Sisukord
Arter
Tänane leht
30.11.2020
Soome ametiühing jättis Eesti lennusaatjad rahata (3) Eesti Turuomanik küsib müüjalt tõendit, et too ei saa maski kanda (16) Eile avati koroona kiuste kuuks ajaks Tallinna jõuluturg (3) Osa isamaalasi taunib ühismeedias abielureferendumit (3) Eesti lühiuudised Viie aastaga kuus laenu välja andnud Savisaare pank läheb hingusele (1) Uue Kunsti Muuseum avas uues kohas uksed (2) Viljandi Väikemõisa rahvas valutab kure pärast südant 10. detsembril selgub, kelle Narva saab (1) Majandus Tallinn kaotab välismaalaste elamiskohana atraktiivsust (13) Viljandi ettevõtja tahab USAs tootmise püsti panna (1) Majanduse lühiuudised Kes toimetab toidukoti kõige odavamalt ukse taha? Volkswagen loob Eestisse autotarkvara ettevõtte allüksuse Välismaa Eesti kaitsmise harjutusi saadab omapärane mürin taevas Tapatöö Iraanis võib saada tuumaleppe kirstunaelaks Arvamus Stina Aava: kriis Ida-Euroopas on loogiline (1) Juhtkiri ⟩ Moskvale järele ja ette Helen Talalaev: kuidas targalt annetada? Martin Helme: võitlus väärtuste üle on põhimõtteline (47) Liina Kersna: vaimse tervise teemad on elu ja surma küsimused Maris Riisenberg: Eesti Afganistani-teema juhtrollis (1) Tiit Kärner: avatud ühiskond on vale ideaal (3) Fookus HARIDUS JA TEADUS ⟩ Triin Teramäe: eesti lapsed ei ole lõimumispoliitika tööriistad (14) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: «Me tahtmised on tapvad ja kired kirvekujulised»* HARIDUS JA TEADUS ⟩ Eesti 200: segregatsioon hariduses tuleb lõpetada (1) HARIDUS JA TEADUS ⟩ TULE: olupoliitiline pragmatism ei ole õige lahendus HARIDUS JA TEADUS ⟩ Eestimaa Rohelised: vägisi ei tohiks koos õpetada Kultuur Näituseelamus ⟩ Mida võrgurobot unes näeb? Kultuur lühidalt PÖFFi kriitikute lemmik: vangilaagris kõlab lõputu lause PÖFFi grand prix: nii sünnivad EKRE valijad (15) Sport Areenile naasnud Tyson lööb endiselt kõvasti Kodus Vene sauna kogenud Eesti korvpallikoondis sai armuaega Spordi lühiuudised Kristjan Ilves: korra mõtlesin, et ehk õnnestub end poodiumile võidelda Elu parima sõidu teinud Tomingas lõpetas sprindidistantsil seitsmenda kohaga Blogi ⟩ Aigro teine hüpe läks täielikult aia taha ja eestlane kõrgesse mängu ei sekkunud Tarbija Kes toimetab toidukoti kõige odavamalt ukse taha? Tartu Tanel Tein ja Vahur Kalmre: linn vaatab kõrvalt. Riik mõtleb kaasa Rannar Raba: leppida? Kindlasti mitte Tartu lühiuudised Grippi pole veel diagnoositud, teisi viirusnakkusi aga küll (1) Selgusid Tartumaa parimad vabaühendused Video ⟩ Mask katab nina ja suu, aga kuhu panna habe Lapsdetektiivid tabasid ERMist noa varastaja Karl Feigenbaum, rohenäpust viinamarjakasvataja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Võigas kuritegu, mis püsib 30 aastat avastamata

6 min lugemist
Türi ja Järva praostkonna praost Harald Meri aasta enne traagilist surma muinsuskaitse seltsi kokkutulekul FOTO: Ülo Josing/ERR

Sel pühapäeval möödub 30 aastat Türi pastori Harald Meri ja tema koduabilise Valve Kleini jõhkrast mõrvast, mis omal ajal rappis valusalt iseseisvaks püüelnud Eesti ühiskonna turvatunnet. Kuritegu on tänaseni avastamata… ja kardetavasti nii see jääbki.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Nii peene käekirjaga mõrva ei ole siin kandis varem olnud ja ilmselt ei tule ka. Sedavõrd professionaalselt läbi mõeldud ja teostatud,» tunnistab riigiprokurör Alar Kirs 30 aasta tagusest Türi topeltmõrvast kõneldes. Toona oli ta ühiskonda vapustanud kuritöö uurimisrühma juht.

«See lugu on mu n-ö mustas nimekirjas, süda on alati valutanud, et kuritöö jäigi avastamata,» ütleb omal ajal Harald Meri ja tema abilise mõrva avastamisega tegelenud siseministeeriumi operatiivgrupi juht, tuntud politseikomissar Koit Pikaro.

Samasugust mõtet kordab hilisem topeltmõrva uurimisrühma juht Urmas Krüger. «Muidugi painab! Kõik painab. Kõik lahendamata lood jäävad painama,» sõnab ta napilt.

Aga alustame otsast. 1990. aasta kevadel oli õhus varasemast rohkem vabaduse lõhna. Märtsis toimunud ENSV ülemnõukogu valimistel olid veenva ülekaalu saanud riigi iseseisvust toetavad poliitilised jõud. Ehkki ametlikult oli Eesti endiselt NSV Liidu koosseisus, arvukad vene väed endiselt kohal ning Moskva keskvõim ei andnud meie eraldumiseks mingit lootust, oli kurss vabadusele ometi selgelt tunda.

Kuid 6. aprilli hommikul lõikas tavapärastesse poliitikauudistesse sisse ärev teade Türi pastoraadi öisest ulatuslikust põlengust.

Juhuslikult pastoraadist mööda sõitnud piduliste seltskond andis põlengust teada kella kolme ajal öösel. Kuigi tuletõrje saabus kohale minutitega, polnud päästa suurt midagi. Nagu hiljem selgus, oli tegu süütamisega.

Mis põhiline, kahjutulest tugevasti kahjustatud hoonest ei leitud seal elanud pastor Meri ja tema koduabilise Valve Kleini surnukehi...

28.11.2020 30.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto