Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
09.04.2020
Eesti Kuressaare haigla õppetunnid (16) Eesti lühiuudised Töötus on suurim vaesusrisk (4) Lähisuhtevägivald on eriolukorras sagenenud (5) Ehitajad kolivad tööjärje maantee teise otsa «Seisan selle eest, mis on õige. Õige on rääkida» Majandus Õllepruulid: inimestel pole praegu põhjust juua (5) Majanduse lühiuudised Hädas Bolt kaupleb riigilt 50 miljonit laenu (6) Äripäeva paberleht enam iga päev ei ilmu (1) Rahandusministrid rääkisid öö otsa tühja (4) Välismaa Euroopa otsib ettevaatlikult tagasiteed normaalsusesse (7) Välismaa lühiuudised Suur Teadus rabab vaktsiini arendada (2) Arvamus Juhtkiri: kriisist väljumise väljavaateid (1) Marti Aavik: üle piiri raha tooma (18) Ardo Hansson: kaks maailma (114) Susanna Veevo: Aafrika – kolooniad või koostöö? Christine Lagarde: Euroopa Keskpank ulatab abikäe ettevõtetele ja majapidamistele (9) Vaja on koroonaõigust (3) Kultuur «Ulme esitab küsimusi, avab radu, teeb mõtteeksperimente» Kogukondlikke traditsioone trotsides Värskeim Eesti tõsielufilm esilinastub ETVs (1) Sport Võrkpallikoondise siht: targalt ja kavalalt suure eesmärgini Seefeldi dopinguskandaalis uued detailid VIDEO ⟩ Täna 16 aastat tagasi: hull vise, mis murdis Žalgirise ja muutis Euroliiga ajalugu Teadus Suur Teadus rabab vaktsiini arendada (2) Maa Elu Põllumehed vajaksid mitu korda rohkem asendustalunikke (1) Põlevkivituhale lisanduv puidutuhk muudab lubiväetise väärtuslikumaks Potipõllumees ostis kriisi saabudes tualettpaberi asemel seemneid Farmihoone vajab ilmastikule vastavat õhuvahetust Põllumajandust pole sugugi lihtne juhtida Ise terrassi ehitades mõtle kõik kümme korda läbi Enne õunapuu lõikamist tasub pisut õppida (2) Ilmajutt: aprilliäikese ja suve müstiline seos Mida teha pühadeks keedetud munadega? (1) Taimemüük kolib e-kanalitesse Ladu on lihavõtteks vutimune täis Tartu Tabivere sotsiaalkeskuses on tuvastatud seitse koroonajuhtu. Teised Tartumaa hooldekodud püsivad nulli peal Signe Kivi: kuidas sul Tartus läheb? Jaak Uibu: kuhu kadusid sanitaararstid ja Eesti sanitaarteenistus? (8) Parkimismaja krundi oksjon lõppes rabava hinnaga, aga mis edasi? (2) Tartu lühiuudised Karikas sai täis ja Tartu kiirabi juht lahkus Põltsamaa kosmopark lendas vastu taevast (1) Kuidas raadiolained leidsid sada aastat tagasi tee tartlaste ellu (3) Artur Kuusi karikatuur: kriisiaja popiviskamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Farmihoone vajab ilmastikule vastavat õhuvahetust

5 min lugemist
Tänapäevane lüpsikarjafarm on konstruktsioonilt üsna lihtne ja kerge ehitis – suured uksed, avatud küljed ja kindlate vahedega paiknevad ventilatsioonikorstnad. See kõik peab laudas hea õhuvahetuse tagama. FOTO: Mapri Ehitus

Loomadele, eriti piimakarjale, on suvine kuumus ohtlikum kui talvine kargus, lauda hea sisekliima tagab aga eelkõige korralik õhuvahetus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Talvel tuleb rohkem jälgida, et veised, iseäranis vasikad tõmbetuult ei saaks. Suvel peab lisaks farmi heale ventilatsioonile loomi jahutama, et nad palavust paremini taluksid. Veel võiks laudas hoida niiskuse 50–60% piires, sest on ju teada: mida niiskem ja soojem õhk, seda parem elu viirustel ja bakteritel.

Loomad vajavad jahutamist

DeLavali tootejuht Ervin Peik märkis, et kui ilmad kevadel soojenevad, muutub järjest tähtsamaks loomade jahutamine farmis, sest ega tänapäevastes lautades, kus pool või enamgi seinast on avatud ja kaetud vaid külgkardinatega, ei saagi sisetemperatuuri välisest palju erinevana hoida. Ainuke lahendus on tagada, et õhk laudas liiguks ja kuumade suveilmadega vahetuks õhk farmi sees vähemalt neli korda tunnis.

„Ühtlase temperatuuri hoidmine piimakarja laudas pole väga oluline, sest veised pole temperatuuri suhtes tundlikud. Nad taluvad jahedust paremini kui palavust. Kui õhutemperatuur tõuseb üle 20 soojakraadi, tekib neil nn kuumastress,” kirjeldas Ervin Peik. „Selle vastu ei aita muu, kui tuleb loomadele vett peale pritsides neid füüsiliselt jahutada. Ent ventileerimine on ikkagi tarvilik. Sellega temperatuuri eriti ei mõjuta, küll aga parandab korralik ventilatsioon lauda üldist sisekliimat ja õhukvaliteeti, viib välja liigse niiskuse ega lase paljuneda viirustel ja bakteritel.”

Suvel hoitakse lautades enamasti kõik avad ja uksed pärani, et paremat jahutust tagada. Abiks on ventilaatorid, mis aitavad n-ö õhku segada.

08.04.2020 11.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto