Sisukord
AK
Tänane leht
11.04.2020
Eesti Repsi plaan: abituriendid teevad kaks eksamit (1) Meedia palub valitsuselt ellujäämiseks tuge (36) Eesti lühiuudised Eriolukorra juhi korraldus Ohtlik käitumine. Juhised pole kõigile (8) «Emal jäi maa peal veel palju asju pooleli...» (6) Omanik eitab hoonete ohtlikkust (7) Majandus Koroonaviirus võttis investoritelt dividendid Investorid usuvad, et börsidel on halvim juba möödas Välismaa Boris Johnson pääses pühade eel intensiivist Välismaa lühiuudised Terras liitus mureavaldusega Ungari pärast (35) Üks Venemaa suurimaid viirusekoldeid asub soome-ugri provintsis Kristuse ülestõusmist kuulutatakse kiriku asemel Youtube’is Tallinna kloostreid kimbutavad sisse tikkuvad usklikud Isa Alfonso: praegust aega ei tohi hiljem unustada Arvamus Prohvet kahvli otsas (5) Sanders eesmärgist ei loobu (4) Ükssarviku unistus (2) Viirusega sõdiv peaminister Juhtkiri: munade koksimine e-kiigeplatsil Hendrik Alla: ära toida terminaatorit (1) Sport Kehaline kasvatus koroonakriisis – kaos või võimalus? (1) Spordi lühiuudised Karl Juhkami kolumn: koroonadebatt optimisti ja pessimisti vahel «Elfyn Evans - kõige tundmatum WRC-sarja täht» Iseseisvat teekonda alustanud Sildaru tunneb vastutust, ent naudib ka vabadust Merendus Taaskohtumine lõksu jäänud paatidega viibib Merenduse lühiuudised (1) AK Urmas Varblane ja Mathias Juust: maailmamajandus pärast koroonat (3) Tõnu Lehtsaar: lunastuse mõttest (10) Kristina Kallas ja Lauri Hussar: kuidas õppida uutmoodi õppima? (5) Mari-Liis Madisson ja Andreas Ventsel: kas ja kuidas rääkida infosõjast? (5) Nädala plaat: mida arvata Chalice’i «K r i b u k r a b u st»? Aja auk. Bitches Brew 50 ehk ahistus kultuuris Juurikas 20 aastat hiljem: päevauudised 11. aprillil 2040. Erkki Bahovski: ilustamata Vabadussõda (1) Mart Laar: väärikas ajalugu Krista Kumberg: omadega rabas. Rabast välja Värske teos krimikirjanduse kuldajastust Vikerkaar loeb. Hea näide «keskmiselaubalisest» kvaliteetkirjandusest Digikultuur. Kultuur digitaalses vahenduses (1) Priit Alamäe, Robert Kitt ja Marek Helm: viirusetesti läbinud digiriik Tõnu Viik: koroonakriis levitab virtuaalsust EKI keelekool: Kevade, kevade, armas oled minule! (2) Arter Kaheksa päeva koroonakriisi epitsentris: «Hallo, doktor Laane, kuidas läheb?» Eesti talent hoiatas pandeemia eest kaks aastast tagasi (12) Villu Päärt: ärajäämanähud (1) Lihavõtteks Jaanirannalt: küpseta MerMeri hõrku kohupiimakooki (1) Houston, we have a problem! Apollo 13 startis täna, 50 aastat tagasi (16) Maailmal on vaja üht väikeautot. Sõiduproov Hyundai i10-ga Kuidas maskist sai moeasi? (4) Kriisiaja mees Tiit Vähi: loomulikult tekib hirm tuleviku ees, kuid oleksin optimist (10) Fotolugu: kollektiivne suluseis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Digikultuur. Kultuur digitaalses vahenduses

4 min lugemist
"Android Karenina" on romaani "Anna Karenina" iselaadne töötlus. FOTO: Raamat

Digikultuur on uus kultuurikeskkond, milles hakkab kujunema uut tüüpi looming. Digiluule kirjanduses või digigraafika kujutavas kunstis nõuavad uusi analüüsimeetodeid. Filmikunstis on ajalise montaaži kõrval üha tähtsam ruumiline montaaž, mis võtab kaadrilt fotoliku tõepärasuse ja võimaldab tänu arvutianimatsioonile luua uudseid kunstilisi maailmu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui klassikaline kirjandusteos pakub raamatuna ilmudes peale teksti ka illustratsioone, kommentaare ja saatesõnu, siis see raamat on lõpetatud tervik. Digiraamatuna võib sama tekst kõige lihtsamal juhul sisaldada hüperlinke, mis võimaldavad lülituda audiovisuaalsetele või auditiivsetele kommentaaridele, asendada lugemise kuulamisega või juhtida lugeja veebisõnastiku või -entsüklopeedia juurde.

Igale kultuurile on tähtis tema identiteet, mis põhineb järjepidevusel ja sidususel. Need omakorda sõltuvad kultuuripärandi väärtustamise viisidest. Lugemine on näiteks kirjanduspärandi jaoks ikka alles, kuid trükimeediumi kõrvale on tekkinud uue meedia digitaalne keskkond.

See paralleelkultuur eksisteerib veebis, mis on praegu veel nn 2.0-staadiumis. See tähendab sotsiaalmeedia olulisust, osaluskultuuri, blogimist, jagamist, kutselise loometöö segunemist harrastuslikkusega jms. Digitaalset kultuurikeskkonda iseloomustab kõigepealt intermeedialisuse mõiste. See on üldmõiste, mis tähistab näiteks kirjandusteose olemise võimalust kultuuris nii trükitekstina, teatrietendusena kui ka ekraniseeringuna.

09.04.2020 13.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto