R, 9.12.2022

Vanemuise tänaval jätkub tööd suve lõpuni

Kelly Olesk
, ajakirjanik
Vanemuise tänaval jätkub tööd suve lõpuni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Eilsest on Vanemuise tänava Ülikooli ja Akadeemia tänava vaheline lõik liiklemiseks täielikult suletud, läbi pääsevad sealt vaid kohalikud elanikud, prügiautod ning operatiivsõidukid.
Eilsest on Vanemuise tänava Ülikooli ja Akadeemia tänava vaheline lõik liiklemiseks täielikult suletud, läbi pääsevad sealt vaid kohalikud elanikud, prügiautod ning operatiivsõidukid. Foto: Kristjan Teedema

Eilsest läks Tartu südalinnas liiklusele täiesti kinni Vanemuise tänava lõik Ülikooli ja Akadeemia tänava vahel, sest nii saab seal põhjalikku remonti teha kaks korda kiiremini kui osaliselt suletud tänaval. Ehitaja loal võivad seal sel kuul sõita vaid elanikud, prügiautod ja operatiivsõidukid. Taksopeatus Vanemuise mäel on suletud, Vanemuise tänava ülemisse parklasse sisse ja sealt välja sõit käib Kitsa tänava kaudu.

Eile ennelõunal oli esimene kiht asfalti üles kooritud ning tööd said alguse. Vanemuise tänava lõik suleti esialgu kuuks ajaks, aprilli lõpuks soovib ehitaja jõuda töödega Ülikooli ja Vanemuise tänava ristmikule, teatas Tartu linnavalitsuse teedeteenistuse peaspetsialist Siim Mitt.

Kogu ehitus kestab siiski suve lõpuni. «Arvestades eriolukorda olime valmis töövõtjale ka tähtaja pikendust pakkuma. Seda aga ei vajatud, ehitaja oli valmis tööga edasi minema,» ütles Mitt.

Foori ei tule

Tänava rekonstrueerimise esimeses järgus paigaldati möödunud aastal valgusfoor Vanemuise ja Pepleri tänava ristmikule. Ka Vanemuise ja Ülikooli tänavale luuakse valgusfoori valmidus.

Esialgu aga sellele suure liiklusega ristmikule foori ei tule. «Tänava osaliselt ühesuunaliseks muutmine vähendab liikluskoormust,» selgitas Mitt. «Jälgime liikluskoormust ja vajaduse tekkimisel saab sinna valgusfoori panna.»

Pärast teetöid muutuvad Vanemuise tänaval liikluskorralduspõhimõtted märgavalt: Vaksali-Pepleri lõigus säilib kahesuunaline liiklus, Pepleri ja Ülikooli tänava vahelises lõigus on alates Pepleri tänavast ette nähtud ühesuunaline liiklus Ülikooli tänava suunas ehk mäest alla.

Tänava osaliselt ühesuunaliseks muutmine vähendab liikluskoormust ja esialgu sinna foori ei tule, ütles teedeteenistuse peaspetsialist Siim Mitt.

Lõiguti rajatakse ühele poole teeserva parkimistaskud. Selline lahendus tehti ka Vanemuise tänava esimeses ehitusjärgus, kus nüüd on probleem parkimisega: autod pargivad ka jalgrattarajal. Korra majja saamiseks tehakse ajutiste markeeringute asemele korralikud tähistused ning linna menetlusteenistus hakkab seal parkimist kontrollima. «Saame aru, et inimestel võtab uue parkimiskorraldusega harjumine aega,» märkis Mitt.

Aina rohkem rattureid

Pärast rekonstrueerimist on Vanemuise tänaval soositud jalgsi ja jalgrattaga liikujad. Selleks tulevad tänava mõlemale poolele jalgrattarajad ja kõnniteed.

«Hoogne jalg- ja jalgrattateede rajamine on linnas tervikuna muutnud rattaga liikumise lihtsamaks ja ohutumaks ning seetõttu on jalgratturite osakaal linnaliikluses aasta-aastalt kasvanud,» ütles Tartu abilinnapea Raimond Tamm.

Ta lisas, et Tartus jätkub ka edaspidi uute jalg- ja jalgrattateede rajamine ning nende loogiline ühendamine, et kondimootori jõul liikumist veelgi mugavamaks muuta.

Vanemuise tänava Ülikooli ja Akadeemia tänava vahelise lõigu, Ülikooli ja Vanemuise tänava ristmiku ning Uueturu tänava suureks remondiks kulub 600 000 eurot. Tööd teeb Asfaldigrupp, inseneriosa projekteerija on Tinter-Projekt ning maastikuarhitektuuri lahenduse pakub AB Artes Terrae.

Märksõnad
Tagasi üles