R, 9.12.2022

Tarbijate ühistu vähendas kõvasti liikmete arvu

Ülle Harju
, reporter
Tarbijate ühistu vähendas kõvasti liikmete arvu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Põlva Tarbijate Ühistu viimane suurinvesteering oli 2018. aasta lõpus avatud Põlva Maksimarket. 
Põlva Tarbijate Ühistu viimane suurinvesteering oli 2018. aasta lõpus avatud Põlva Maksimarket. Foto: Ülle Harju

Coop Põlva Tarbijate Ühistu juhatus arvas ühistust ette hoiatamata välja ligi 100 liiget, alles jäi neid alla 500. Väljavisatud poliitik kahtlustab ühistu juhte selle JOKK-kaaperdamises ja hoiatab sama ohu eest teisi ühistuid.

«Kes taipab, eriti vanemad liikmed, otsida ühistu kodulehelt põhimääruse muudatust, mille järgi peab ostma ühistu poodidest kliendikaardiga vähemalt 870 euro eest aastas?» pahandas Setomaa vallavolikogu esimees, endine rahandusministeeriumi nõunik Rein Järvelill (SDE). 17. märtsil sai ta tähitud kirja ühistu liikmete hulgast väljaviskamise kohta. «Mul oli ostetud varem põhikirjas olnud summa kohaselt, puudu jäi umbes 80 eurot, oleks ette hoiatatud, oleksin midagi juurde ostnud!» kinnitas Järvelill, kes oli olnud ühistu liige üle 30 aasta.

Välja arvati ka ühistu endine esimees Peeter Urman. «Olen raske puudega ja poes käib põhiliselt abikaasa, kes ostab kaugelt suurema summa eest, kui ühistu nõue on,» selgitas ta tagasihoidlikku käivet isiklikul säästukaardil. «Kuna varem arvati liige ühistust välja vaid tema surma tõttu, ei osanud aimata, et minuga nii tehakse.»

Mis on tarbijate ühistu

Tarbijate ühistu on tarbijate omandis olev demokraatlikult juhitud äriühing, mis on orienteeritud pigem teenusele ja kohaliku elu arendamisele, mitte rahalisele kasumile. Ühistusse astuja kohustub tasuma osamaksu, enamasti ka aastamaksu ja täitma ühistu põhikirja. Ühistu ei maksa tavaliselt dividende, tehes selle asemel liikmetele soodustusi ühistu kauplustest kauba ostmisel.

Allikas: COOP.ee/Vikipeedia

«Järvelill valetab, et polnud kursis ühistu põhikirjaga, ta on seda üksipulgi analüüsinud ja saatnud oma ettepanekud selle muutmiseks,» kommenteeris Coop Põlva Tarbijate Ühistu juhatuse esimees Kristo Anderson. «Arvasime ta välja, sest härra Järvelille ostukäitumine ei vastanud põhikirjale. Kahju, et liikmed ei võta vaevaks olla kursis oma põhikirjaliste õiguste ja kohustustega.»

Põlva TÜst välja visatud liikmed, kes sotsiaalmeedias selle üle pahameelt avaldasid, said vastu etteheite: on siis raske oma ühistusse panustada 2,4 eurot päevas?

Rein Järvelille sõnul on asi keerulisem. «Paljud liikmetest on pensionärid, kes palju osta ei jaksa, lisaks loetakse ostmiseks vaid isikliku säästukaardi andmeid, tavaliselt on aga igal pereliikmel oma säästukaart,» seletas ta. «Lisaks osteti vähe seepärast, et ühistu tegi oma liikmetele vähe soodustusi.»

Ühistu eesmärk on soodustused liikmetele

Järvelill heitis ette, et Põlva TÜ kulutas selle asemel aastas ligi 40 000 eurot näiteks kingitustele ja annetustele. «Ühistu teenis siis ligi 650 000 eurot puhaskasumit!» ütles Järvelill nördinult. «Ühistu eesmärk ei ole kasumi teenimine, vaid oma liikmetele soodustuste pakkumine,» viitas ta ühistu 2017. aasta majandusaasta aruandele.

Lisaks polnud Järvelill rahul ühistu osakapitali väiksusega võrreldes jaotamata kasumiga (180 000 vs. ligi 6,1 miljonit eurot aastal 2017).

«Kahju, et liikmed ei võta vaevaks olla kursis oma põhikirjaliste õiguste ja kohustustega.»

Põlva TÜ juht Kristo Anderson

«Selle tulemusel saavad ühistust välja heidetud oma vara eest ainult 200 eurot ja uued ühistusse vastu võetavad liikmed 200 euro eest ligi 15 000-eurose omakapitali osa omanikuks,» nurises ta.

«Me suurendame osakapitali igal aastal kaheksa protsenti alates aastast 2009, mille tulemusel saab härra Järvelill 400, mitte 200 eurot, nagu ta väidab,» tõrjus Kristo Anderson süüdistusi. «Eesti tarbijate ühistutest on meil ühed suuremad soodustused liikmetele: kolmekordistame säästukaardi boonuspunktid, lisaks eriallahindlused tööstuskaupadele, tähtpäevade eel miinus kümme protsenti jne.»

Põlva TÜ juht Kristo Anderson
Põlva TÜ juht Kristo Anderson Foto: Tomi Saluveer

Järvelill esitas ühistule avalduse uuesti liikmeks astumiseks, kuid sai vastuseks, et ühistu nõukogu otsustas 17. jaanuarist uusi liikmeid mitte enam vastu võtta. «Peatasime uute liikmete vastuvõtu praeguste liikmete huvide kaitseks,» vastas Kristo Anderson. Milles kaitse seisneb, ta selgitada ei soovinud, küll aga lubas, et uute liikmete vastuvõtt mingi aja pärast taas avatakse.

Rein Järvelill lubas esitada ühistu juhtkonnale väljaviskamise kohta vaide ja nõude kokku kutsuda üldkoosolek juhatuse otsuse vaidlustamiseks. «Ilmselt see läbi ei lähe, siis lähen kohtusse,» kinnitas ta. «Arvatavasti on tegu JOKK-skeemiga, aga eks selle juures on tehtud ka mitmeid vigu, millele apelleerin.»

Järvelille sõnul võib ühistu põhikirja järgi liikmeid välja visata sisuliselt mistahes põhjusel, näiteks ühistu talgutele tulemata jätmisele või liikluseeskirja rikkumisele viidates.

«Põhikirja järgi saaks liikmeid välja visata isegi ühistu talgutele ilmumata jätmisele või liikluseeskirja rikkumisele viidates.»

Setomaa vallavolikogu esimees Rein Järvelill

Põlva TÜ lihtliikmetel pole asjade käigu üle võimu, sest ühistu asju otsustavad 28 valitavat volinikku, kes on ametisse määranud ühistu nõukogu ja see omakorda juhatuse. Rein Järvelill nentis, et volinikud on küll valitud ühistu liikmete poolt üldkoosolekul, kuid valimine olla käinud juhtkonna taktikepi all.

«Kui ühistusse jääks ainult 100 usaldusväärset oma­inimest, siis saaks maksta igale liikmele aastas 5000–6000 eurot dividende või likvideerida ühistu ja jagada järele jäänud vara, millisel juhul saab iga liige ehk juba sajad tuhanded eurod,» arutles Järvelill.

Vaikus pärast tormi naaberühistus

Postimehe Võrust pärit ajakirjanik on üritanud üle aasta astuda Võru Tarbijate Ühistu liikmeks. Korduvatele sooviavaldustele pole ta vastust saanud, ühistujuhid tema kõnesid vastu ei võtnud. Ühistu kodulehel on ainuke ühistu liikmeid puudutav info, et neid on 568. Varem oli neid üle 1200, kuid kümme aastat tagasi, kui liikmemaksu tublisti tõsteti, kahanes nende arv enam kui poole võrra. Äripäev kirjutas toona (7.02.2010), et lisaks heideti ühistust välja veel 15 inimest, süüdistatuna ettevõtte ülevõtmise katses või maine kahjustamises.

Võru Tarbijate Ühistu juht Andres Kõiv kommenteeris lühidalt, et ühistu ei tegele praegu ei liikmete väljaarvamise ega juurdevõtmisega. «Tegeleme asjadega, mis aitavad parandada nii meie kui kohalike tootjate olukorda,» lisas ta.

COOP Tarbijate Keskühistu juhatuse esimees Alo Ivask ei soovinud ühistu liikmete massilise vähendamise asjus seisukohta avaldada. Keskühistu kommunikatsioonijuht Martin Miido ütles, et ei liikmete vastuvõtmise ega väljaarvamise kohta pole Eesti ühistutel ühtseid põhimõtteid, igal ühistul on omad reeglid.

COOP Eesti Tarbijate Ühistu

19 ühistut,

80 000 liiget (klientomanikku),

350 kauplust,

5000 töötajat,

600 000 püsi­klienti.

Allikas: coop.ee

Märksõnad
Tagasi üles