Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.04.2020
Eesti Ehitajad töötavad objektidel ninapidi koos (16) Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid (8) Foto ⟩ Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Teistmoodi leinaaeg ⟩ Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise (8) Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta (13) Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt (3) Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis (17) Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (29) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (19) Mart Raudsaar: igaühe panus loeb (9) Juhtkiri: piim on vastutus (3) Krismar Rosin: mentorid viivad kodust eesti keele üle ilma Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud (1) Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Laulja Triin Lellep sattus Ameerika kõrbes salajase ufo-baasi piirile (3) Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid (1) Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud (8) Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga (2) Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? (3) Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima (2) Orientalist Märt Läänemets: bürokraatlik turumajanduslik ülikool ei ole koht, kus tahaksin töötada (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates

5 min lugemist
Helir-Valdor Seeder FOTO: Mihkel Maripuu

Kätte jõudnud majanduskriisi leevendamiseks tuleb riigil tegutseda. Valituse ettevalmistatud 2,5 miljardi euro suurune abipakett peab jõudma nii majandusse kui ka teistesse valdkondadesse, kirjutab Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Majanduskriis on nagu talv: kõik inimesed teavad, et see tuleb, aga saabub see siiski ootamatult. Kui mitte teistele, siis vähemalt teehooldajale. Seekordset kriisi ennustasid ja ootasid paljud asjatundjad juba mitu aastat. Aga keegi peale Igor Mangi ei osanud uneski ette näha, et see saabub just niisugusel moel. Majandust on tabanud justkui neutronpomm, mis pühib maa pealt inimesed, aga jätab terveks vara. Lennukid ei lenda, laevad ei sõida, ühissõidukid tiirutavad tühjalt ringi ja pimedate akendega luksushotellid näevad õhtuti välja nagu tondilossid. Tallinna vanalinn oli rahuajal viimati nii tühi vist tõesti kolm sajandit tagasi katku ajal.

Loomulikult peab riik sellise ootamatu löögi korral ettevõtjaid aitama ja toetama. Valitsuses ette valmistatud 2,5 miljardi euro suurune abipakett on Eestis enneolematu, aga eriolukord vajabki erakorralisi lahendusi. Me peame maksuraha hoolikalt lugema, kuid peame tagama ka majanduse toimimise, muidu pole varsti enam üldse midagi lugeda. Seetõttu ei tohiks isegi erakorralise epideemia taltsutamiseks ettevõtlust piirata rohkem kui hädapärast vajalik. Liikumispiirangud on kindlasti vajalikud ja mõistlikud, aga kui riik eraettevõtlust rahva tervise huvides piirab, siis tuleb riigil mõistlikus ulatuses kahju hüvitada. Abipaketi eesmärk on mõistagi laiem kui ainult kriisikomisjoni korraldustest tuleneva kahju hüvitamine.

01.04.2020 03.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto