Sisukord
Tervis
Postimees
07.04.2020
Eesti Viirusanalüüsid jätavad küsimused õhku (9) Eesti lühiuudised Mask võib anda võltsi turvatunde (8) Lahutatud vanemad jäävad eriolukorras laste jagamisel hätta (3) Koroonahirm kiirendas postiringi tunni võrra Majandus Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi (2) Töötasu hüvitisele joosti tormi Majanduse lühiuudised Tallinki uue laeva ehituse algust tähistati videopeoga Autotööstust ähvardab ajaloo suurim kriis (2) Välismaa ELi tööhõiverahastu Eestit esialgu ei huvita Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Serbia valitsus võitleb viiruse asemel ajakirjanikega (6) Koroonaviirus sundis Boris Johnsoni haiglavoodisse Arvamus Juhtkiri ⟩ Maskid ja testid (3) Aimar Altosaar: solidaarsuspuudest (38) Veikko Maripuu: kelle häda on suurem? (2) Ove Sander: kitsa ringi matused eriolukorras järgivad piiranguid (1) Andres Herkel: ärge loovutage kontrolli (1) Kultuur Tühjuse poeesia 2: Veronika Kivisilla (1) Uus rakendus lubab revolutsiooni videovaatamises ARVUSTUS ⟩ Moraalsed värdjad nunnuäris Sport ERRi spordiboss Rivo Saarna: erameedia tegi olümpiaõigusi omandades vea Janar Talts: köögipoolt korras hoida on palju raskem kui mängida Postimees Grupil pole plaani müüa Tokyo OMi telelitsents ERRile Tervis Psühholoog eriolukorrast: ärevusel on ka füüsilised sümptomid, mis panevad veel rohkem muretsema (1) Tervise lühiuudised Tartu Ärajäetud reiside eest raha tagasi saamises valitseb segadus Artur Kuusi karikatuur: kuidas lapsed lasteaeda saata. Linn lükkab investeeringuid edasi, palkade kallale veel ei lähe (3) Päästjaile teevad muret kulupõlengud ja rahvakogunemised JUUBEL ⟩ Marju Lauristin nihutas ja nihutab piire ühiskonnas ja inimestes, aga pani tudengi ka punastama (9) Tartu Agro läks 1,2 miljoni euro pärast kohtusse Eesliinil patrullpolitseinik Timo Reinthal arvestab võimalusega, et võib nakatuda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tervise lühiuudised

2 min lugemist
Bioloogiliselt mitmekesine keskkond on oluline inimese immuunsüsteemi tugevdamiseks. FOTO: Shutterstock

Mullal on seos allergiatega

Soome Helsingi Ülikooli teadlased uurisid riigi idaosas elavate inimeste eluviisi. Nad leidsid, et Venemaa piiri ääres elavatel inimestel oli organismis rohkem kasulikke baktereid, kuna nad on otseses kokkupuutes mullaga, vahendas The Science. Suurema hulga Acinetobacter’i korral on veres rohkem leukotsüüte, seega suureneb organismi võimekus toota põletikuvastaseid ühendeid. Teadlased märkisid, et bioloogilise mitmekesisuse vähenemine võib olla üks immuunsüsteemi nõrgenemise põhjusi, mille tagajärjel on allergiad ja põletikulised haigused kergemad tekkima.

Viirushaigustega kaasneb anosmia

Lõhna- ja maitsetaju häired ehk anosmia esinevad paljude hingamisteede viirushaiguste korral. Ühendkuningriigi kõrva-nina-kurguhaiguste assotsiatsioon juhtis kohalikele meedikutele saadetud märgukirjas tähelepanu sellele, et on rohkelt andmeid anosmia esinemisest positiivse SARS-CoV-2-proovi andnutel, kel ei ole teisi infektsioonile viitavaid nähtusid, kirjutas Eesti Arst. Covid-19 leviku piiramise eesmärgil soovitatakse neil, kel on Covid-19 puhangu ajal kujunenud anosmia, jääda seitsmeks päevaks karantiini ka juhul, kui neil puuduvad teised haigussümptomid.

Toatemperatuur mõjutab viiruseid

Ameerika Ühendriikide Yale’i Ülikooli teadlased on kindlaks teinud, et viirused levivad paremini külmas ja kuivas õhus ning õhuniiskuse suurenedes hakkab nakatumisrisk vähenema nii toas kui ka õues. Teadlaste kinnitusel on alust arvata, et õhuniiskus ja temperatuur mõjutavad ka Covid-19 levikut. Soe ja kuiv õhk vähendab hingamisteede ripsepiteeli võimet viiruseid tõrjuda ning immuunsüsteemi võime haigustekitajatega võidelda on samuti kuivas keskkonnas piiratud, kirjutas Neuroscience News. Yale’i teadlased soovitavad külmemal ajal kasutada õhuniisutajat.

Algatus kutsub üles eakaid märkama ja eakatel endast märku andma. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Algatus innustab eakatega suhtlema

MTÜ Jututaja ja Peaasi kutsuvad algatuse «Helista eakale lähedasele!» raames helistama eakatele lähedastele, samuti endast teada andma eakatel, kes vajavad kriisiajal vaimutuge ja seltsi. Algatusega soovitakse pakkuda leevendust eakate sotsiaalsele isoleeritusele. «Ootame endast märku andma neid eakaid, kes soovivad, et neil oleks keegi, kellega aeg-ajalt igapäevastel teemadel vestelda ja üksiolek unustada,» ütles üks MTÜ Jututaja asutajatest Katre Liiv. Eakad võivad helistada numbril 5683 0646 või kirjutada e-posti aadressil jututaja@jututaja.ee.

Seotud lood
06.04.2020 08.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto