P, 4.06.2023

Kunstlik keeletüli lõhestab Moldovat

Mădălin Necșuțu
, ajakirjanik, Chișinău
Facebook Twitter
Comments 6
Moldova perekond riigi iseseisvuspäeval Chișinăus. Suurem osa nooremaid inimesi peab oma kõneldavaks keeleks rumeenia keelt ning moldova keelt seostatakse pigem nõukogude pärandiga.
Moldova perekond riigi iseseisvuspäeval Chișinăus. Suurem osa nooremaid inimesi peab oma kõneldavaks keeleks rumeenia keelt ning moldova keelt seostatakse pigem nõukogude pärandiga. Foto: Caro/Bastian/Scanpix

Küsimusele, mis keelt Moldovas räägitakse, pole kunagi antud lihtsat vastust ning tihti muutub arutelu selle teema üle vihaseks vaidluseks – kuigi teadlased on üksmeelel, et moldovlased kõnelevad rumeenia keelt, püüavad populistlikud poliitikud keeleküsimust oma huvides rahvuslikuks teha ja nimetavad seda hoopis moldova keeleks.

Kui küsida eakalt taksojuhilt Chișinăus, mis keelt ta räägib, vastab ta tõenäoliselt, et moldova keelt. Noorte, aga ka keskealiste inimeste nobe vastus samale pärimisele kõlab, et nemad kõnelevad rumeenia keelt.

«Rumeenia keeles öeldakse «semafor», meie moldova keeles ütleme «svetafor»,» selgitas sõna «valgusfoor» näitel 75-aastane taksojuht Veaceslav, kes pidas aastakümneid sama ametit Moskvas.

Facebook Twitter
Comments 6

Märksõnad

Tagasi üles