Sisukord
Arter
Postimees
04.04.2020
Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas (1) Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (13) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (7) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (6) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist (1) Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (7) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu (1) POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu (1) Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (18) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (43) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama (13) «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (6) EÜS 150: inime on mõõt! (4) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda (2) Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (25) Kõik lõpeb kord... aga millal? (3) Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (8) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (4) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kõik lõpeb kord... aga millal?

4 min lugemist
Peamiselt Lääne-Aafrikat laastanud ebolakriisist on võtta konkreetne õppetund, mis võib korduda koroona puhul. Nimelt see, et enne lõplikku raugemist võib tõve levik anda mitmeid valenegatiivseid ja võltsoptimismi tekitavaid näite. FOTO: Jerome Delay

2014. aasta märtsis hakkas Lääne-Aafrikas levima teadmine, et tulekul on midagi kohutavat. Seekord ei kardetud aga sõda, mis oli piirkonnas juba aastakümneid painavaks tegelikkuseks kujunenud. Kõneldi millestki veel hullemast: nähtamatust surmast, mis kondas inimese juurest inimese juurde ja tappis halastamatult.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Räägiti, et Guineas on teise ilma läinud juba tuhanded ja hirmuäratav vari liikus järjepidevalt Libeeria poole.

Siis algasid surmajuhtumid ka seal.

Paljude puhul arvati kõigepealt, et põhjus võis olla sealkandis sugugi mitte tavatu malaaria raskem, haruldasem vorm.

Tegelikult tuvastati nähtamatu vaenlane alles kaks kuud hiljem, kui Prantsusmaale saadetud analüüside vastusest selgus, et uue ägedusega on hakanud taas levima ebola. Aafrikas ei olnud see tõbi tundmatu – esimest korda oli ebola džunglist inimeste sekka jõudnud juba 1990. aastate keskel Kongos. Kuid nüüd võttis nakatumine Libeerias kiiresti katastroofilise pöörde. Suve keskel, kui piirid lõpuks kinni pandi, suleti riik peaaegu täielikult.

Mõni kuu hiljem Libeeria pealinnas Monrovias Euroopa Liidu suursaadikuna tööd alustanud Eesti diplomaat Tiina Intelmann sai sissepääsuks eriloa.

«Ega see minek ei olnud ju nii, et käin küünetehniku juurest läbi, lasen soengu ka pähe teha ja siis lähen sõidan lennukiga Aafrikasse. Meid kõiki, kes me sinna toona läksime – meditsiinitöötajad, humanitaarabitöötajad ja Euroopa Liidu suursaadik –, oli hästi ette valmistatud,» vastab Intelmann küsimusele, kas ta oma elu pärast ei muretsenud. «Sellistes olukordades, kus inimesed saadetakse konkreetset tööd tegema, on nad piisavalt teadlikud, et mitte liigseid riske võtta. Kõik me teadsime, et peab olema küll julge, aga mitte hulljulge ja mitte rumal.»

03.04.2020 06.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto