Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
02.04.2020
Eesti Ehitajad töötavad objektidel ninapidi koos (16) Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid (8) Foto ⟩ Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Teistmoodi leinaaeg ⟩ Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise (8) Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta (13) Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt (3) Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis (17) Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (29) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (19) Mart Raudsaar: igaühe panus loeb (9) Juhtkiri: piim on vastutus (3) Krismar Rosin: mentorid viivad kodust eesti keele üle ilma Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud (1) Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Laulja Triin Lellep sattus Ameerika kõrbes salajase ufo-baasi piirile (3) Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid (1) Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud (8) Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga (2) Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? (3) Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima (2) Orientalist Märt Läänemets: bürokraatlik turumajanduslik ülikool ei ole koht, kus tahaksin töötada (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pikaaegne lihatööstuse juht: mis ta läheb? Eks ikka üle kivide ja kändude

2 min lugemist
Otepää lihatööstuse asutaja Maie Niidu sõnul läheb praegu paremini toores liha, sinki ja vorsti ostetakse vähem. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Legendaarne Otepää lihatööstuse Edgar asutaja Maie Niit, kes on pika elu jooksul näinud igasuguseid aegu, ei kaota ka praegu lootust kriisist välja tulla.

Ehkki ta on ennast Otepää lihatööstuse tegevjuhtimisest taandanud, on ta praegusel raskel ajal siiski kollektiivil iga päev nõu ja jõuga abiks. „Mis ta läheb? Eks ikka üle kivide ja kändude. Pidevalt peab nuputama, kuidas üht või teist liigutust teha, kust midagi kokku tõmmata või teisiti teha,” rääkis ta.

Kõigepealt tuli Maie pojapoeg Georg Niit möödunud nädalal välja ettepanekuga, et pooltühjaks jäänud külmikutest osa välja lülitada ja omavahel sobivad kaubad kokku panna. Siis on elektrit välja lülitatud, kus võimalik. Minia Maire Niit pakkus välja, et säilitus-külmutusladu tuleb tühjendada. Lisaks on hakatud uusi tooteid välja mõtlema, et müüki suurendada, eriti Tartu suunal, kus on olemas tubli müügiinimene. Loomade varumist on vähendatud. Seda soosib ka PRIA toetus, mille järgi 23. aprillini on loomade varumine seisma pandud.

Paremini läheb toores liha, sinki ja vorsti ostetakse vähem. Õnneks on ettevõttel Otepääl oma firmapood, mis müüb väga hästi. On tunda, et inimesi on Tallinnast ja Tartust maale juurde tulnud ja seegi on ostmist pisut kasvatanud.

Tootmisse võõrast rahvast sisse ei lasta, töötajad on kõik ümbruskonnast. Ainult kaubavedajatega on mure ja need peavad hoolega hügieenireegleid täitma. Õhtuti pannakse tootmisruumides tööle kvartslambid, millest üks on mobiilne, nii et seda saab ühest ruumist teise viia. Kaupluse töötajaile saadi Tamrexist trimmerimaskid abiks.

„Eks me hoiame hinge kinni. Inimesed tahavad palka, aga seda oleme juba veerandi võrra vähendanud. Kuna müügist raha eriti peale ei tule, oleme ka sisseoste vähendanud. Laenu võtta ei saa, sest need tuleb kunagi nagunii ära maksta. Nii venitamegi toor­aine kasutamist pikema aja peale. Mina ei usu ka seda, et riik meid aitab,” selgitas olukorda Maie Niit, kes on juba varem saatnud valitsusele mitu appihüüet selle kohta, kuidas maaettevõtlusele hoogu juurde anda.

Otepää lihatööstuses Edgar töötab praegu 45 inimest ja kedagi koondada esialgu plaanis ei ole. Inimestega on räägitud, kuidas see keeruline aeg üle elada. Maie enda moto – tuleb võidelda, mitte viriseda!

Seotud lood
01.04.2020 03.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto