusjuures nende mõju ühiskonnale võib olla halvavamgi kui haigus ise. Mitmed motiivid ja süžeed on ammutuntud ja universaalsed, kerkides selliste olukordade tekkimisel taas esile. Teadusarhiiv EFITA alustas koroonafolkloori kogumist jaanuaris, kui teema aktuaalseks muutus.

Lai valik meemikeskkondi võimaldab meeme kiirelt luua, muuta ja jagada ning sotsiaalmeedia kiirendab levikut. Tuntud prototüüpe kohandatakse aktuaalsele sündmusele ja need on pidevas ringluses, kuid tekivad ka kindlat sündmust peegeldavad ideed. Kui viirusepuhangu alguse meemid olid suures osas universaalsed, vahel kohalikku keelde tõlgitud või kohalikesse oludesse kohandatud, siis viiruse n-ö koduõuele jõudmisel elavnes tunduvalt kohaliku päritolu ja kontekstiga meemide ja viraalsete postituste levik.

27.03.2020 30.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto