Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
02.04.2020
Eesti Ehitajad töötavad objektidel ninapidi koos (16) Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid (8) Foto ⟩ Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Teistmoodi leinaaeg ⟩ Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise (8) Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta (13) Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt (3) Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis (17) Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (29) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (19) Mart Raudsaar: igaühe panus loeb (9) Juhtkiri: piim on vastutus (3) Krismar Rosin: mentorid viivad kodust eesti keele üle ilma Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud (1) Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Laulja Triin Lellep sattus Ameerika kõrbes salajase ufo-baasi piirile (3) Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid (1) Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud (8) Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga (2) Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? (3) Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima (2) Orientalist Märt Läänemets: bürokraatlik turumajanduslik ülikool ei ole koht, kus tahaksin töötada (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse

2 min lugemist
Poes tulbikimpu valides vaadake, kas see on ikka Eestis kasvatatud, nii saate anda oma pisikese panuse meie aiandustootjate eluspüsimiseks. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Eesti suurim lillekasvataja Flores Aed on pidanud sel kevadel ära viskama 40 000 tulpi – lilled on valmis kasvatatud, aga müügikohad järjest kaovad. Lillepoodide läbimüük vähenes kohe pärast eriolukorra väljakuulutamist ja nüüd on need sootuks kinni, veel saab lilli müüa ehitus- ja toidupoodides.

Rahvast käib poes vähe, aga kuigipalju lilli siiski müüa õnnestub, seda suuresti tänu imesoodsale hinnale. „Oleme hinna nii alla lasknud kui vähegi võimalik, et midagigi tagasi teenida,” nentis Flores Aed juht Peep Promm. Nii läheb praegu toidupoodi kümne tulbiga kimp kahe ja poole euroga, muidu oleksid need kampaaniahinnaga läinud 4.90 eest. Lillekasvatajale tähendab see müüki alla omahinna. „Maksame kasvatamise eest peale. Üritame võtta selle vähesegi raha, mis praegu saada on. Kui me kõik ära viskaksime, oleks kahju meeletult suur,” sõnas Promm.

Nurmiko juhataja Jaak Ungerson ütles, et nemad veel lilli ära viskama pole pidanud, kuid neil on lihavõtete ootel kasvuhooned ja külmik täis paarisaja tuhande euro väärtuses lilli, millele veel paari nädala eest olid edasimüüjad olemas, nüüd aga järgemööda tühistatakse broneeringuid. „Olukord on halb,” nentis ta.

Kui kliente ei ole, tuleb Nurmikolgi suure tõenäosusega lilled lihtsalt minema visata. „Kui lihavõtteks kaupa ära ei müü, hakkame komposteerima,” tõdes Ungerson, kelle juhitav ettevõte alles toibub eelmise aasta tulekahjust. Nüüd siis uus kriis otsa. „Ei tea, mis meist saab, pärast jaanipäeva oskame öelda, mida elu toob.”

Võõrasemade aeg

Aprill on tavaliselt võõrasemade müügiaeg. „Kui aprillis müümata jääb, tuleb needki ära visata, sest järgmised taimed tulevad ju kohe peale,” rääkis Promm. „Meil on arvestatud, et kui võõrasemad müüdud, tekib vaba ruum ja istutame sinna järgmised taimed, mida loodame müüa mai lõpus ja juunis. Meil midagi tühistada ja edasi lükata ei õnnestu.”

Juba on kasvuhooned täis ka emadepäeva lilli. Flores Aias on selleks päevaks kasvamas ­15 000 suvelilleamplit, 20 000 pelargooni, 30 000 roosbegooniat, lisaks hulgaliselt muid suvelilli.

Emadepäev on lillemüüjatele aasta kõige suurema läbimüügiga päev. „Kui sel ajal ostukohti on, elame selle aja üle,” sõnas Promm. „Aga kui kauplused kinni pannakse ja lilli kuhugi müüa ei ole, siis lillekasvatajad seda üle ei ela. Aprillist kuni juuni lõpuni ongi aiandussektori kõige tähtsam aeg. Siis on põhiline müük ja raha teenitaksegi just siis, muu aeg on suhtelises kahjumis.”

Kevad toidab tervet aastat

Aiandustootjaile on just praegune aeg viiruse levikuks kõige kahjulikum. „Et me aasta ringi saaksime toota, peab kevad kasumlik olema, siis jõuame ülejäänud aasta kulud kanda,” tõdes Promm.

„Väga loodan, et inimesed on mõistlikud ja peavad riigi antud juhistest kinni. Kui aprillis suudame korralikult karantiinis püsida, on lootus, et maiks on hull kriis möödas ja saame uuesti alustada. Siis suudaksid aiandustootjad elus püsida. Kui mais ja juunis piirangud veel püsivad, kaovad lisaks meile paljud lillekasvatusettevõtted.”

Eesti aiandusliidu juhataja Raimond Strastin rääkis, et Eesti lillekasvatajatel on kümnetesse tuhandetesse eurodesse ulatuv kahju juba käes ja see aina süveneb, sest inimesi käib järjest vähem poes. „Jaeketid on lillekasvatajatele tellimusi üles öelnud ja mõni vaatab sentide eest saadava Hollandi tulbi poole. Kullerid kasutavad praegu võimalust raha teenida ja on tõstnud hinna kahekordseks, rääkis Strastin.

„Lisaks on kurb see, et ­kuna lill ei ole toit, siis praegu ei kuulu see ühtegi kahjude kompenseerimise meetmesse. Kutsun inimesi kodumaist kaupa ostma, see aitab hinges püsida.”

Seotud lood
01.04.2020 03.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto