R, 9.12.2022

Arstid ja arstitudengid tõttasid Kuressaare haiglale appi

Arstid ja arstitudengid tõttasid Kuressaare haiglale appi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Tartus kaitseväe akadeemia matkekeskuses komplekteeritakse välihaiglat, et toimetada see Kuressaarde.
Tartus kaitseväe akadeemia matkekeskuses komplekteeritakse välihaiglat, et toimetada see Kuressaarde. Foto: Margus Ansu

Sel nädalal tulid Kuressaare haiglale appi kardioloog Hasso Uuetoa, anestesioloog Georgi Kruglov ning kolm arstiks ja õeks õppivat noort.

Uuetoa asub maakonnalinnas ravima koroonaviirusega patsiente. Tippkardioloog ütles Saarte Häälele, et tuli Kuressaare haiglale appi heast südamest, kuna kuulis, et paljud siinsed arstid on haigeks jäänud.

Hasso Uuetoa
Hasso Uuetoa Foto: Mihkel Maripuu

«Kui stress on suur, siis inimesed kipuvad väsima. Siiani tegin tööd Confido arstikeskuses, aga kuna ambulatoorne töö peatati, siis tekkis vaba aega,» rääkis Uuetoa, kes püüab saarele jääda juunini. «Siis pean Göteborgi naasma, et minu sealne asendaja saaks puhkusele minna.»

Kuressaare haiglale asusid sel nädalal appi ka Muhus sündinud Agnes Äkke ja Haapsalust pärit Marius Saak, kes on alates läinud suvest aeg-ajalt Kuressaare haigla EMOs abiarstidena tegutsenud.

«Kuressaare haigla personalijuht Lea Kalaus saatis mõni aeg tagasi kirja, et tekkinud on SOS-olukord personali osas ja nad ootavad meid appi. Olen ise pärit Muhust ja Saaremaal koolis käinud, nii et väga pikalt tulekus ei kahelnud,» sõnas Äkke.

«Ülikoolis on hetkel e-õpe, seega saame vabadel päevadel ja tundidel EMOs abis käia. Oleme nüüd paar nädalat kohapeal ning eks paistab, mis saama hakkab. Loodame parimat,» lisas ta.

60 ajutist kohta

Kuressaare haigla kõrvale püstitatakse neljapäevaks unikaalne konteineritest ja telkidest koosnev kaitseväe välihaigla, mis komplekteeriti eile Tartus.

Eriolukorra meditsiinijuhi Arkadi Popovi sõnul on haigla valmisolekusse viimine kaitseministeeriumi kinnitusel juba töös. Sellest saab Kuressaare haigla struktuuri­üksus, mis hakkab alluma siinse haigla juhtkonnale.

Pandeemiast haaratud

  • Saaremaal oli eile hommikuks avastatud 258 koroonaviirusega nakatunut, mis on Eesti maakondadest kõige suurem näitaja, järgnevad Harjumaa 238 ja Võrumaa 63 nakatunuga.
  • Kinnitatud on ka üks viirusest tingitud surmajuhtum: ööl vastu üleeilset suri Saaremaal Valsi hooldekodus positiivse koroonaviiruseproovi andnud 90-aastane mees.
  • Eilsest alates kehtivad Saaremaal ja Muhul rangemad liikumispiirangud kui mandril. Saarte elanikud peavad eriolukorra lisakorralduse järgi püsima kodus, väljas tohib käia toidupoes, apteegis, arsti juures. Tööle tohib minna juhul, kui kaugtööd pole võimalik teha. Lubatud on lapsi lasteaeda viia ja sealt tuua. Vajadusel tohib minna hoolitsema vanurite, puudega inimeste ning abivajajate eest.
  • Lisaks pidi üleeilsest oma uksed sulgema enamik kauplusi ja teenindusasutusi.

Popovi kinnitusel on välihaiglas 20 intensiivravikohta koos hapnikuravivõimalusega ja kuni 40 täiendava voodikohta. Samuti saab täita hapniku­balloone.

Arkadi Popov
Arkadi Popov Foto: Tairo Lutter

Just hapnikuravivõimaluste vähesus on Kuressaare haigla puhul nõrkus, seletas nädalavahetusel saarel käinud meditsiinijuht. Tema sõnul on Kuressaare haigla juhtkond teinud vähese materjaliga väga head tööd valmisolekuks ning nüüd ongi vaja võimekust lisada.

Tipp nädala pärast

Välihaigla personal komplekteeritakse mandril. Meeskonda võetakse anestesioloog, sisearst, üldarst, nakkushaiguste arst ja meditsiiniõed. Appi tulid ka anestesioloog Georgi Kruglov ja neljanda kursuse õeõppe tudeng Angela Maripuu.

Popov ütles ka, et meditsiinipersonal üle Eesti peab olema valmis lahinguks, mille eeldatav tipp jõuab kätte nädala-pooleteise pärast. Saaremaal on tema sõnul kaardistatud ka spordihoone ja suuremad koolid.

Upal asuv Südamekodu hooldekodu võttis tööle meditsiiniõe, et klientidel oleks olemas pidev meditsiiniline järelevalve. Südamekodu juhatuse liige Martin Kukk ütles, et Tallinnast Medicumist tööle tulnud õde Kristi Künnap majutatakse koostöös kriisikomisjoniga ning ta asub kohe tööle.

Korrakaitsjatega ülbitsenud nooruk paigutati arestimajja

Kuigi saarlased on piirangutesse üldiselt mõistvalt suhtunud, õnnestus ühel noorukil oma suuvärgi tõttu kümneks päevaks arestikambrisse sattuda.

25. märtsi õhtupoolikul kontrollisid politseinikud Kuressaare linnas Ranna tänaval valitsuse kehtestatud kogunemis- ja liikumispiirangust kinnipidamist ning andsid noorteseltskonnale korralduse laiali minna. Paraku ei mõistnud üks noorukitest piirangute vajalikkust ja solvas temaga vestelnud politseinikke.

Korravalvurid viisid alaealise noormehe arestimajja ning tuvastasid tal alkoholijoobe. Politseiametniku solvamine on väärtegu ja kohus määras noormehele karistuseks kümme päeva aresti, mida nooruk kandma asus.

Rainer Antsaar FOTO: Maanus Masing/saarte Hääl
Rainer Antsaar FOTO: Maanus Masing/saarte Hääl Foto: Maanus Masing/Saarte Hääl

Kui see olukord välja arvata, suhtuvad Kuressaare jaoskonna juhi Rainer Antsaare sõnul saarlased valitsuse kehtestatud piirangutesse väga mõistvalt. Kui patrullid on nendega juttu teinud, et meelde tuletada teiste inimestega distantsi hoidmist, pole keegi politseinikele kurja sõna öelnud.

«Aitäh selle eest, sest mõistetavalt on olukord kõigile keeruline,» sõnas Antsaar.

Maapiirkondades pole näiteks tänavatel inimesi peaaegu üldse märgata. Seda välja arvatud kaupluste juures, kuhu saarlased siiski kogunema kipuvad, et üksteisega juttu puhuda.

«Tuletan meelde, et ka kauplustes ja selle ümbruses tuleb silmas pidada, et hoiaksite üksteisega kahemeetrist vahet. Kõik need piirangud on seatud selle nimel, et saaksime koroonaviiruse leviku kontrolli alla ja jääksime terveks,» rõhutas jaoskonna juht.

«Lisaks soovin tähelepanu juhtida sellele, et väljas liikudes tuleb kaasas kanda isikut tõendavat dokumenti. Ärge seda palun koju unustage,» lisas ta.

Kristina Kretova

Märksõnad
Tagasi üles