R, 9.12.2022

Kohalik vaade ⟩ Itaallased on õppinud hindama ravimina vaikust

Javier Brandoli
, ajakirjanik
Itaallased on õppinud hindama ravimina vaikust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaitseriietes meditsiinitöötajad inimtühjal tänaval Napolis.
Kaitseriietes meditsiinitöötajad inimtühjal tänaval Napolis. Foto: Salvatore Laporta /ipa/pa Images/scanpix
  • Tavapärased lärm ja kallistused on Itaalias asendunud vaikuse ja distantsiga.
  • Karmid piirangud on murdnud praegu ohtlikuks osutunud sotsiaalsed tavad.
  • Viirusele aitab see ehk päitsed pähe panna, kuid mis saab majandusest?
  • Lõuna-Itaalias on juba hätta sattunud paljud varimajandusest sõltunud pered.

Itaalia viroloogi Pier Luigi Lopalco sõnum oli ühene: «Ainus vaktsiin, mis praegu on koroonaviiruse vastu olemas, on jääda koju.» Itaalia näib olevat seda mõistnud, kuid paratamatult toob see kaasa teise, mõne aja pärast saabuva viiruse, mis laastab majandust. Karantiini pikendamine aitab küll peatada viirusnakkuse levikut, kuid mõjub halvasti vaesusnakkusega võitlemisele.

​Mida on peaaegu kolm nädalat luku taga õpetanud seni riigile, mida kriis on räsinud maailmas kõige rängemalt?

Esimene ja kõige selgem õppetund itaallastele on olnud, et vaikus tähendab praegusel ajal elu. Viimase paari nädala jooksul on uus arusaam kinnistunud ning kallihinnalist vaikust häiritakse vaid korra päevas: igal õhtul kell 18 avanevad aknad ning kõlab muusika, rahvushümn ning veel mõni muu populaarne pala. Seejärel meloodia tasapisi hajub, inimesed sulgevad aknad ning vaikus naaseb tänavatele.

Selline on uus elu. Päev päeva järel kahanes Itaalia igapäevasagimise tavaline reipus ja entusiasm, piirdudes lõpuks selle muusikalise kohtumisega, samas kui ülejäänud päevaks on võimust võtnud rahu ja kohusetunne. Kes oleks osanud arvata, et lärmi puudumine ja tühjad tänavad esindavad ühel päeval lootust? Kes oleks suutnud ette kujutada praeguse igapäevaelu rutiini?

Inimesed olid harjunud elama teatud sotsiaalsete reeglite järgi ning just see sundis peaminister Giuseppe Contet veelgi tugevdama piiranguid, sest ainult nii oli võimalik tänavad rahvast tõesti tühjaks teha.

«Mobiiltelefone jälgides tegime kindlaks, et 40 protsenti Milano elanikest käis jätkuvalt kodust väljas,» teatasid Lombardia maakonna keskuse võimud nädal tagasi, väljendades muret, et provintsi südameks olevast metropolist, kus niigi on registreeritud enim viirusega nakatumisi ja surmasid, saab järgmine haiguse tulipunkt ning sealne meditsiinisüsteem variseb lõplikult kokku.

Nagu ulmefilmis

Praegu Itaalias kehtivad piirangud lubavad tegutseda vaid hädavajalikke teenuseid pakkuvatel firmadel ja asutustel: kaubanduskeskustel, apteekidel, pankadel, põllumajandusettevõtetel, toidutööstusel. Kõik muud ettevõtted on suletud.

Liikumispiirangu eiramise eest on ette nähtud varasemast kõrgem trahv: neile, kes hiilivad kõrvale korraldusest, mis lubab minna õue vaid koeraga jalutama või kodust kuni poole kilomeetri kaugusele sisseoste tegema, saab määrata 400 kuni 3000 euro suuruse trahvi.

Suurte toidupoodide ukse taha on tekkinud pikad järjekorrad, kus kauplusse pääsemist tuleb oodata kohati isegi paar tundi. Korraga lubatakse poodi vaid mõned inimesed ning kui tegemist on suure kaubanduskeskusega, on sisenemiseks ja väljumiseks ette nähtud eraldi uksed. Väikestesse poodidesse lubatakse inimesi vaid üksi.

