Sisukord
Arvamus
Postimees
08.04.2020
Eesti Hiina maskide tõhusus pole kindel (17) VIDEO ⟩ Koroonahirmus on rongis hõre isegi tipptunnil (2) Eesti lühiuudised GRAAFIK ⟩ Viiruse leviku täpsemaks ennustamiseks on vaja rohkem andmeid (18) Põlised sordid saavad elujõudu Majandus Puusepp: taastumine võtab aasta või paar Majanduse lühiuudised Riigifirmade nõukogu liikmed jäävad palgatõusust ilma Välismaa Kreml kasutab koroonakriisi NATO mustamiseks (1) Välismaa lühiuudised Loodus ja käitumine teevad meestest viirusepandeemias nõrgema soo (3) Teadur Hiina Euroopa sidemetest: me näeme ainult jäämäe tippu (1) Hiina mängib Euroopas suletud kaartidega (5) Liisi Karindi: Baltimaades on märgata suuremat Hiina pehme jõu kasutamist Teadur: koostöö Hiinaga kõigutab Balkani ELi kurssi Arvamus Herman Kelomees: erakordne korruptsioonioht (1) Margit Sutrop: soovitused rasketeks valikuteks (2) Abituriendid: HTM tekitab kadunud aastakäigu (2) Mart Laar: tulevikku otsides (26) Martin Küüsmaa: ei arutule laenamisele! (22) Juhtkiri: Esimene Peking ja Kolmas Rooma (2) Kultuur Kontserdikorraldajatele paistab tume tulevik Uuenduslik virtuaalruum kunstihoones Uus hingamine heas uues maailmas Sport Tantsuliit löödi kahte leeri, osa klubisid püüab eralduda (2) Spordi lühiuudised Võrkpallinaiskonna uus peatreener nimetas esialgse koondise Mis kantsid on Burundi, Nicaragua ja Tadžikistan, kus veel jalgpalli mängitakse? Tartu Uus lodjakoda võtab ilmet (1) Jaan Naaber: kohanejad mõtlevad juba kriisijärgsele maailmale Laura Danilas: Z-generatsioon koroonakriisis Kodus karantiinis püsiv tartlane ei pääse parkimistrahvist (12) Tartu lühiuudised EÜS tegutseb tulemuslikult kultuurimõjurina Meelelahutus Koomiks Sudoku

Abituriendid: HTM tekitab kadunud aastakäigu

1 min lugemist
Riigieksam FOTO: Arvo Meeks

Tallinna Prantsuse Lütseumi abituriendid Helena Urbla ja Sarah Marie Laidre kirjutavad, miks peaks nende arvates riigieksamid igal juhul toimuma.

Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets ütles 3. aprillil intervjuus ERRile: «Ülikoolid on küll valmis õpilasi vastu võtma oma katsete põhjal, kuid lihtsam oleks kõigile, kui riigieksamid toimuksid.»

Oleme sellega täiesti nõus, riigieksamite ärajätmine tekitaks abiturientidele pingelise olukorra, kus nad ei jõua piisavalt kiiresti kohaneda uute lõpetamise või ülikooli sisseastumise tingimustega. Küll aga ei valmistaks abiturientidele probleemi riigieksamite edasilükkamine, sest lisaaeg võimaldaks veelgi paremini valmistuda.

Riigieksamiteks valmistumine on olnud mitu aastat kestev tööprotsess. Kui eksamid toimuvad, on panusel ka vastav väljund. Oleks õiglane, kui ülikooli sisseastumise tingimused ja gümnaasiumi lõpetamise tingimused ei muutuks õppeaasta jooksul, eriti veel selle lõpus.

Kui riigieksameid ei toimuks, saaks selle aasta abiturientidest n-ö kadunud aastakäik, kuhu kuuluvad õpilased on ebavõrdses seisus ülikooli kandideerimisel nii sellel kui ka järgnevatel aastatel. Kadunud aastakäigu õpilastel on küll gümnaasiumi lõputunnistus, aga plaanitud haridustee jätkamine ülikoolis oleks raskendatud. Kui riigieksameid sel aastal ei toimuks, tuleks käesoleva aasta lõpetajatel sooritada suvel ülikooli astumiseks katseid, milleks ettevalmistumise aeg oleks väga napp. Katseteks ei oleks neil ju olnud võimalust kolm aastat valmistuda nagu riigieksamitega kandideerijatel. Järgnevatel aastatel ülikooli kandideerides tuleks selle aasta abiturientidel riigieksamid ikkagi sooritada, aga aasta või mitu aastat peale gümnaasiumi lõpetamist nõuaks see väga suurt iseseisvat lisatööd. Varasematel või järgnevatel aastatel riigieksamid sooritanud õpilased oleks kandideerimisel eelisseisus ja kadunud aastakäigu õpilastel oleks nendega raske konkureerida. Rääkimata välisriigi kõrgkoolidesse pürgijatest, kellest paljudele on riigieksamite sooritamine kandideerimiseks hädavajalik.

Seega, toimugu riigieksamid parem hiljem kui üldse mitte, et ei tekiks võimalustki kadunud aastakäigu tekkimiseks.

Seotud lood
07.04.2020 09.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto