R, 3.02.2023

Plaat, mis vaatab mööda

Janar Ala
, ajakirjanik
Plaat, mis vaatab mööda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Burzumi ninamees Varg Vikernes. 
Burzumi ninamees Varg Vikernes. Foto: AFP PHOTO/STR/NORWAY OUT

Burzum ehk norralane Varg Vikernes on ilmselt üks kurikuulsamaid mehi muusikas. 1993 mõistetati ta süüdi ühe teise kuulsa black metal’i mehe Euronymouse tapmises ja peale selle mitme puukiriku põletamises ning pandi 20 aastaks vangi, mis on Norras kõrgeim karistusmäär. Anders Breivik sai sama palju aastaid.

Ta on ka väikestviisi selline kodukootud filosoof ja paremradikaalne ideoloog ning temast on räägitud kui ühest «paganlike huvidega skinhead’ide» iidolist. Samas tegi ta enne vangiminekut mitu võimsat plaati ja õnneks suutis muusikalises mõttes olla oma «kurikuulsuse» tasemel. Kui poleks suutnud, vot siis oleks kurb. Ehkki kurb on nii või teisiti. Siis oleks veel kurvem.

Kuna vanglas polnud tal trumme ja kitarre võtta, musitseeris ta seal süntesaatoril ja tegi paar albumit tumedat ambient’i, mis oma meeleoludes vaatas norra folkmuusika ja mingisuguse rohkem või vähem fiktiivse keskaegse tunnetuse poole. Vanglast välja saanuna pöördus ta kõigepealt küll traditsioonilisema black metal’i poole tagasi, kuid mitte kauaks.

Märksõnad
Tagasi üles