Sisukord
Arvamus
Postimees
07.04.2020
Eesti Viirusanalüüsid jätavad küsimused õhku (9) Eesti lühiuudised Mask võib anda võltsi turvatunde (8) Lahutatud vanemad jäävad eriolukorras laste jagamisel hätta (3) Koroonahirm kiirendas postiringi tunni võrra Majandus Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi (2) Töötasu hüvitisele joosti tormi Majanduse lühiuudised Tallinki uue laeva ehituse algust tähistati videopeoga Autotööstust ähvardab ajaloo suurim kriis (2) Välismaa ELi tööhõiverahastu Eestit esialgu ei huvita Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Serbia valitsus võitleb viiruse asemel ajakirjanikega (6) Koroonaviirus sundis Boris Johnsoni haiglavoodisse Arvamus Juhtkiri ⟩ Maskid ja testid (3) Aimar Altosaar: solidaarsuspuudest (38) Veikko Maripuu: kelle häda on suurem? (2) Ove Sander: kitsa ringi matused eriolukorras järgivad piiranguid (1) Andres Herkel: ärge loovutage kontrolli (1) Kultuur Tühjuse poeesia 2: Veronika Kivisilla (1) Uus rakendus lubab revolutsiooni videovaatamises ARVUSTUS ⟩ Moraalsed värdjad nunnuäris Sport ERRi spordiboss Rivo Saarna: erameedia tegi olümpiaõigusi omandades vea Janar Talts: köögipoolt korras hoida on palju raskem kui mängida Postimees Grupil pole plaani müüa Tokyo OMi telelitsents ERRile Tervis Psühholoog eriolukorrast: ärevusel on ka füüsilised sümptomid, mis panevad veel rohkem muretsema (1) Tervise lühiuudised Tartu Ärajäetud reiside eest raha tagasi saamises valitseb segadus Artur Kuusi karikatuur: kuidas lapsed lasteaeda saata. Linn lükkab investeeringuid edasi, palkade kallale veel ei lähe (3) Päästjaile teevad muret kulupõlengud ja rahvakogunemised JUUBEL ⟩ Marju Lauristin nihutas ja nihutab piire ühiskonnas ja inimestes, aga pani tudengi ka punastama (9) Tartu Agro läks 1,2 miljoni euro pärast kohtusse Eesliinil patrullpolitseinik Timo Reinthal arvestab võimalusega, et võib nakatuda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Veikko Maripuu: kelle häda on suurem?

5 min lugemist
Väikekohvik. FOTO: Mailiis Ollino

Ootused, mis Tööandjate Keskliit valitsusele suunas, esindavad suurettevõtete huve ja jätavad väikesed abita. Ettevõtja Veikko Maripuu sõnastab omakorda seitse ootust mõjukatele ettevõtjatele, kes suudavad väikestest edukamalt ka ise hakkama saada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kodukontoris istudes jääb kõigil aega mõttemängudeks. Järgmine kujutluspilt võtab paar minutit, kuid aitab end paljude kaasmaalaste praegusesse olukorda asetada.

Kujutage ette, et olete kohvikupidaja. Teil on mõnus hubane koht, kümmekond lauda ja spetsiaalselt Itaaliast tellitud kohvimasin. Ahjud ja külmakapid muidugi ka. Teil on mõned töötajad, igati tähelepanelikud ja virgad – juba see on suur väärtus. Ent mis kõige uhkem: teil on terve hulk püsikliente, kes iga päev just teie kohvikusse endale saiakest lubama tulevad.

Aga teil on ka hulk kohustusi: töötajate palgad, üür, kommunaalkulud, inventar, teenuslepingute arved, kindlustusmaksed, riiklikud maksud ja nii edasi. Ning püsikulusid on keeruline vähendada. Tuled saate välja lülitada. Muidugi, keegi ei keela teil nüüd töötajaid lahti lasta, aga mis edasi? Teie kohvik on teie elu, te olete sellesse aastaid armastust ja raha investeerinud.

Kohvikuid ei ole väikeses Eestis muidugi väga palju. Kuid selliseid väikeste ettevõtete pidajaid on Eestis siiski hämmastavalt suur hulk. Mured on neil inimestel ühesugused. Ja rohkem kui iial varem vajavad need ettevõtjad partnerit, kes raskel hetkel abikäe ulatab.

Eesti valitsus on koroonaviiruse leviku peatamiseks kehtestanud eriolukorra. Vältimatu samm, arvestades tervishoiusüsteemi võimekust. Majandusele on sellel tõsised tagajärjed. Paari nädala jooksul on Eestis suletud rohkem ärisid kui viimase paarikümne aasta jooksul kokku: hotellid, meelelahutusasutused, söögikohad, spordisaalid, juuksurisalongid ning paljud teised valdavalt väikese suurusega ettevõtted on töö sisuliselt peatanud.

Eestis on majanduslikult aktiivseid ettevõtteid 134 000, millest 94 protsenti on sellised, kus töötab vähem kui kümme inimest. Need ettevõtted moodustavad Eesti majanduse vundamendi. Kuid oluline tähelepanek: juba headel aegadel oli neil raske oma tegevuse laiendamiseks rahastust leida, praegusest kriisiperioodist rääkimata. Eestis tegutsevad kommertspangad ei suhelnud paljude selliste ettevõtetega isegi hoogsa majanduskasvu ajal. Nüüd on võimalus, et Eesti majanduse vereringe sisuliselt seiskub.

06.04.2020 08.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto