L, 25.03.2023

Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi

Janno Riispapp
, reporter
Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Töötus aprilli alguses.
Töötus aprilli alguses. Foto: Pm

Pärast eriolukorra väljakuulutamist on töötukassa saanud 65 ettevõttelt kollektiivsed koondamisteated, millega kaotab töö üle 1200 inimese.

Statistikaameti blogis nenditakse, et koondamiste arv on viimasel kahel nädalal küll kasvanud, kuid massilisest koondamisest ei saa siiski veel rääkida. «Märgatavamad murrangud saabuvad tõenäoliselt järgnevatel nädalatel,» pakuvad postituse autorid. «Samas ei maksa unustada, et tavapäraselt on kuu lõpus hüppeliselt suurenenud lõpetatud töösuhete arv, kuu alguses aga sõlmitakse rohkem uusi töölepinguid.»

Analüütikud pole tahtnud seni eriti prognoosida, kui kõrgeks võib tööpuudus kriisi tagajärjel tõusta, viidates tavaliselt ebaselgusele, mil määral mõjutavad majanduse käekäiku riigi abimeetmed. «Nõudluse langus ja pakkumispiirangud vähendavad ärisektori käivet, ettevõtted peavad tööjõukulusid oluliselt kokku tõmbama ning nende sulgemiste arv suureneb. Töötusmäär tõuseb üle kaheksa protsendi, hõivatute arv väheneb ning palgakasv pidurdub järsult,» oli kirjas Swedbanki prognoosis. Kuna Swedbanki viieprotsendilise majanduslanguse prognoos on teistega võrreldes üsna tagasihoidlik, on ilmselt suhteliselt madal ka nende töötuse näitaja.

Märksõnad
Tagasi üles