Sisukord
Kultuur
Tänane leht
07.04.2020
Eesti Viirusanalüüsid jätavad küsimused õhku (9) Eesti lühiuudised Mask võib anda võltsi turvatunde (8) Lahutatud vanemad jäävad eriolukorras laste jagamisel hätta (3) Koroonahirm kiirendas postiringi tunni võrra Majandus Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi (2) Töötasu hüvitisele joosti tormi Majanduse lühiuudised Tallinki uue laeva ehituse algust tähistati videopeoga Autotööstust ähvardab ajaloo suurim kriis (2) Välismaa ELi tööhõiverahastu Eestit esialgu ei huvita Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Serbia valitsus võitleb viiruse asemel ajakirjanikega (6) Koroonaviirus sundis Boris Johnsoni haiglavoodisse Arvamus Juhtkiri ⟩ Maskid ja testid (3) Aimar Altosaar: solidaarsuspuudest (38) Veikko Maripuu: kelle häda on suurem? (2) Ove Sander: kitsa ringi matused eriolukorras järgivad piiranguid (1) Andres Herkel: ärge loovutage kontrolli (1) Kultuur Tühjuse poeesia 2: Veronika Kivisilla (1) Uus rakendus lubab revolutsiooni videovaatamises ARVUSTUS ⟩ Moraalsed värdjad nunnuäris Sport ERRi spordiboss Rivo Saarna: erameedia tegi olümpiaõigusi omandades vea Janar Talts: köögipoolt korras hoida on palju raskem kui mängida Postimees Grupil pole plaani müüa Tokyo OMi telelitsents ERRile Tervis Psühholoog eriolukorrast: ärevusel on ka füüsilised sümptomid, mis panevad veel rohkem muretsema (1) Tervise lühiuudised Tartu Ärajäetud reiside eest raha tagasi saamises valitseb segadus Artur Kuusi karikatuur: kuidas lapsed lasteaeda saata. Linn lükkab investeeringuid edasi, palkade kallale veel ei lähe (3) Päästjaile teevad muret kulupõlengud ja rahvakogunemised JUUBEL ⟩ Marju Lauristin nihutas ja nihutab piire ühiskonnas ja inimestes, aga pani tudengi ka punastama (9) Tartu Agro läks 1,2 miljoni euro pärast kohtusse Eesliinil patrullpolitseinik Timo Reinthal arvestab võimalusega, et võib nakatuda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uus rakendus lubab revolutsiooni videovaatamises

2 min lugemist
Quibi põhiline uuendus mobiilses sisutarbimises on Turnstyle tehnoloogia: videot saab vaadata nii vertikaalselt kui horisontaalselt. FOTO: ROBYN BECK/AFP

Esmaspäeval, 6 aprillil jõudis kasutajate ette (esialgu  USAs ja Kanadas) spetsiaalselt mobiiltelefonides kasutamiseks mõeldud videorakendus Quibi.

Quibi ei proovi muuta seda, kuidas me videosisu tarbime, vastupidi, see tahab luua videosisu, mis sobiks tänapäevaste tarbimismudelitega. Teenus pakub lühikestest, kuni kümneminutilistest osadest koosnevaid sarju, mida saab vaadata vaid mobiiltelefonide vahendusel ning on mõeldud tarbimiseks käigu pealt, bussi oodates või lõunatunnil. Loojad näevad selle sihtgrupina eeskätt nooremaid kasutajaid.

Qubit eristab kõigiust teistest videoteenustest see, et see on mõeldud ainult Androidi ja iPhone’i telefonides kasutamiseks. Ei pakuta nutiteleri ega tahvelarvuti rakendusi, mitte mingit integratsiooni Chromecasti või AirPlayga, et pilti suurele ekraanile suunata. Kogu kogemus peab jääma AINULT telefoni ning selle on väga hea põhjendus.

Nimelt peab Quibi jaoks sobiv sisu olema toodetaud kahes erinevad formaadis: vertikaalses ning horisontaalses. Telefoni güroskoopi kasutades otsustab rakendus, kumba voogu kasutajale näidata. esimeste testide järgi otsustades toimub videopildi vahetus äärmiselt sujuvalt. Quibi nimetab seda funktsiooni Turnstyle’iks ning see ongi teenuse kõige revolutsioonilisem aspekt.

null

null

Selleks, et pööramisfunktsioon sujuvalt töötaks, laetakse telefoni kaks videovoogu paralleelselt, nii vertikaalne kui horisontaalne. See tähendab, et võrreldes tavalise videoedastustega, näiteks YouTube või nNetflix nõuab Quibi enam andmemahtu, rakenduse enda andemete järgi ca 20 protsenti rohkem. Maksimaalne videokvaliteet on FullHD ehk 1080p.

Lisaks lubatakse, et sisu interaktiivsemaks muutmiseks saab kasutada ka teisi telefoni andureid. Näiteks kui rakendus teab GPSi järgi kasutaja füüsilist paiknemist ruumis, võib seda rakendada kasutuskogemuse rikastamiseks. Sellesuunalisi katsetusi on juba tehtud näiteks Steven Spileberg kavandas eksklusiivselt Quibi jaoks lühisarja «After Dark», mida saab vaadata vaid siis, kui kasutaja asukohas on pimedaks läinud.

Praegu on Quibi videoteegis peaaegu 50 nimetust sari, nende hulgas kohtudraama «Chrissy’s Court», toidusari «Shape of Pasta», düstoopiline thriller «Most Dangerous Game» Liam Hemsworthiga peaosas ning lennuõnnetusest rääkiv põnevik «Survive». Lubatakse, et iga päev lisatakse enam kui 25 sarjaosa.

Quibi tuli turule rakenduse funktsionaalsust silmas pidades äärmiselt  ebasobival ajal. On see ju mõeldud eeskätt mobiilseks kasutamiseks, aga suur osa potentsiaalseid kliente kogu maailmas viibivad isolatsioonis, kus neil on juuredpääs palju suurematele sisutarbimise ekraanidele. Portaal Techcrunch vahendab Quibi esindaja Tom Conradi sõnu: «Kui andmed näitavad, et inimesed tahaksid Quibit kasutada tahvelarvutitel või oma elutoas, võime sellega tulevikus kindlasti arvestada.»

Quibi rajas 2018. aasta augustis Jeffrey Katzenberg ning ettevõte kaasata miljard dollarit investorite raha ning investorite hulka kuuluvad näiteks Walt Disney Company, NBCUniversal, Sony Pictures, WarnerMedia, Liberty Global, ViacomCBS ja Alibaba Group. Quibi ärimudel on kuutasuline teenus, nagu näiteks Netflix. Seal, kus teenust osutatakse, on madalama tasemega tellimus 4.99 dollarit kuus ja kallim, reklaamivaba 7.99 dollarit kuus.

Ilma VPNI kasutamata ja krediitkaardiandmetega mängimata ei saa Eestis Quibit praegu kasutada, aga tutvustuskampaania ajal pakutakse 90-päevast tasuta testperioodi. Firma on teada andnud, et kavatseb tulevikus lisaks USAle ja Kanadale ka teistesse riikidesse laieneda.

Allpool BBC intervjuu:

Seotud lood
06.04.2020 08.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto