Sisukord
AK
Postimees
11.04.2020
Eesti Repsi plaan: abituriendid teevad kaks eksamit (1) Meedia palub valitsuselt ellujäämiseks tuge (36) Eesti lühiuudised Eriolukorra juhi korraldus Ohtlik käitumine. Juhised pole kõigile (8) «Emal jäi maa peal veel palju asju pooleli...» (6) Omanik eitab hoonete ohtlikkust (7) Majandus Koroonaviirus võttis investoritelt dividendid Investorid usuvad, et börsidel on halvim juba möödas Välismaa Boris Johnson pääses pühade eel intensiivist Välismaa lühiuudised Terras liitus mureavaldusega Ungari pärast (35) Üks Venemaa suurimaid viirusekoldeid asub soome-ugri provintsis Kristuse ülestõusmist kuulutatakse kiriku asemel Youtube’is Tallinna kloostreid kimbutavad sisse tikkuvad usklikud Isa Alfonso: praegust aega ei tohi hiljem unustada Arvamus Prohvet kahvli otsas (5) Sanders eesmärgist ei loobu (4) Ükssarviku unistus (2) Viirusega sõdiv peaminister Juhtkiri: munade koksimine e-kiigeplatsil Hendrik Alla: ära toida terminaatorit (1) Sport Kehaline kasvatus koroonakriisis – kaos või võimalus? (1) Spordi lühiuudised Karl Juhkami kolumn: koroonadebatt optimisti ja pessimisti vahel «Elfyn Evans - kõige tundmatum WRC-sarja täht» Iseseisvat teekonda alustanud Sildaru tunneb vastutust, ent naudib ka vabadust Merendus Taaskohtumine lõksu jäänud paatidega viibib Merenduse lühiuudised (1) AK Urmas Varblane ja Mathias Juust: maailmamajandus pärast koroonat (3) Tõnu Lehtsaar: lunastuse mõttest (10) Kristina Kallas ja Lauri Hussar: kuidas õppida uutmoodi õppima? (5) Mari-Liis Madisson ja Andreas Ventsel: kas ja kuidas rääkida infosõjast? (5) Nädala plaat: mida arvata Chalice’i «K r i b u k r a b u st»? Aja auk. Bitches Brew 50 ehk ahistus kultuuris Juurikas 20 aastat hiljem: päevauudised 11. aprillil 2040. Erkki Bahovski: ilustamata Vabadussõda (1) Mart Laar: väärikas ajalugu Krista Kumberg: omadega rabas. Rabast välja Värske teos krimikirjanduse kuldajastust Vikerkaar loeb. Hea näide «keskmiselaubalisest» kvaliteetkirjandusest Digikultuur. Kultuur digitaalses vahenduses (1) Priit Alamäe, Robert Kitt ja Marek Helm: viirusetesti läbinud digiriik Tõnu Viik: koroonakriis levitab virtuaalsust EKI keelekool: Kevade, kevade, armas oled minule! (2) Arter Kaheksa päeva koroonakriisi epitsentris: «Hallo, doktor Laane, kuidas läheb?» Eesti talent hoiatas pandeemia eest kaks aastast tagasi (12) Villu Päärt: ärajäämanähud (1) Lihavõtteks Jaanirannalt: küpseta MerMeri hõrku kohupiimakooki (1) Houston, we have a problem! Apollo 13 startis täna, 50 aastat tagasi (16) Maailmal on vaja üht väikeautot. Sõiduproov Hyundai i10-ga Kuidas maskist sai moeasi? (4) Kriisiaja mees Tiit Vähi: loomulikult tekib hirm tuleviku ees, kuid oleksin optimist (10) Fotolugu: kollektiivne suluseis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnu Viik: koroonakriis levitab virtuaalsust

5 min lugemist
  • Viirusehirm võib muuta inimesi inimpelglikumaks
  • Virtuaalsuhtlus ei suuda täielikult asenda koos-olemist
  • Inimene jääb ka tulevikus vajama teiste inimeste lähedust
Tänapäevasedki tehnoloogiad ei suuda veel asendada reaalses ruumis koos olemise elamust. Henri de Toulouse-Lautreci „Tants Moulin Rouge’is“, 1890, õli. FOTO: Philadelphia Museum Of Art/Public Domain

Karantiinitingimustes pakub virtuaalsuhtlus turvalist läbikäimise võimalust, kuid ei suuda kunagi asendada realset ajas ja ruumis üheskoos kohal olemise kogemust.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Inimene on sotsiaalne olend. Isegi iseendaks ei saada muidu kui läbi teiste. Kui me varem olime harjunud mõtlema, et teistega kokku tulemine ja koos olemine on midagi toredat – me tegime seda pidupäevade puhul, asjaajamiseks ja ajaveetmiseks –, siis nüüd hakkab meie peas sellega võistlema idee, et teiste füüsiline lähedus võib olla ohtlik. Et rahvast täis kohad on ebatervislikud. Ja kui me tulevikus jäämegi selle juurde, et on eetiline ja vastutustundlik piirata meiega füüsilises kontaktis olevate inimeste ringi nii palju kui võimalik, siis muutub ka meie sotsiaalne ja majanduslik elukorraldus. Üks tehnoloogiline võimalus sellise muudatuse elluviimiseks on teiste kohalolu virtuaalseks muutmine.

Sotsiaalse isoleerimise tingimustes on teiste virtualiseerimine hea asendus reaalsele läbikäimisele. Peaaegu üleöö muutsime virtuaalseks oma töökoosolekud ja koolitunnid. Üleeile tähistasin ma ühe seltskonnaga Zoomi vahendusel sõbra sünnipäeva. See kohtumine polnud mõistagi niisugune, nagu füüsiline reaalsus seda võimaldaks, aga me siiski rääkisime juttu, jõime veini ja sõime. Me ei jaganud toitu, jooke ega ühist ruumi, aga me jagasime oma aega ja tähelepanu – osalesime kohatus, virtuaalses kokkusaamises. See oli küll füüsilises mõttes ühise kohata kohtumine, aga see ei tähenda, et ühist kohtumise kohta polnud, vaid et meie kokkusaamise kohaks oli digitaalselt loodud ebareaalsus. Aeg, tähelepanu ja inimesed olid seevastu reaalsed.

09.04.2020 13.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto