Sisukord
Arter
Postimees
04.04.2020
Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas (1) Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (13) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (7) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (6) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist (1) Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (7) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu (1) POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu (1) Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (18) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (43) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama (13) «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (6) EÜS 150: inime on mõõt! (4) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda (2) Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (25) Kõik lõpeb kord... aga millal? (3) Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (8) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (4) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma?

9 min lugemist
Eesti arstiteaduse häll: Vanas anatoomikumis on Tartus arste õpetatud sajandeid. Priit Eelmäe mäletab, et õppis 1990ndate algul selle maja seinte vahel. FOTO: Margus Ansu

Eelmise nädala lõpul tagandas Tartu Ülikooli kliinikumi nõukogu ootamatult ametist kliinikumi juhatuse esimehe Priit Eelmäe. Millised allhoovused peitusid aasta algul Eesti meditsiini lipulaevaks peetavas suurhaiglas lahvatanud konflikti taga tegelikult, sellest rääkis Eelmäe Arterile avameelses usutluses.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuidas te viimastel öödel magada olete saanud?

(Pikk paus.) Möödunud öö magasin juba täitsa rahulikult. Aga ega see uni ülemäära rahulik ei saa olla, kui sind tabab selline ootamatu üllatus. Küsimus ei ole viimastes päevades, viimased poolteist aastat ja eriti intensiivselt viimased kolm kuud on olnud sellised... Igaühele niisugust kogemust ei pakuta.

Ma helistasin teile, et pakkuda võimalust see lugu teie vaatepunktist otse ja ausalt ära rääkida.

Teate, selle asjaga on niimoodi, et siin on nii palju inetut ja sellist, millest saavad aru vaid need, kes on asjasse pühendunud.

See lugu algas 2018. suvel, kui mind kliiniku juhatuse esimeheks valiti. See otsus ei meeldinud paljudele.

Me võiks juttu alustada hetkest, mida saab ajakirjanduse abil täpselt dateerida. Tüli läks lahti 8. jaanuari pärastlõunal kell pool kolm, kui TÜ kliinikumi juht Priit Eelmäe tegi kokkutulnud kliinikujuhtidele ettepaneku, et nende senised tähtajatud lepingud muutuksid tähtajaliseks.

Jah. Pakkusin kõigile vanemarst-õppejõu positsiooni. Kutsusin neid kandideerima tähtajalise juhtimisülesandega kliinikujuhiks.

Nii oleks võinud kandideerima tulla ka arstid Põhja-Eesti regionaalhaiglast, Ida-Viru keskhaiglast või mõni Soome kolinud Eesti arst?

Kaalusime ka seda, et kuulutada kohe välja avalik konkurss, aga ei pidanud seda mõistlikuks – kliinikumis töötab 4400 inimest, ligi 700 arsti, nende seas on väga tublisid ja motiveeritud inimesi, kes oleksid võinud juhatuse ja minu endagi hinnangul saada võimaluse kandideerida ka juhtimisülesandesse.

Kui need kandidaadid poleks olnud piisavalt tugevad, siis oleksime kuulutanud välja täiesti avatud konkursi.

Millal te aru saite, et see pada hakkab üle keema?

Aus vastus: enne kandideerimist.

2018. aasta suvel?

Ma isegi ütleks, et minu esimesed mõtted kandideerimisest on 2017. aasta sügisest. Selle aasta lõpus ma juba arutasin neid mõtteid põgusalt tervishoiuvaldkonna liidritega. Ma kõhklesin väga, kas üldse kandideerida, sest mitmed inimesed mu lähikonnast töötavad kliinikumis ja olen asjadega kursis. Ma tean, mis toimub.

Avalikkusele ilmnes tõsiasi, et sellel potil enam kaas peal ei püsi, kui üks suhtekorraldusfirma hakkas igal varahommikul saatma uusi kollektiivseid märgukirju, milles kliinikute juhid esitasid oma nõudmisi. Kesksel kohal see, et teie asemel tuleb kliinikumile uus juht leida.

Esimest korda nõudsid nad seda juba 10. jaanuaril. Teine rünnak oli nii minu kui nõukogu esimehe, Tartu linnapea Urmas Klaasi vastu veebruaris.

03.04.2020 06.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto