Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.04.2020
Eesti Koroona andis e-apteekidele hoogu GRAAFIK ⟩ Apteegireform ületas (vahe)finiši suurema kärata (7) Tarbijate ühistu vähendas kõvasti liikmete arvu (2) Taliviljasaagile võib heitlik kevad mõjuda laastavalt Kanal 2 on valmis vabalevisse naasma (1) Majandus Jan Palmér: lennundus pole pärast kriisi enam endine (1) Keskustes on lahti veel üksikud poed Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ Orbán sai määramata ajaks kontrollimatu võimu (4) Koroonakriis sunnib vanglaid reegleid muutma Koroonaviirus niidab Briti ministreid Kreeka politsei vahistas migrante relvile kutsunud iraanlase Arvamus Juhtkiri: jumalaga, Ungari (47) Kadri Kuulpak: vene hääli püüdma (13) Juhan Särgava: maa ei anna magades (18) Marge Reinap: võrrand mitme tundmatuga (2) Marit Alaväli: eriolukord elavdas tööjõu liikumist Erkki Bahovski: mis tuleb kriisist kaasa? (9) Kultuur arvustus ⟩ «Surmasuust pääsenud» lugusid varjutab saatejuhi autoritaarne tänitamine FILMITÖÖSTUS EESTIS ⟩ Suve lõpuks on asi lootusetult halb (1) Sport Postimehe eksklusiiv ⟩ Armand Duplantis – tagahoovist sirgunud tiibadeta lennumasin Tartu Reformiga kaob Tartust viis apteeki Kätlin Konstabel: tantraseks vabalt peetud karu nahal ja teised koroonaaja empaatiaavaldused (5) Vanemuise tänaval jätkub tööd suve lõpuni (2) Põltsamaa valla koolide liitmise otsus jõudis kohtusse Koroonakriis tõmbas koolimaja ostule pidurit Vot elamegi nüüd rotiaastal Oskar Lutsu huumoripreemia pälvija Argo Aadli eelistab filigraanset nalja Artur Kuusi karikatuur: usuvennad ukse taga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: mis tuleb kriisist kaasa?

2 min lugemist
  • Pärast kriisi ei ole võimalik vana juurde tagasi pöörduda
  • Igast kriisist võetakse midagi uude elukorraldusse kaasa
  • Koroonakriis annab parema epideemiavalmiduse
Erkki Bahovski FOTO: Mihkel Maripuu/postimees FOTO: Mihkel Maripuu/Postimees

Kui Eestis algas 1940. aastal Nõukogude okupatsioon, lõigati paljudel inimestel eluplaanid hoobilt läbi. Nagu praegu, koroonaviiruse ajal. Üldiselt on tavaarusaam Eesti ajaloost olnud selline, et inimesed kaotasid lootuse alles 1956. aasta Ungari ülestõusuga. Siis, kui saadi aru, et lääs appi ei tule ning peab kohanema uue maailmaga (leidus muidugi ka neid, kes ei kohanenudki). Ent 1991. aastal lootsid paljud naasta sõjaeelse vabariigi juurde. De jure nii tehtigi, kuid de facto tähendas taastatud vabariik ikkagi uut maailma.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sestap on eestlastel kogemus kohanemisega ja arusaam, et vanasse maailma naasmine on võimatu. Selle kogemuse peaksime kaasa võtma ka koroonakriisist väljatulekul. Ajaviiv on ehk lühem kui Nõukogude okupatsiooni puhul, kuid oluline on just mõistmine, et täielikku tagasipöördumist endise elu juurde ei tule.

Laiemast ajaloost teame, et suurtest kriisidest võetakse alati midagi kaasa. Esimese maailmasõja tuules vastu võetud kuiv seadus USAs kadus alles 1933. aastal. Esimese maailmasõja ajal avastasid riigid, et masse saab mobiliseerida ning suuri ettevõtmisi on võimalik planeerida. Pärast sõda suurenes riigi osakaal planeerimises tunduvalt ja tuule sai tiibadesse juba enne sõda olemas olnud teilorism.

31.03.2020 02.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto