K, 5.10.2022

Värske teos krimikirjanduse kuldajastust

Helen Pärk
, kriitik
Värske teos krimikirjanduse kuldajastust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jessica Fellowes, «Mitfordide mõrvalood. Särav noor surnu».
Jessica Fellowes, «Mitfordide mõrvalood. Särav noor surnu». Foto: Raamat

Jessica Fellowesi «Särav noor surnu» on ajastutruu kriminaalromaan «Mitfordide mõrvalugude» sarjast, mis viib lugejad glamuursetesse 1920. aastatesse. Cozy-crime-tüüpi mõrvamüsteerium saab alguse Mitfordide perekonna vanuselt teise tütre Pamela kaheksateistkümnenda sünnipäeva auks korraldatud maskiballil ühes Oxfordshire’i mõisas.

Mitfordide vanem tütar Nancy organiseerib Londonis olles õe sünnipäevale oma sõpruskonna, kellega otsustatakse peo lõpus, kui ülejäänud juba magavad, mängida aardejahti, kõrgklassi noorte seas populaarset seltskonnamängu. Mõisas toimuvale mängule mõeldakse välja omad reeglid, osalejaid võlub mõte, et ümberringi on kottpime Inglise maastik ning mängitakse jalgsi, mitte autodega ringi sõites. Õhtu kulgeb plaanipäraselt, kuni leitakse mängu organiseerija, särava ja noore Adrian Curtise laip.

Selline veidi kurjakuulutav sissejuhatus viib lugejad omaaegsesse, valdavalt kõrgklassi kuulunud noorte boheemlaste glamuurse elustiili ja ohjeldamatu pidutsemise keskele. Lisaks Briti kõrgklassi noorte tegemistele 1920ndate keskel elustuvad romaanis Mitfordide maamõisa argipäev, pereliikmete igapäevased toimetused ja ajaveetmine.

Romaan «Särav noor surnu» on Jessica Fellowesi teine ilukirjanduslik teos. Tema sulest on varem ilmunud nii elustiili- kui ka eneseabiraamatuid, kuid rahvusvahelise tuntuse saavutas ta oma onu Julian Fellowesi loodud teleseriaali «Downton Abbey» tegelasi ja tausta avavate ülevaateraamatute autorina. Fellowesi kodulehel on tsiteeritud kirjanikku ja produtsenti Daisy Goodwini, kes viitab Fellowesi «Säravale noorele surnule» kui kuldajastu krimikirjanduse säravale näitele. Hoolimata sellest, et romaan on kirjutatud pea sajand pärast kuldajastut.

Märksõnad
Tagasi üles