Sisukord
AK
Postimees
04.04.2020
Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas (1) Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (13) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (7) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (6) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist (1) Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (7) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu (1) POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu (1) Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (18) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (43) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama (13) «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (6) EÜS 150: inime on mõõt! (4) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda (2) Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (25) Kõik lõpeb kord... aga millal? (3) Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (8) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (4) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Poola suurkuju ja eeskuju

3 min lugemist
Krzysztof Penderecki FOTO: Peeter Langovits

Eelmise nädala pühapäeval siitilmast lahkunud Krzysztof Penderecki on üks 20. sajandi olulisemaid ja epohhi­loovamaid heliloojaid. Miks, sellest kirjutab Märt-Matis Lill.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Krzysztof Penderecki (23. november 1933 – 29. märts 2020) tulek muusikamaailma tähistas suurt murrangut nii kunstilises plaanis kui ka teatud mõttes laiemas poliitilises tähenduses. See näitas muuhulgas, et Ida-Euroopa on suutnud vaatamata oma kultuurilisele ja poliitilisele äralõigatusele läänemaailmast hoida äärmiselt kõrget kunstilist taset ning viia edasi uut tüüpi muusikalist mõtlemist. Eriti just 60ndatel nihkus esteetiline avangardne teravik teatud osas just Poola aladele ning Pendere­ckil oli selles keskne roll.

1933. aastal sündinud Penderecki tõusis meteoorina rahvusvahelisele uue muusika areenile oma kolme teosega, mis ta esitas noorte heliloojate konkursile Varssavis, ning võitis hämmastaval kombel kõik kolm auhinnalist kohta. Need kolm lugu – «Stroofid», «Taaveti psalmid» ja «Kiirgused» – said peagi eri maade olulistel nüüdismuusika festivalidel hinnatud ja paljumängitud teosteks. Selleks ajaks väljakujunenud Penderecki helikeel oli väga isikupärane, eksperimentaalne ja radikaalne.

03.04.2020 06.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto