Sisukord
Arvamus
Postimees
09.04.2020
Eesti Kuressaare haigla õppetunnid (16) Eesti lühiuudised Töötus on suurim vaesusrisk (4) Lähisuhtevägivald on eriolukorras sagenenud (5) Ehitajad kolivad tööjärje maantee teise otsa «Seisan selle eest, mis on õige. Õige on rääkida» Majandus Õllepruulid: inimestel pole praegu põhjust juua (5) Majanduse lühiuudised Hädas Bolt kaupleb riigilt 50 miljonit laenu (6) Äripäeva paberleht enam iga päev ei ilmu (1) Rahandusministrid rääkisid öö otsa tühja (4) Välismaa Euroopa otsib ettevaatlikult tagasiteed normaalsusesse (7) Välismaa lühiuudised Suur Teadus rabab vaktsiini arendada (2) Arvamus Juhtkiri: kriisist väljumise väljavaateid (1) Marti Aavik: üle piiri raha tooma (18) Ardo Hansson: kaks maailma (114) Susanna Veevo: Aafrika – kolooniad või koostöö? Christine Lagarde: Euroopa Keskpank ulatab abikäe ettevõtetele ja majapidamistele (9) Vaja on koroonaõigust (3) Kultuur «Ulme esitab küsimusi, avab radu, teeb mõtteeksperimente» Kogukondlikke traditsioone trotsides Värskeim Eesti tõsielufilm esilinastub ETVs (1) Sport Võrkpallikoondise siht: targalt ja kavalalt suure eesmärgini Seefeldi dopinguskandaalis uued detailid VIDEO ⟩ Täna 16 aastat tagasi: hull vise, mis murdis Žalgirise ja muutis Euroliiga ajalugu Teadus Suur Teadus rabab vaktsiini arendada (2) Maa Elu Põllumehed vajaksid mitu korda rohkem asendustalunikke (1) Põlevkivituhale lisanduv puidutuhk muudab lubiväetise väärtuslikumaks Potipõllumees ostis kriisi saabudes tualettpaberi asemel seemneid Farmihoone vajab ilmastikule vastavat õhuvahetust Põllumajandust pole sugugi lihtne juhtida Ise terrassi ehitades mõtle kõik kümme korda läbi Enne õunapuu lõikamist tasub pisut õppida (2) Ilmajutt: aprilliäikese ja suve müstiline seos Mida teha pühadeks keedetud munadega? (1) Taimemüük kolib e-kanalitesse Ladu on lihavõtteks vutimune täis Tartu Tabivere sotsiaalkeskuses on tuvastatud seitse koroonajuhtu. Teised Tartumaa hooldekodud püsivad nulli peal Signe Kivi: kuidas sul Tartus läheb? Jaak Uibu: kuhu kadusid sanitaararstid ja Eesti sanitaarteenistus? (8) Parkimismaja krundi oksjon lõppes rabava hinnaga, aga mis edasi? (2) Tartu lühiuudised Karikas sai täis ja Tartu kiirabi juht lahkus Põltsamaa kosmopark lendas vastu taevast (1) Kuidas raadiolained leidsid sada aastat tagasi tee tartlaste ellu (3) Artur Kuusi karikatuur: kriisiaja popiviskamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marti Aavik: üle piiri raha tooma

2 min lugemist
  • Viirus võib meiega jääda kauaks, kuid majandustegevust tuleb hakata taastama
  • Tuleks otsida kokkuleppeid piiratud piiriülese liikumise võimaldamiseks
  • Ka epideemia tingimuses on võimalik ennast ja teisi ohustamata toimida
Marti Aavik FOTO: Postimees FOTO: Postimees

Kui seni on välisministeeriumite suur töö olnud oma inimeste kodumaale tagasi toomine, siis järgmine pakiline ülesanne peaks olema õigete inimeste kiiresti üle piiride liikuma saamine. See on üks asi, kus riik ja riigid saavad anda ettevõtlusele abikäe.

Vaja on kokkuleppeid eelkõige nende riikidega, kus see aitaks Eesti eksportijatel kohe uuesti tööle asuda, ja nendega ka, kust meil on omakorda oskuslikke meeskondi tarvis. Jutt, kas initsiatiivi peaks võtma Euroopa Komisjon või keegi teine, on tähtis ja huvitav. Küsin hoopis, kas me ootamise asemel ei saaks Põhjala ja Balti riikidega omavahel asju selgeks rääkida, olla eeskujuks teistele?

Üksnes kaupade liikumisest ei piisa. Keerukamaid asju sõidavad üles panema inimesed, kes seda väga hästi oskavad. Eesti ekspordist on selle näiteks kasvõi palkmajade tootjad. Kui aga tahaksime siia osta kirurgiliste maskide tootmise automaatliini, siis sedagi peaksid üles panema inimesed seadmete tootja juurest. Või mis saab elektrijaamade või muude keerukate tööstuste hooldusest?

PÄEVA KOMM

Kas me ootamise asemel ei saaks Põhjala ja Balti riikidega omavahel asju selgeks rääkida, olla eeskujuks teistele?

Vaja oleks kiiresti tekitada ja teiste riikidega läbi rääkida reeglid, kuidas ka üldise karantiini ajal oleks võimalik töömehi ja meeskondi riigist riiki liigutada. Me ju järgime praegu kahe meetri reeglit, kanname maski jpm – sisuliselt liigume ringi oma isiklikus karantiinimullis. Samasuguse või rangemagi mulli tekitamine tööseltskondade ümber ei tohiks olla kaelamurdev ülesanne. Lisaks saaks nii üle piiride liikujaid nii eelnevalt kui kasvõi regulaarselt testida.

Miks? On tõenäoline, et see Wuhani viirus jääb meid lainetena ohustama seni, kuni kasutusse jõuab ­tõhus vaktsiin või on piisav hulk inimesi saanud nakkuse ning on tervenemise järel immuunsed. See tähendab, et praegusega sarnaseid karantiinegi võib lainetena veel tulla.

Järelikult tuleb õppida neis oludes elama nii, et eelkõige meie majanduse tootlikumad osad saaksid tegutseda. Olgu või kirurgimask peas ning kummi­kindad ja kroonviiruse puudumist kinnitavad tõendid käes.

Samamoodi nagu Eesti vajab oma eksporditurge, vajavad partnerid ju ka meid. Esimene ehmatus oli kõigil suur, ent nüüd võiksid tulla arukad kokkulepped.

Seotud lood
08.04.2020 11.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto