Sisukord
Arvamus
Postimees
31.03.2020
Eesti Arstid ja arstitudengid tõttasid Kuressaare haiglale appi (1) Edukad jäävad prognoosidega jänni Haiglad otsivad töö kaotanuile uut rakendust Kelle kulul gaasiseadmed korda? (1) Esimesena märgati kollaseid liblikaid (5) Kurikaelte tehtud kahju ulatub 30 000 euroni Korraldus eriolukorra juhilt (2) Majandus Ehitajad: aeg on riigi ehitusprojektid sahtlist välja võtta (7) Euroopa tööstusmootor on silmitsi määramatusega Välismaa Kohalik vaade ⟩ Itaallased on õppinud hindama ravimina vaikust Merili Arjakas: Gantz hüppas Netanyahuga ühte paati Harry ja Meghan jätavad kuningakoja seljataha Arvamus Herman Kelomees: kartulikoored 2020 (17) Kristjan Järvan: laen on surnud, elagu laen (8) Margus Punab: koroonakriisi lõpetab vaid karjaimmuunsus (50) Triin Remmelgas: lihasöömise kahjud võimenduvad (24) Juhtkiri: pausiaja abivahendid (1) Kultuur ERR avab uue voogedastusteenuse (2) Mis asi on e⁻lektron? Miles Davis: rahutu muusiku portree Sport Erich Teigamägi: vaatame eelarve kriitilise pilguga üle Tervis KUIDAS SAADA ABI ⟩ Vägivaldsed suhted võivad eriolukorras pingestuda (1) Tartu Erivajadustega laste õpe jätkub eriolukorras kui noateral Artur Kuusi karikatuur: jõugud arutavad, kuidas korraldada töö 2 meetrise vahega KIRI: Kellele reeglid kehtivad? Päästjad kihutavad ühelt kulupõlengult teisele Perearsti argipäev: kuidas uurida meili teel kurku, kuidas veenda ja aidata Kajar Lemberi kriminaalasja algusest möödub kuus aastat (4) Kogunemiskeelule vilistanud noored said trahvi Noore kunstniku Surm lõikab kasumit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristjan Järvan: laen on surnud, elagu laen

5 min lugemist
Kristjan Järvan. FOTO: Tairo Lutter

Valitsusel on tekkinud plaan võtta miljard eurot laenu. Kas see on mõistlik samm ja ega miljard järsku liiga vähe ole? Laenamisotsuse langetamiseks vaadeldakse klassikaliselt kahte näitajat: mis on laenu intress ja mis projekti selle eest rahastada saab. Ettevõtja Kristjan Järvani artikkel järgib sarnast metodoloogiat, et avada, miks antud loogika ei kehti tema hinnangul enam ei kriisis ega ka tavaolukorras.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sattusin vaatama eelmise aasta lõpu Euroopa Keskpanga biennaali, kus tegi ettekande Olivier Blanchard, kes on maailma 12 enim tsiteeritud elava majandusteadlase seas – töötanud seitse aastat IMFi peaökonomistina ja ühtlasi MITi emeriitprofessor. Sellest ettekandest pärinevad mitmed põhimõtted, millele paljuski toetun ka siin: 1) laenuintressid on madalad ja jäävad madalaks pikemaks ajaks; 2) majanduskasv ületab intresse veel pikka aega; 3) laenude tagasimaksmine pigem pärsiks riikide majandust – laenuraha tulemusena on tulevikus majanduskasv suurem ja võlakoorem väiksem; 4) ELi eelarve reeglid on liiga jäigad ning paljud riigid eiravad neid; 5) ELi fiskaalpoliitika reeglite peamine eesmärk on hoida ära seda, et mõni riik läheb pankrotti ja tekitab teistele riikidele sellega probleeme – kui see stsenaarium on mõistlikult välistatud, peaksid riigid oma fiskaalotsustes vabad olema; 6) väikese tootlusega investeerimise asemel võivad suure sotsiaalse tootlusega kulutused olla majandusele mõistlikumad.

Laen on jätkuvalt madala intressiga ja jääb pikaks ajaks odavaks – seda eriti Eestile, sest meil põhimõtteliselt varasem laen puudub. Kui tahaksime oma laenukoormusega olla samal tasemel nagu Soome (kes jääb ELi keskmisest maha), peaksime laenama ligikaudu 14 miljardit eurot. Rahandusminister Martin Helme­ on öelnud, et laenu plaanitakse­ võtta 1,5–2 miljardit eurot, ning Siim Kallas on märkinud, et kriisi üleelamiseks võib kuluda kuni üheksa miljardit. Laenu saamise muudab praeguses olukorras eriti lihtsaks Euroopa Keskpanga otsus trükkida juurde 750 miljardit eurot, et oleks võimalik osta ELi riikide võlakirju – ka Kreeka ja Itaalia omi. See annab ka hea võimaluse refinantseerida varasemaid kõrge intressiga laene uute laenudega, millel intress sisuliselt puudub. Kas lõputu rahatrükk on jätkusuutlik lahendus, on muidugi küsimus omaette, kuid tõsi on, et laenuvõtmine on praegu ja lähitulevikus väga odav ning Eestile kergelt kättesaadav. Järgnevalt tekib aga küsimus, kas laenu võtta on ka mõistlik.

30.03.2020 01.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto