Sisukord
Arvamus
Tänane leht
31.03.2020
Eesti Arstid ja arstitudengid tõttasid Kuressaare haiglale appi (1) Edukad jäävad prognoosidega jänni Haiglad otsivad töö kaotanuile uut rakendust Kelle kulul gaasiseadmed korda? (1) Esimesena märgati kollaseid liblikaid (5) Kurikaelte tehtud kahju ulatub 30 000 euroni Korraldus eriolukorra juhilt (2) Majandus Ehitajad: aeg on riigi ehitusprojektid sahtlist välja võtta (7) Euroopa tööstusmootor on silmitsi määramatusega Välismaa Kohalik vaade ⟩ Itaallased on õppinud hindama ravimina vaikust Merili Arjakas: Gantz hüppas Netanyahuga ühte paati Harry ja Meghan jätavad kuningakoja seljataha Arvamus Herman Kelomees: kartulikoored 2020 (17) Kristjan Järvan: laen on surnud, elagu laen (8) Margus Punab: koroonakriisi lõpetab vaid karjaimmuunsus (50) Triin Remmelgas: lihasöömise kahjud võimenduvad (24) Juhtkiri: pausiaja abivahendid (1) Kultuur ERR avab uue voogedastusteenuse (2) Mis asi on e⁻lektron? Miles Davis: rahutu muusiku portree Sport Erich Teigamägi: vaatame eelarve kriitilise pilguga üle Tervis KUIDAS SAADA ABI ⟩ Vägivaldsed suhted võivad eriolukorras pingestuda (1) Tartu Erivajadustega laste õpe jätkub eriolukorras kui noateral Artur Kuusi karikatuur: jõugud arutavad, kuidas korraldada töö 2 meetrise vahega KIRI: Kellele reeglid kehtivad? Päästjad kihutavad ühelt kulupõlengult teisele Perearsti argipäev: kuidas uurida meili teel kurku, kuidas veenda ja aidata Kajar Lemberi kriminaalasja algusest möödub kuus aastat (4) Kogunemiskeelule vilistanud noored said trahvi Noore kunstniku Surm lõikab kasumit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Herman Kelomees: kartulikoored 2020

2 min lugemist
Herman Kelomees FOTO: Mihkel Maripuu

Mina ja minust nooremad ilmselt ei adu, mis meid ees ootab. Ilmselt ei mõista me veel päriselt ka seda, mis jääb tahapoole. Õigustatult võib küsida, kas 2017. aastal alanud ja tänavu 2. veebruaril lõppenud Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamine võis olla lõppakord Eesti kuldajale, mil eelmisest kriisist oli taastutud ning uut, eriti veel nii põhjalikult laastavat, polnud näha.

Omal ajal olime valmis kartulikoori sööma, kui saaks ainult vabaduses elada. Vähemalt on väidetud, et kusagil olevat nii väidetud. Kuigi pole tänaseni selge, kellele see mõte kuulub, on see tänaseni saatnud kirjeldusi Eesti iseseisvuse taastamise ajast. Mina olin sel ajal väike laps ega oska kahte kriisi võrrelda, eriti kuna praegune alles algab.

Kriisi tõsiduse tajumine saab olema põlvkonniti erinev, sest erinev on ka varasem kriisikogemus. Küllap hakkavad erinevused elukogemuste pagasis vanemate ja nooremate vahel pingeid tekitama. Juba aastaid enne kriisi on põlvkondade omavaheline ärapanemine hoogustunud. See on iseloomulik ühiskonnale, kus igaühel on otseühendus avaliku arvamusplatsiga, kuhu võib ka oma impulsiivse uitmõtte sekundite jooksul kõigile teatavaks teha.

Õigustatult võib küsida, kas 2017. aastal alanud ja tänavu 2. veebruaril lõppenud Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamine võis olla lõppakord Eesti kuldajale.

17

«Lumehelbeke» on üks eelmise kümnendi enim kasutatud sõimusõnu, edasiarendus igipõlisest kriitikast laste ja noorte aadressil stiilis «meie omal ajal küll...». Väljendil «OK boomer» head eestikeelset vastet vist veel pole, aga selle eesmärk on öelda sisuliselt «ole vait» noore hinnangul (tänapäeva) asjadest mitte aru saavatele vanema põlvkonna esindajatele (USA puhul 1946.–1964. aasta beebibuumi ajal sündinutele, sealt ka väljend).

Mina veel napilt mäletan linnaruumis domineerivaid auklikke tänavaid, lagunevaid maju, hundikarjadena liikuvaid kriminaalse tegevuse harrastajaid ja palju muud ajast, mil ühiskonnapilt oli mustvalge, mitte värviline. Eelmised põlvkonnad olid nõus sööma kartulikoori, sest see olevat olnud vabaduse hind. Mida sügavamale peaksime kriisis langema, seda tähtsamaks muutub mitte ainult idee, mille nimel kannatamine asja väärt oleks, vaid seegi, et idee suhtes valitseks põlvkondadeülene kokkulepe.

Seotud lood
30.03.2020 01.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto