Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
02.04.2020
Eesti Ehitajad töötavad objektidel ninapidi koos (16) Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid (8) Foto ⟩ Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Teistmoodi leinaaeg ⟩ Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise (8) Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta (13) Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt (3) Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis (17) Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (29) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (19) Mart Raudsaar: igaühe panus loeb (9) Juhtkiri: piim on vastutus (3) Krismar Rosin: mentorid viivad kodust eesti keele üle ilma Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud (1) Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Laulja Triin Lellep sattus Ameerika kõrbes salajase ufo-baasi piirile (3) Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid (1) Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud (8) Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga (2) Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? (3) Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima (2) Orientalist Märt Läänemets: bürokraatlik turumajanduslik ülikool ei ole koht, kus tahaksin töötada (16) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa?

3 min lugemist
Kui elupuu on üleni pruunikas ja katsudes pudiseb, pole enam midagi päästa. FOTO: Terje Prisk

Liigagi tihti jääb praegu silma noori elupuuhekke, mis rohkem või vähem pruunikaks kipuvad minema. Õnneks saab kevadel usinalt toimetades osa neist veel päästa.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Miks elupuud üldse pruuniks lähevad? Haljastusteenuseid pakkuva OÜ Rohenurk juht Terje Prisk nimetab peamise põhjusena ebapiisava kastmise. Tihti aiaomanik ise usub, et on oma puid küllaga kastnud, aga tegelikult siiski mitte. Üks elupuu vajab juurdumise ajal tohutus koguses vett.

„Kõige suurem probleem elupuudega on, et neid ei kasteta pärast istutamist. Väga tähtis on neid juba enne istutamist uputada ämbrisse ja oodata, kuni kõik õhumullid välja tulevad, alles siis istutada taim niiskesse pinnasesse,” rääkis Prisk. „Elupuid ei tohi istutada kuiva mulda ja veel kuiva mullapalliga.”

Pärast istutamist on elupuid vaja kasta kaks nädalat. Kui on kuiv aeg, siis iga päev ja niiskemal ajal üle päeva. Muld olgu kogu taime juure ulatuses märg. Ühe puu kohta tuleb panna ämbritäis vett. Voolikuga kastes saab õige koguse välja arvutada nii, et lasete ämbri vett täis ja loete samal ajal, mitu sekundit kulub. Just nii palju peab ka voolikust igale taimele laskma. Iga päev.

„See veekogus on päris arvestatav, mis ühele elupuu taimele kulub,” sõnas Prisk. „Muidugi, põlvekõrgusele kulub natuke vähem, aga rinnakõrgune taim vajab ämber vett ühe kastmiskorra ajal.”

Kui esimesed kaks nädalat tuleb kasta iga päev või märjemal ajal üle päeva, siis edaspidi kindlasti üle kahe nädala peavad need saama esimesel kasvuaastal kastetud.

01.04.2020 03.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto