Sisukord
Välismaa
Postimees

Starmer püüab kriisi kiuste teha lõppu Briti leiboristide kodusõjale

3 min lugemist
  • Tööpartei uus juht lubab koroonakriisi ajal teha valitsusega koostööd.
  • Ta leiab aga, et Briti haiglasüsteem vajab tulevikus uut rahastamismudelit.
  • Erakonna juhina on esmatähtis liita Tööpartei kärevasakpoolsed ja tsentristid.
  • Ilmselt asub ta haktuseks kõrvale puksima Jeremy Corbyni suurimaid lojaliste.
Briti Tööpartei juhiks valitud Keir Starmer suundub eile BBC Londoni telemajja usutluseks õhtuses jutusaates.  FOTO: Aaron Chown/PA/Scanpix

Briti Tööpartei juhiks saamine võib näida Keir Starmerile kui saatusest määratud – tema veendunud leiboristidest vanemad panid pojale nime Tööpartei esimese parlamendiliikme Keir Hardie järgi –, kuid mehe ees seisvate ülesannete nimekiri on siiski hirmutav: lappida tuleb Jeremy Corbyni poliitika tekitatud lõhed parteis, teha lõpp erakonnas levivale antisemitismile, võita tagasi kaotatud valijad ning seda kõike keset pandeemiat ja sellest tõukuvat majanduskriisi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Laupäeval selgunud posti­hääletuse tulemused andsid Starmerile vastaste ees selge ülekaalu ning näitasid, et koguni 56,2 protsenti erakonnakaalastest, ametiühinguliikmetest ja leiboristide registreeritud toetajatest peab just teda juhiks, kes suudab Tööpartei madalseisust välja tuua.

Ometi möönis viis aastat Briti parlamendiliige olnud mees isegi, et viimastel neljadel valimistel kaotajaks jäänud parteil seisab ees raske teekond ülesmäge. «Me vallutame selle [mäe],» lubas Starmer siiski. «Ma juhin selle võimsa partei uude ajastusse enesekindluse ja lootusega. Nii et kui tuleb õige aeg, suudame taas teenida oma riiki valitsuses.»

Mitte kõik ei jaga tema optimismi. BBC poliitikatoimetaja Laura Kuenssberg haaras kinni Starmeri mäest üles ronimise kujundist: «Ta nimetab seda mäeks, mida vallutada. Kui Sir Keir Starmeril oleks suurem kalduvus värvikateks metafoorideks, oleks ​ta võinud tunnistada, et ees ootav töö meenutab rohkem Himaa­laja ületamist raske kotiga, ilma hapnikuta ja väljaväänatud pahkluuga.»

Starmer on end esimehekampaania algusest saadik esitlenud kui juhti, kes suudab teha lõpu leiboristide kodusõjale, ning ülekaalukas võit annab talle vähemasti mandaadi asuda parteis ümberkorraldusi tegema, alustades n-ö oma inimeste seadmisest varivalitsusse ja juhtivatele positsioonidele Tööpartei keskkontoris.

04.04.2020 07.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto