Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
02.04.2020
Eesti Ehitajad töötavad objektidel ninapidi koos (16) Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid (8) Foto ⟩ Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Teistmoodi leinaaeg ⟩ Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise (8) Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta (13) Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt (3) Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis (17) Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (29) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (19) Mart Raudsaar: igaühe panus loeb (9) Juhtkiri: piim on vastutus (3) Krismar Rosin: mentorid viivad kodust eesti keele üle ilma Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud (1) Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Laulja Triin Lellep sattus Ameerika kõrbes salajase ufo-baasi piirile (3) Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid (1) Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud (8) Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga (2) Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? (3) Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima (2) Orientalist Märt Läänemets: bürokraatlik turumajanduslik ülikool ei ole koht, kus tahaksin töötada (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha

3 min lugemist
Türi lillelaada korraldaja Pille Marrandi loodab, et laat toimub, kuid kõige tähtsam on inimeste tervis. FOTO: Dmitri Kotjuh /Järva Teataja

Türi lillelaada korraldus algas eelmisel aastal ja märtsi alguseks oli kõik tehtud. Nüüd oodatakse kuni aprillikuu lõpuni, siis tuleb laada tänavune toimumine ära otsustada. „Kui täidame eriolukorra reegleid, on meil kõigil suurem võimalus tervena püsida. Nii on ka meil, kellele ja kellega laata teha,” kinnitas lillelaada korraldaja.

Türi Lillelaada korraldaja, Türi Aianduse ja Mesinduse Seltsi juht Pille Marrandi, kas Türi lillelaat tänavu toimub?

Meil on sama küsimus. Koroonaviiruse levik mõjutab ju kõiki. Kõik me peame täitma riigis kehtestatud eriolukorra reegleid. Rahvakogunemisi teha ei tohi, kuidas olukord muutub, seda ei tea. Kas püsime kodus ja viiruse levik peatub? Täna (27. märtsil – toim.) saan vastata, et oleme ootaval seisukohal nagu me kõik ja nii kuni aprilli lõpuni. Muidugi loodame parimat – et ei pea ­lillelaata ära jätma.

Muidugi tahame, et laat toimuks, kuid kõige tähtsam on inimeste tervis. Laat peab olema ohutu kõigile. Usun, et seda tahavad ka need, kes on registreerunud laadale müüma, ja paljud, kes on harjunud Türi lillelaata külastama. Meid on kokku mitu-mitu tuhat. Palun püsime siis kõik praegu kodus ja peatame koos viiruse leviku.

Kui tihti peate vastama kauplejate küsimustele?

Üsna tihti, aga vaid paar kauplejat on oma koha tühistanud, sest ei saa Poolast kaupa kätte. Hoopis rohkem on neid, kes soovivad kohta, kui keegi loobub. Samamoodi on siiani esinejate pakkumisi.

Üks taimemüüja helistas ja tahtis enne seemnete muldapanemist saada kinnitust laada toimumise kohta. Kes olen mina, et seda täna 15.–17. mail toimuva lillelaada kohta anda? Kui uuesti avatakse koolid ja lubatakse korraldada avalikke üritusi, siis laat toimub. Koolid on suletud kevadvaheajani, aprilli lõpuni.

Millal algas laada ettevalmistus?

Tahtsime tänavu teha väga head laata, laadaplatsi mõõtsime üle kohe pärast eelmist laata. Korraldusmeeskonnaga oleme koos istunud eelmise aasta oktoobrist. Kui 1. veebruaril algas kauplejate registreerimine, oli laada korralduslik pool paigas, kõik kokkulepped sõlmitud.

Kauplejate registreerumine toimus tavapäraselt kiiresti, esimeste minutitega täitus sada müüjat populaarsematele tööstuskaupade ja taimede müügikohtadele. Riburada pidi täitusid teisedki kohad, kokku on registreerunud 650 kauplejat.

Märtsi alguseks oli teha jäänud nipet-näpet. Näiteks 13. märtsil pidime laadaplatsi üle mõõtma, et saada juurde müügikohti. Eriolukorras jätsime selle ära. Polnud nagu sünnis enam…

Nüüd me vaid ootame. Aprill on varasematelgi aastatel olnud rahulikum kuu. Laadakorraldusest on tegemata vaid müügipiletid ja töölepingud. Need saab vajadusel tehtud mai alguses.

Kui palju raha olete laadakorraldusse pannud?

Kulutusi palju tehtud pole, sõlmitud vaid lepingud. Ostnud oleme mõne asja ja teinud paar reklaami. Mõnda tehtud kulutust saab ka järgmisel aastal kasutada. Kuid kas üldse tasub praegu rääkida rahast? See pole üldse teema. Türi lillelaata korraldav Türi Aianduse ja Mesinduse Selts on nii pika traditsiooniga organisatsioon.

Kui laat tõesti ära jääb, kas maksate kohamaksud tagasi?

Jah, kindlasti maksame kauplejatele kõik kohamaksud tagasi. Me ei taha jätta midagi ettemaksuks järgmiseks aastaks. Me ei näe ka võimalust laata edasi lükata, kevadlaata ei saa edasi lükata. Siis tuleb juba sügislaat ja lillelaada korraldust tahame ka järgmisel aastal alustada pigem puhtalt lehelt.

Mis siis teie organisatsioonist saab, teadaolevalt on ju lillelaat teie peamine sissetuleku­allikas?

Elame üle, käpuli see meid päris ei löö. Kui eelmine aasta tegime mõne investeeringu, ostsime turuaiad, siis tänavu investeeringuid lihtsalt ei tee. Kuid elu peab ikka edasi minema. Jätkame aiandusloengutega ning käsitööringide ja väljasõitudega. Jätkub ka tasuta toimuv Türi OTT (otse tootjalt tarbijale). Oleme ju MTÜ ja mitte ainult raha peal väljas.

Kõige tähtsam on praegu mõista olukorra tõsidust ja püsida kodus. Kui täidame eriolukorra reegleid, on kõigil suurem võimalus püsida tervena. Niiviisi on ka meil, kellele ja kellega laata teha, kasvõi järgmistel aastatel.

KOMMENTAAR

Enno Must.  FOTO: Arvet Mägi

Enno Must

Jäneda aia- ja lillepäevade korraldaja

Ei tea meiegi, kas 24.–25. mail aia- ja lillepäevad toimuvad. Keegi ei tea. Muidugi loodame parimat, et tõmbame sellele viirusele koduspüsimisega silmuse kaela ja elu hakkab normaliseeruma. Nii vastan ka kauplejate kõnedele ja neid tuleb päevas õige mitu. Nad tahavad kinnitust, et me korraldajatena pole püssi põõsasse visanud. Kinnitan neile kõigile – ei ole.

Oleme koos taimekasvatajatega ülimalt lootusrikkad, sest laadad on meie põhiline leib, võib öelda, et aasta sissetulek.

Taimekasvatajad valmistuvad uueks laadahooajaks juba jõuluajast, müük hakkab maist ja kestab aktiivselt juunini. Sissetulek tuleb oskuslikult jagada aasta peale. Mõelge, kui peen oskus see on.

Meilgi on laat sisuliselt korraldatud, müüdud lõviosa müügiplatsidest. Kohalikult omavalitsuselt laada korraldusluba veel pole, aga selle saamine võtab vaid mõni päev. Nii olemegi ooteseisundis koos kõigiga.

Ooteseisundis seski mõttes, et kuidas toimub elu normaliseerumine pärast eriolukorda. Kui palju oleme valmis laatadel käima, kui palju raha kulutama ja millele. Sedagi ei tea keegi meist ette. Tunnetame vaid, et olukord maailmas on muutunud.

Sellepärast soovitangi kõigil praegu püsida kodus. Leiame tegevust. Mina koristan keldrit, väga hea töö motoorse rahutuse vastu, sest ma ju tean, kui keeruline on istuda niisama, käed rüpes.

Seotud lood
01.04.2020 03.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto