Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
09.04.2020
Eesti Kuressaare haigla õppetunnid (16) Eesti lühiuudised Töötus on suurim vaesusrisk (4) Lähisuhtevägivald on eriolukorras sagenenud (5) Ehitajad kolivad tööjärje maantee teise otsa «Seisan selle eest, mis on õige. Õige on rääkida» Majandus Õllepruulid: inimestel pole praegu põhjust juua (5) Majanduse lühiuudised Hädas Bolt kaupleb riigilt 50 miljonit laenu (6) Äripäeva paberleht enam iga päev ei ilmu (1) Rahandusministrid rääkisid öö otsa tühja (4) Välismaa Euroopa otsib ettevaatlikult tagasiteed normaalsusesse (7) Välismaa lühiuudised Suur Teadus rabab vaktsiini arendada (2) Arvamus Juhtkiri: kriisist väljumise väljavaateid (1) Marti Aavik: üle piiri raha tooma (18) Ardo Hansson: kaks maailma (114) Susanna Veevo: Aafrika – kolooniad või koostöö? Christine Lagarde: Euroopa Keskpank ulatab abikäe ettevõtetele ja majapidamistele (9) Vaja on koroonaõigust (3) Kultuur «Ulme esitab küsimusi, avab radu, teeb mõtteeksperimente» Kogukondlikke traditsioone trotsides Värskeim Eesti tõsielufilm esilinastub ETVs (1) Sport Võrkpallikoondise siht: targalt ja kavalalt suure eesmärgini Seefeldi dopinguskandaalis uued detailid VIDEO ⟩ Täna 16 aastat tagasi: hull vise, mis murdis Žalgirise ja muutis Euroliiga ajalugu Teadus Suur Teadus rabab vaktsiini arendada (2) Maa Elu Põllumehed vajaksid mitu korda rohkem asendustalunikke (1) Põlevkivituhale lisanduv puidutuhk muudab lubiväetise väärtuslikumaks Potipõllumees ostis kriisi saabudes tualettpaberi asemel seemneid Farmihoone vajab ilmastikule vastavat õhuvahetust Põllumajandust pole sugugi lihtne juhtida Ise terrassi ehitades mõtle kõik kümme korda läbi Enne õunapuu lõikamist tasub pisut õppida (2) Ilmajutt: aprilliäikese ja suve müstiline seos Mida teha pühadeks keedetud munadega? (1) Taimemüük kolib e-kanalitesse Ladu on lihavõtteks vutimune täis Tartu Tabivere sotsiaalkeskuses on tuvastatud seitse koroonajuhtu. Teised Tartumaa hooldekodud püsivad nulli peal Signe Kivi: kuidas sul Tartus läheb? Jaak Uibu: kuhu kadusid sanitaararstid ja Eesti sanitaarteenistus? (8) Parkimismaja krundi oksjon lõppes rabava hinnaga, aga mis edasi? (2) Tartu lühiuudised Karikas sai täis ja Tartu kiirabi juht lahkus Põltsamaa kosmopark lendas vastu taevast (1) Kuidas raadiolained leidsid sada aastat tagasi tee tartlaste ellu (3) Artur Kuusi karikatuur: kriisiaja popiviskamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Enne õunapuu lõikamist tasub pisut õppida

4 min lugemist
Piret Virkepuu ja Urmas Haug lõikavad igal aastal ligi seitsesada õunapuud üle Eesti. FOTO: Silvi Lukjanov

Iga suur puu aias on väärtus, mida ei saa kiiresti asendada. Mõtlematu lõikamisega võib puu tervist rikkuda. Lõikamisel tasub teada iga õunapuusordi võrakuju ja seda lõigates vastavalt vormida, sest vertikaalsed oksad ei kipu saaki andma ja rippuvatel okstel jääb õunte välimus viletsaks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

„Õunapuid tuleb igal aastal lõigata ja kui enne lõikama asumist natukenegi asja uurida, jäävad pooled rumalused tegemata,” teadis aastas vähemalt seitsetsada õunapuud lõikav Piret Virkepuu.

Kui tavaliselt annavad õunapuude lõikamise ajast märku soojemad ilmad, siis tänavu on pidevalt olnud üks suur kevad või sügis – kuidas keegi paremaks peab. Õunapuude lõikamist soe talv aga ei mõjuta, pigem neile see meeldib. „Õunapuud ei vaja puhkamiseks krõbedat külma, nad puhkavad ka lõunapoolsetes maades, kus polegi talvel külmakraade. Õunapuu annab saagi, kogub varu ja elab puhkeperioodi n-ö ooteseisundis üle,” selgitas VH Haljastus OÜ üks juht Piret Virkepuu. Koos osaühingu teise juhi Urmas Haugiga lõikavad nad õunapuid 2013. aastast, igal aastal umbes seitsesada üle Eesti.

Tänavuse talve elasid õunapuud ilusti üle, polnud külmakahjustusi ega päikesepõletusi. Samas on tänavune niiskus soodustanud seenhaigusi ja tõbesid. „Talve elasid puupragudes ja pinnases hästi üle igasugu putukad-mutukad, on arvata, et neid on tänavu rohkem,” märkis Virkepuu.

Tänavu võib aasta ringi lõigata

08.04.2020 11.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto