Sisukord
AK
Tänane leht
28.03.2020
Eesti Postimehe analüüs: kriisi juhtimise esimesed kaks nädalat (34) Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (6) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele (2) Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (9) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest (1) Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga (11) Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada (3) KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (3) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas (1) Terve mõistuse kehastaja Aarne Seppel: mis on inimese hind? (4) Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk (3) Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (38) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (6) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile (1) See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Sõiduproov. Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis?

4 min lugemist
Sotsiaalmeedia ühekorraga ühendab ja eraldab inimesi. FOTO: DADO RUVIC/REUTERS

Viimase paari aasta jooksul – pärast Cambridge Analytica skandaali ning infokorratuse plahvatuslikku kasvu – on saanud populaarseks väide, et sotsiaalmeedia, mõne sõnul lausa kogu internet, on katki. Rikkis. Nässus. Ei tööta.

Sotsiaalmeediat kasutab 3,8 miljardit inimest. Sellest on saanud juhtiv kommunikatsioonitaristu, info- ja meelelahutuse kanal. See täidab, osaliselt ja äraspidiselt, aga siiski, paljusid avaliku sfääri funktsioone. Sotsiaalmeedia vahendusel viljeleb hulk inimesi iga päev digi- ja osaluskultuuriks peetavat. Sotsiaalmeedias on endiselt palju positiivset.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Samas on sotsiaalmeedia võimendusega korda saadetud suur hulk kurja. Kõige värskem näide on koroonaviirusteemaline infokorratus. Kahjutumad näited on Veneetsia kanalites väidetavalt ujuvad delfiinid või Yunani maisipõllul magavad purjus elevandid. Pandeemiaaegse korra hoidmise seisukohast märksa ohtlikumad on aga väited, et Austraalias ja Ameerika Ühendriikides ahnitsevad Aasia päritolu inimesed kaupu kokku. Võts, võts, kallale neile. Pst, kliki siia, osta vaktsiini, mul on. Kõik need lood on täielik jama. Ka kohalikke näiteid on küllaga: Tallinna ei kavatsetud lukku panna, MMSi joomine ei aita endiselt millegi vastu, elekter pole katkenud ega raha automaatidest kadunud, ehkki vastavasisuline info liikus Facebooki kasutavate eestimaalaste seas tõhusamalt kui viirus vanadekodus.

Küll aga ei ole infokorratuse, manipuleerimise ja muu jama põhjus see, et sotsiaalmeedia on katki. Vastupidi, see töötab ideaalselt. Töötab täpselt nii, nagu tähelepanumajanduse masinavärk ette näeb.

27.03.2020 30.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto