R, 9.12.2022

Marit Alaväli: eriolukord elavdas tööjõu liikumist

Marit Alaväli: eriolukord elavdas tööjõu liikumist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Marit Alaväli, ettevõtja FOTO: Erakogu
Marit Alaväli, ettevõtja FOTO: Erakogu Foto: Erakogu

Aastaid on ettevõtetel olnud raskusi sobivate töötajate leidmisega. Eriolukorra tingimustes on aga tööjõuturu olukord totaalselt muutunud, mis annab paljudele ettevõtetele ainulaadse võimaluse värskendada oma talentide või potentsiaalsete kandidaatide andmebaase ning tuua ettevõttesse n-ö värsket verd.

Tööjõuturg jaguneb praegu üldjoontes kaheks: on valdkonnad, kus on vajadus saata inimesed sundpuhkustele või koondada (toitlustus, turism, majutus jne), ja teises äärmuses on ettevõtlusharud, kus toimub massiline värbamine (kaubandus, komplekteerimine, kulleriteenused). Positiivsed näited on meie jaekaubandusettevõtted, kes aktiivselt teistest valdkondadest pärit töötajatele kriisiolukorras alternatiivset tööd pakuvad. Paljud ettevõtted sõltuvad hooajalisest tööjõust (põllumajandus, joogi- ja toiduainetööstus jpm), mille lisavajadus on ennustatav, ning praegune aktiivne varutöötajate andmebaaside koostamine säästaks ettevõtetele vajalikku raha ja ressurssi.

Kui varem pole ettevõtjad kandidaatide andmebaasi loomist kuigi tõsiselt võtnud või on see teatud valdkondades lausa võimatu tundunud, siis praegune aeg on ideaalne võimalus luua reservkandidaatide andmebaasid tuleviku tarbeks. Varukandidaatide andmebaasi eelis on asjaolu, et töökuulutuste avaldamisele ei kulu aega ega raha, iga kandidaadi kohta on juba olemas personaalne tagasiside ja info, mis võimaldab kiirelt otsustada tema sobivuse üle uuele ametikohale.

Koroonaviirus on ajutine ning elu normaliseerudes tõuseb paljudel ettevõtetel taas päevakorda uute töötajate leidmise probleem. Kandidaatide andmebaas või talentide reserv on aktiivselt kasutuses juba mitmes Eesti ettevõttes ja eelise saavad need, kes on proaktiivsed. Kuna uute töökohtade otsijaid on praegu palju ja inimesed on avatud uutele võimalustele, siis ei tohiks seda aega ja infot raisku lasta.

Märksõnad
Tagasi üles