Inimestel on soovitatud alati kasutada desinfitseerimisvahendeid ning maske, kuid viimased on muutunud Itaalias, nagu kogu ülejäänud Euroopas, luksuskaubaks, mida suuremal osal elanikest pole kuskilt saada, sest varud on ammu läbi müüdud.

Selles olukorras on tekkinud naabrite vahel omamoodi solidaarsus. Mõnes kortermajas käivad nooremad inimesed eakamate kaaselanike asemel toidupoes sisseoste tegemas, sest, nagu teada, on viimased suurema tõenäosusega koroonaviirusest ohustatud ning neid tasub kodust välja minemise riskist säästa.

Itaalia võimud on valvel, et majanduslik viirus ei osutuks lõpuks rängemaks kui nakkushaigus.

Riigis, kus elu on tavaliselt saatnud kallistused, musid ja käepigistused – nagu tegelikult kogu Vahemere ümbruses –, on inimesed õppinud üksteist tervitama distantsilt ning väljaspool lähimat pereringi ei puudutata enam kedagi.

Mõistagi on olukord kummaline. Tundub, nagu oleks kõigist Itaalia elanikest saanud järsku tegelased ulmefilmis. Igaveseks Linnaks ristitud Rooma, mille lärmakaid tänavaid täidavad tavaliselt jalutavate turistide hordid, on järsku justkui tühjaks jäänud lava, kus aeg-ajalt võib näha vaid koertega jalutavaid peremehi, kodutuid ja patrullivaid politseinikke.

Tavaliselt rahvast kihavatele Rooma tänavatele on jäänud vaid üksikud koeraga jalutavad inimesed ning neil silma peal hoidvad politseinikud. 
Tavaliselt rahvast kihavatele Rooma tänavatele on jäänud vaid üksikud koeraga jalutavad inimesed ning neil silma peal hoidvad politseinikud. Foto: Cecilia Fabiano/lapresse/zuma Press/scanpix

Foto sellest, kuidas paavst Franciscus pidas reedel tühjal Püha Peetruse väljakul missat, jääb ajalukku, meenutama tulevastele põlvedele koroonaviirust.

Vaesus kasvab

Mis aga saab üldse tulevikust? Nakatumine kestab Itaalias endiselt ja surmasid aina lisandub, võimud on aga mõõdukalt optimistlikud, et lähipäevadel trend pöördub.

Igal juhul on Itaalia praegune ametlik Covid-19sse suremuse näitaja eksitav. Kümned tuhanded haigusjuhud jäävad tuvastamata, sest koroonaviiruse test tehakse üldjuhul vaid neile, kes satuvad haiglasse, ning ligi 30 protsendil nakatunutest pole üldse haigussümptomeid või on need väga kerged.

Mõned spetsialistid oletavad, et tegelikult sureb riigis 1,5 protsenti nakatunutest, mitte ligi kümme protsenti, nagu statistikast nähtub. Lombardias on registreeritud nakkus- ja surmajuhte vaadates praeguseks elu kaotanud koguni üle 13 protsendi Covid-19sse haigestunutest, kuid kindlasti see arv kahaneb oluliselt, kui torm on lõpuks möödunud ja õnnestub läbi viia usaldusväärsed uuringud.

Vaesemates Lõuna-Itaalia piirkondades aga võtab tasapisi võimust hirm. Kandis, kus varimajandusel on suur tähtsus, on karantiin andnud valusa hoobi perekondadele, kes peavad sissetuleku teenimiseks iga hinnaga kodust välja pääsema. Juba on esinenud mässu ja rööve, mistõttu võimud on valvel, et majanduslik viirus ei osutuks lõpuks rängemaks kui nakkushaigus.

Seepärast tutvustas peaminister Conte laupäeval ka uusi toetusmeetmeid väikese sissetulekuga peredele ning kinnitas, et abivajajatele tagatakse toit ja ravimid.

Ükskõik, kuidas asja ka vaadata, on esialgu veel palju teha, ning olukord on sedavõrd muutlik, et keeruline on oletada, kuidas Covid-19 lõpuks Itaaliat mõjutab.

Märksõnad
Tagasi üles