R, 9.12.2022

Koroonakriis tõmbas koolimaja ostule pidurit

Jüri Saar
, arvamustoimetaja
Koroonakriis tõmbas koolimaja ostule pidurit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu linnavalitsus soovib osta Karlova kooli vanemate klasside majaks Salme 1a hoone, kus praegu töötab veel Tartu ülikooli haridusteaduste instituut.
Tartu linnavalitsus soovib osta Karlova kooli vanemate klasside majaks Salme 1a hoone, kus praegu töötab veel Tartu ülikooli haridusteaduste instituut. Foto: Margus Ansu

Tartu linnavalitsus ja Tartu ülikool on põhimõtteliselt kokku leppinud, et linn ostab seni haridusteaduste instituudi kasutada olnud maja Salme 1a, vaja on seda Karlova kooli ruumikitsikuse kõrvaldamiseks. Paraku on koroonakriis lepingu allkirjastamist edasi lükanud, sest on pakilisemaid asju, möönis Tartu linnavarade osakonna juhataja Kunnar Jürgenson.

Karlova kool on pungil rahvast täis, seal ei ole ruumi tööõpetusruumide ega ka millegi muu laiendamiseks, selgitas Tartu haridusosakonna juhataja Riho Raave. «Salme tänava koolimaja abil saaksime selle mure lahendada ja teiseks saaksime nelja paralleelklassiga kooli teha, praegu on kolm paralleeli. Enamate koolikohtade vajadus on endiselt olemas,» lisas ta.

Aeg maas

Eile oli linnavalitsuse istungi päevakorras projekteerimishanke korraldamiseks loa andmine, kuid linnavalitsus lükkas otsustamise edasi. Riigihanke eeldatav maksumus on 140 000 eurot, eelarves on see raha ette nähtud. Kuid säästuaja uute reeglite järgi tuleb igaks suuremaks hankeks linnavalitsuselt uuesti luba küsida ja seda ei tulnud.

«Et läbirääkimised ülikooliga ei ole veel päris lõpuni jõudnud selle üle, mis hetkel ja kuidas me ostame Salme tänava maja, siis ei ole projekteerimist mõtet enne alustada, kui on lõplik kokkulepe olemas,» selgitas Tartu abilinnapea Gea Kangilaski. «Tehniline viivitus. Me ei ole plaani maha matnud, kindlasti on seda maja vaja, aga ülikool ei ole suutnud meile selgelt öelda, et see 2021 sügiseks saab nii kaugele. See viivitus on koroonapandeemiast tingitud, ka ülikoolil pole olnud aega sellega tegelda. Läbirääkimised on olnud varjusurmas, korraks võeti aeg maha.»

Viivitus on koroonapandeemias tingitud, ka ülikoolil ei ole olnud aega sellega tegelda, ütles Tartu abilinnapea Gea Kangilaski.

Tartu ülikooli kinnisvaraosakonna juhataja Heiki Pagel kinnitas, et ülikooli nõukogu on loa andnud see hoone müüa, ent «koroonahulluse tõttu on linnapeal ja rektoril viimane sõna ütlemata». Nüansid on vaja kokku leppida, täpsustamisel on, kuidas tasumine käib.

Ülikool valmistub Jakobi 5 endist kehakultuurlaste maja ja Munga 4 maja ümber ehitama haridusteaduste instituudile. Praegune plaan on, et instituut saab Salme tänava majast ära kolida tuleva aasta sügisel.

Kuigi linna tulude laekumine võib sundida investeeringuid vähendama, ei ole Kangilaski sõnul põhjust arvata, et Salme tänava koolimaja rajamata jääb. Seda tema sõnul eraldi ka arutati ja linnavalitsus leidis, et see oleks viimane objekt, mida külmutada, sest neid ruume on linnale väga vaja.

Kallis remont

Esialgse kava kohaselt on plaanitud paigutada Salme 1a hoonesse Karlova kooli 7.–9. klassid. Enne maja koolina kasutusele võtmist on linnavalitsuse hinnangul hädavajalikud mitmed remonditööd, ka näiteks WC-kohtade juurde tegemine. Lisaks tuleb remontida riietus- ja pesuruum ning ehitada veel üks riietus- ja pesuruum.

Tuleb eemaldada mõned kergvaheseinad, kohandamaks ruumijaotust vastavaks kooli vajadustele. Ka küttesüsteem ja katus vajavad uuendamist.

Nende tööde eeldatavaks maksumuseks on arvestatud miljon eurot, üle kahe miljoni on plaanitud Karlova kooli praeguse maja korrastamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles