Valitsus loodab kriisi seljatada helde jagamisega

Eile tutvustasid lisaeelarve eelnõu Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, peaminister Jüri Ratas (KE) ja rahandusminister Martin Helme (EKRE). FOTO: Remo Tõnismäe

Valitsuse kinnitatud lisaeelarve eelnõu ennustab tänavuseks nominaalseks eelarvepuudujäägiks 1,5 miljardit eurot, mis koos toetusmeetmetega tähendab 2,62 miljardit eurot. Miinus tuleneb maksutulu suurest kukkumisest ning töötukassa ja haigekassa kulu suurenemisest võitluses viirusega. Rahandusminister Martin Helme (EKRE) kinnitusel riik kärpima ei hakka, vaid suunab riigieelarvega majandusse võimalikult palju raha juurde.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Riigieelarve kulude pool on kasvanud, tulude pool kahanenud. Seda me katame laenuga ja selle vahe suurus on kusagil 2,6 miljardit eurot,» ütles Helme. Kui palju riik tänavu laenab, ei osatud rahandusministeeriumist öelda, kuid seni on laenatud ligi miljard eurot: Põhjamaade Investeerimispangalt saadi 750 miljonit ja lühiajalisi võlakirju emiteeris riik 200 miljoni euro eest.

Kriisileevendusmeetmete pakett on ligi 1,15 miljardit eurot, millest suurima tüki (250 miljonit eurot) nõuab töötukassa tööturutoetus kahe kuu jooksul. Valitsuse reservi suurendatakse 150 miljoni euro võrra, ehitusturgu stimuleeritakse 145 miljoni euroga, millest lõviosa ehk 100 miljonit on planeeritud korter- ja väikeelamute ehitamise ja remondi kaasfinantseerimiseks.

02.04.2020 04.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto