Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.04.2020
Eesti Repsi plaan: abituriendid teevad kaks eksamit (1) Meedia palub valitsuselt ellujäämiseks tuge (36) Eesti lühiuudised Eriolukorra juhi korraldus Ohtlik käitumine. Juhised pole kõigile (8) «Emal jäi maa peal veel palju asju pooleli...» (6) Omanik eitab hoonete ohtlikkust (7) Majandus Koroonaviirus võttis investoritelt dividendid Investorid usuvad, et börsidel on halvim juba möödas Välismaa Boris Johnson pääses pühade eel intensiivist Välismaa lühiuudised Terras liitus mureavaldusega Ungari pärast (35) Üks Venemaa suurimaid viirusekoldeid asub soome-ugri provintsis Kristuse ülestõusmist kuulutatakse kiriku asemel Youtube’is Tallinna kloostreid kimbutavad sisse tikkuvad usklikud Isa Alfonso: praegust aega ei tohi hiljem unustada Arvamus Prohvet kahvli otsas (5) Sanders eesmärgist ei loobu (4) Ükssarviku unistus (2) Viirusega sõdiv peaminister Juhtkiri: munade koksimine e-kiigeplatsil Hendrik Alla: ära toida terminaatorit (1) Sport Kehaline kasvatus koroonakriisis – kaos või võimalus? (1) Spordi lühiuudised Karl Juhkami kolumn: koroonadebatt optimisti ja pessimisti vahel «Elfyn Evans - kõige tundmatum WRC-sarja täht» Iseseisvat teekonda alustanud Sildaru tunneb vastutust, ent naudib ka vabadust Merendus Taaskohtumine lõksu jäänud paatidega viibib Merenduse lühiuudised (1) AK Urmas Varblane ja Mathias Juust: maailmamajandus pärast koroonat (3) Tõnu Lehtsaar: lunastuse mõttest (10) Kristina Kallas ja Lauri Hussar: kuidas õppida uutmoodi õppima? (5) Mari-Liis Madisson ja Andreas Ventsel: kas ja kuidas rääkida infosõjast? (5) Nädala plaat: mida arvata Chalice’i «K r i b u k r a b u st»? Aja auk. Bitches Brew 50 ehk ahistus kultuuris Juurikas 20 aastat hiljem: päevauudised 11. aprillil 2040. Erkki Bahovski: ilustamata Vabadussõda (1) Mart Laar: väärikas ajalugu Krista Kumberg: omadega rabas. Rabast välja Värske teos krimikirjanduse kuldajastust Vikerkaar loeb. Hea näide «keskmiselaubalisest» kvaliteetkirjandusest Digikultuur. Kultuur digitaalses vahenduses (1) Priit Alamäe, Robert Kitt ja Marek Helm: viirusetesti läbinud digiriik Tõnu Viik: koroonakriis levitab virtuaalsust EKI keelekool: Kevade, kevade, armas oled minule! (2) Arter Kaheksa päeva koroonakriisi epitsentris: «Hallo, doktor Laane, kuidas läheb?» Eesti talent hoiatas pandeemia eest kaks aastast tagasi (12) Villu Päärt: ärajäämanähud (1) Lihavõtteks Jaanirannalt: küpseta MerMeri hõrku kohupiimakooki (1) Houston, we have a problem! Apollo 13 startis täna, 50 aastat tagasi (16) Maailmal on vaja üht väikeautot. Sõiduproov Hyundai i10-ga Kuidas maskist sai moeasi? (4) Kriisiaja mees Tiit Vähi: loomulikult tekib hirm tuleviku ees, kuid oleksin optimist (10) Fotolugu: kollektiivne suluseis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hendrik Alla: ära toida terminaatorit

2 min lugemist
Hendrik Alla. FOTO: Tairo Lutter

Väga paljud mu tuttavad olid lapsena äärmiselt nunnud. Ma tean, sest juba paar nädalat postitavad nad oma sotsiaalmeediakontodele oma lapsepõlvepilte. Seda nimetatakse «väljakutseks».

Ma nagu ei mäleta, et enne sel sajandil oleks külaliste ees perekonnaalbum kohvilauale kraamitud ja seda siis seltskonnaga heldimusega lehitsetud. No aga ebatavalised ajad sünnitavadki kummalisi kombeid, ju siis on inimestele seda vaja.

Aga sellega on probleem: Faceboooki turvalisusega on just nii, nagu on, sõltumata sellest, mida Mark Zuckerberg räägib. Inimeste fotod on nii piinlikult avalikud, väikese otsimise peale leidsin hulgaliselt selliste inimeste lapsepõlvepilte, keda ma ei tunnegi. Neid näevad ka võõrad virtuaalsed silmad.

Selliste piltide analüüsimine ja võrdlemine on suurepärane õppematerjal mõnele näotuvastusega tegelevale tehisintelligentsele (AI) agendile. Neid treenitakse niigi inimeste vabatahtlikult üles laaditud fotode ja valvekaamerate videovoo järgi, selle «väljakutsega» antakse vabatahtlikult hindamatut materjali analüüsimiseks, kuidas inimese näojooned vananedes muutuvad.

PÄEVA KOMM

Selliste piltide analüüsimine ja võrdlemine on suurepärane õppematerjal mõnele näotuvastusega tegelevale tehisintelligentsele agendile.

1

See poleks ju paha, kui tegu oleks mõne armsa idufirma AI-ga, sest need tahavad maailma paremaks muuta – nagu nad kõik ju tahavad. Tõenäoliselt aga kasutavad nii loodud andmebaasi FSB, CIA, Mossadi ja mingi meile tundmatu Hiina salateenistuse AId. 7. aprillil kirjutas Postimees, kuidas Moskva linnavalitsuse nuhkimisäpp suunas kasutajate pildid näotuvastuseks Eestis registreeritud firma serveritesse. Suurriigid saavad oma Suure Venna ehitamisega muidugi niikuinii hakkama, aga AI õpib seda kiiremini ja täpsemini, mida suurem ja mitmekesisem on andmebaas.

Andmehügieeni äärmisest puudulikkusest räägib tõik, et needsamad pildilaadijad mängivad usinalt andmekorjefirmade välja mõeldud lollakaid mängukesi, kus oma andmete jagamise eest saab teada, kas kasutaja oleks rokkbändina pigem The Beatles või Rolling Stones. Mul on teile uudis: sama sisuka tulemuse saate oma kodus kulli ja kirja visates. Hea, kui nii kogutud andmed vaid reklaamifirmale müüakse. Cambridge Analyticat mäletate?

Seotud lood
09.04.2020 13.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto